Hirdetés
Hirdetés

Szinte mindenből fogyaszthatnánk helyit

Minden szükséges élelmiszer itt van 70 kilométeren belül, csak élni kell a fogyasztás lehetőségével •  Fotó: Beliczay László

Minden szükséges élelmiszer itt van 70 kilométeren belül, csak élni kell a fogyasztás lehetőségével

Fotó: Beliczay László

Napjainkban egyre nagyobb figyelem fordul a helyi termékek értékesítésére és fogyasztására, ám a multinacionális cégekkel így is nagyon nehéz felvenni a kereskedelmi versenyt. Ezért is kezdeményezett a Civitas Alapítvány és az Erdélyi Gyógynövénykert Egyesület egy támogató jellegű projektet a gyógynövénytermesztők megsegítésére és fejlesztésére.

Pál Emil

2022. október 27., 20:262022. október 27., 20:26

2022. október 27., 20:282022. október 27., 20:28

A multicégek piacgazdaságával minden kisvállalkozónak nehéz felvennie a harcot, a sorból pedig az úgynevezett füvesemberek sem maradnak ki. A gyógynövénygyűjtők és helyi termelők megsegítésére, illetve képzésére kezdeményezett projekt által a székelyföldi gyógynövényeket és az azokból született készítményeket szeretnék népszerűsíteni, hogy méltó helyet tudjanak elfoglalni a piacon.

Hirdetés

A harminc hónap alatt

film is készült több székelyföldi gyógynövénytermesztő munkásságát követve,

amelyben Macalik Ernő biológus, Csibi Imre orotvai gyógyító és Pálfalvi Pál botanikus életművéből mutatnak be szemelvényeket – magyarázta a programot ismertető sajtótájékoztatón Bákai Magdolna, a kezdeményezés egyik képviselője.

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

Segíteni a termelőket

A Civitas Alapítvány immár harminc éve olyan fejlesztéseket helyez fókuszba és alkalmaz, amelyek a helyi közösségeket mozgósítják és serkentik együttműködésre – jegyezte meg Kolumbán Gábor, a szervezet vezetője. Elmondása szerint az alapítvány a hagyományos termelést támogatva több képzést is tartott, legutóbb például gyümölcstermesztéssel kapcsolatosan zajlott egy kurzus. Mint kifejtette, 

sok száz olyan helyi termelő van, akinek segíteni kell a piaci elhelyezkedésben, mivel a sok papírmunka, a hivatalos munkavezetés, a piaci elvárásoknak való megfelelés sok esetben riasztó és kiábrándító tud lenni.

Egy kezdeményezés már meg is született az említett projekten kívül, ugyanis létrehoztak Székelyudvarhelyen egy gyógynövényes boltot, amely a Helyénvaló nevet kapta, ide számos olyan termelőtől kapnak gyógynövényes termékeket, akinek a piaci elhelyezkedésben kellett segítség. „Ez egy nagy szabadságharc a multicégek ellen, amelyek ellehetetlenítik a kisvállalkozókat” – jelentette ki.

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

Itt minden megvan

Orbán Árpád, a projekt vezetője szerint több száz kisebb manufaktúra van, amit otthonról üzemelnek helyi termelők. Elmondása szerint

nem tudnak akkora reklámot létrehozni, mint egy multinacionális szupervállalat, de ha figyelembe vesszük, hogy Székelyföldön 70 kilométeres körzetből minden élelmiszert be lehet szerezni, és ezeket sikerül eljuttatni az emberekhez, nem is lenne rá szükség.

A számadatok szerint a közel két és fél éves projektre 250 ezer svájci frank értékű támogatás érkezett, továbbá a Norvég Alap, a Bethlen Gábor Alap és Hargita Megye Tanácsa is nagyban támogatta a kezdeményezést.

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem egyik kutatása során a Kárpát-medence összes szegletéből vizsgált be borsmentapéldányokat. A kutatás elsősorban arra összpontosított, hogy a növénynek melyik vidéken a legerősebb az illóolaj-tartalma. E tekintetben a leggyengébbnek az alföldön talált borsmenta bizonyult, míg a legmagasabb értéket a székelyföldi havasokban talált példányokban mutatták ki – ismertette Flórián Albert, a Halasági Csibi Egyesület képviselője, egyben az orotvai gyógyító Csibi Imre unokája.

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 15., péntek

Már ősszel elő kell terjeszteni a 2027-es költségvetést Románia elnöke szerint

Nicușor Dan államelnök pénteki sajtótájékoztatóján kijelentette, az ország pénzügyi stabilitásának biztosítása érdekében azt szeretné, hogy a kormány a jövő évi költségvetést már idén ősszel előterjessze.

Már ősszel elő kell terjeszteni a 2027-es költségvetést Románia elnöke szerint
Hirdetés
2026. május 15., péntek

Gyergyószentmiklós: a költségvetés egyharmadát termeli ki a város, kétharmada külső forrás

Gyergyószentmiklós önkormányzata elfogadta a város 2026-os költségvetését. Az elsőszámú cél a korábban félbemaradt és elhúzódó beruházások lezárása, a felásott utak helyreállítása. Számos beruházást készítenek elő és új szociális program is indul.

Gyergyószentmiklós: a költségvetés egyharmadát termeli ki a város, kétharmada külső forrás
2026. május 15., péntek

Válsághelyzet állt elő Székelyudvarhely oktatási hálózatában

Válsághelyzet van – jelentette be Székelyudvarhely polgármestere a város iskolahálózatában felmerült problémákat illetően. Az Orbán Balázs Általános Iskolában statikai problémák merültek fel, ott a következő tanévben mégsem indulhat újra az oktatás.

Válsághelyzet állt elő Székelyudvarhely oktatási hálózatában
2026. május 15., péntek

Megvan, hogy ki kapja a Pro Urbe-díjat idén Kézdivásárhelyen

Kézdivásárhely önkormányzati képviselő testülete soros havi ülésén a város által adományozható elismerés kérdésben is döntést hozott. Idén Gábor Rezső matematikatanár, a Gábor Áron Szakképző Líceum nyugalmazott igazgatója veheti át a Pro Urbe díjat.

Megvan, hogy ki kapja a Pro Urbe-díjat idén Kézdivásárhelyen
Hirdetés
2026. május 15., péntek

Több csíkszeredai utcában is aszfaltoznak

A Kájoni János, a Márton Áron és a Nagymező utcában, valamint a Szék útján zajlik pénteken a kátyúzás és az aszfaltréteg javítása – számolt be Facebook-oldalán Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere.

Több csíkszeredai utcában is aszfaltoznak
2026. május 15., péntek

Ne várjuk, hogy hétfőn vagy kedden bejelenti Nicușor Dan az új miniszterelnököt

A hétfői cotroceni-i konzultációk abból a kérdésből indulnak majd ki, hogy milyen kormánytöbbséget javasolnak a parlamenti pártok, legyen szó „teljes értékű”, kisebbségi vagy technokrata kabinetről – jelentette ki Nicușor Dan, Románia elnöke.

Ne várjuk, hogy hétfőn vagy kedden bejelenti Nicușor Dan az új miniszterelnököt
Hirdetés
2026. május 15., péntek

Markó Béla, korábbi RMDSZ-elnök is elmondta a véleményét a kormányválságról

Markó Béla volt RMDSZ-elnök pénteken az Agerpresnek kijelentette, hogy aggasztja az ország politikai helyzete.

Markó Béla, korábbi RMDSZ-elnök is elmondta a véleményét a kormányválságról
2026. május 15., péntek

Több mint százezer eurót fogadhatott el befolyásáért cserébe egy ügyész

Őrizetbe vették Gigi Ștefant és Teodor Nițát, a konstancai területi ügyészség két ügyészét, akiket befolyással üzérkedés és hivatali visszaélésre való felbujtással gyanúsítanak.

Több mint százezer eurót fogadhatott el befolyásáért cserébe egy ügyész
2026. május 15., péntek

Több tíz köbméter nyilvántartásban nem szereplő faanyagot foglaltak le

Közel 30 köbméter, nyilvántartásban nem szereplő faanyagot találtak a rendőrök egy cégnél Hargita megyében.

Több tíz köbméter nyilvántartásban nem szereplő faanyagot foglaltak le
Hirdetés