
A két év kihagyás után újraindult Orbán Balázs Akadémia első előadója Szili Katalin miniszterelnöki megbízott volt
Fotó: Erdély Bálint Előd
Nemzetpolitika és magyarságtudat a Kárpát-hazában címmel tartott előadást Szili Katalin miniszterelnöki megbízott, a Magyar Országgyűlés korábbi elnöke Székelyudvarhelyen, az Orbán Balázs Akadémia pénteki közéleti fórumán. A politikus Magyarország és az Európai Unió viszonyáról, a kisebbségi jogérvényesítő törekvésekről is beszélt.
2022. április 01., 21:022022. április 01., 21:02
„A nemzetpolitikában ma az a legfontosabb eredmény, hogy tudunk nemzetben, nemzeti együttműködésben gondolkodni, a magyar államon kívüli magyarlakta területek közösségeit beleértve” – mondta Szili Katalin a fórumon. Hozzátette, a magyarság sorsa három pilléren áll, amelyek az elmúlt 12 évben épültek: az egyik az a felfogás, miszerint a magyarság világnemzet.
Fotó: Erdély Bálint Előd
– részletezte a miniszterelnöki megbízott.
Szili Katalin emlékezetezett rá, hogy ennek forrása az a 2012-es alaptörvény, amelyben a magyar kormány leszögezte, hogy minden magyarért felelősséget vállal.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Szili Katalin továbbá kitért az EU kisebbségpolitikájára is. Elmondta, hogy az európai közösség az őshonos nemzeti kisebbségek kérdését sajnálatos módon egyáltalán nem tárgyalja,
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ezeket a kisebbségeket az adott országok hatáskörébe utalja, jogi helyzetüket nem ellenőrzi. A miniszterelnöki biztos felidézte, hogy 2021-ben Magyarország az Európa Tanács soros elnöke volt, ekkor többek közt kérték, hogy az EU ismerje el, a nemzeti kisebbségek igenis államalkotó tényezők, továbbá sorsuk nem csupán belügy, hanem európai ügy. Biztosítani kell az egyéni jogokon túl a kollektív jogokat is, amelyek jelenleg teljes mértékben hiányoznak az Unióban.
– vázolta az ellentmondást a politikus, aki arra is kitért, milyen nehéz Nyugat-Európában megértetni azt, hogy
Fotó: Erdély Bálint Előd
„Számunkra a legfontosabb a béke, a biztonság, a gazdasági prosperitás, most, amikor a trianoni békediktátum óta eltelt száz év után elmondhatjuk, hogy egységes nemzet vagyunk” – fogalmazott a miniszterelnöki megbízott. Ennek a megőrzése a legfontosabb most, amikor a pandémia után egy háború is veszélyezteti a szabadságot, a biztonságot. Szili Katalin reményét fejezte ki, hogy
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az előadást követő kötetlen beszélgetés során kérdés hangzott el többek közt a Minority Safe Pack ügyéről, valamint a Székely Nemzeti Tanács nemzeti régiókra vonatkozó petíciójáról is. Szili Katalin elmondta, hogy a Minority Safe Pack-et az Európa Parlament háromnegyedes többséggel elfogadta, az Európai Bizottság azonban lesöpörte az asztalról. A FUEN és az RMDSZ ezért bírósághoz fordult, jelenleg döntésre várnak.
A másik beadvány, a Székely Nemzeti Tanács által a nemzeti régiókra vonatkozó petíció egyelőre benyújtásra vár – tette hozzá Szili Katalin.
A dédai hivatásos és önkéntes tűzoltókat is riasztották egy tarlótűzhöz péntek este. A Maros megyei Ratosnya egyik falujában nehezen megközelíthető területen csaptak fel a lángok.
Szombaton 20:30 és 21:30 között lekapcsolják a parlament épületének belső és külső világítását a Föld órája kezdeményezéshez való csatlakozás részeként – közölte a képviselőház.
Idén is megrendezik Marosvásárhelyen a Virágvasárnapi passió előadást, amelyen a résztvevők együtt élhetik át Jézus Krisztus szenvedéstörténetét. Az érdeklődőket vasárnap 17 órára várják a Nyári Színpadhoz.
A legfelsőbb bíróság perelni készül a kormányt a bírák és ügyészek számára bírósági döntéssel megítélt bértartozások kifizetésének elhalasztása miatt, és első lépésként előzetes panaszt nyújtott be a kormányhoz és a pénzügyminisztériumhoz.
Nicușor Dan államelnök pénteken kihirdette a 2026-os állami költségvetésről és a társadalombiztosítási költségvetésről szóló törvényeket.
Ünnepélyes keretek között adják át szombaton Gyergyóremetén az új bicikliutat. Az esemény nem csupán egy hivatalos átadó lesz: a szervezők egy különleges rekordkísérlettel is készülnek.
A marosvásárhelyi tűzoltók egy lakástűzhöz vonultak ki pénteken délután, amely egy tömbház legfelső emeletén keletkezett.
Nem mindennapi tűzesethez riasztották a hatóságokat Székelyudvarhelyen, péntek délután: valaki a plázánál levő lakópark mögött egy betonkerítés tövében akart halat sütni. Azonban a lángok elharapóztak.
Az utóbbi években ismétlődő jelenség Székelyföldön, hogy a márciusi-áprilisi felmelegedést hirtelen visszatérő fagyok váltják. Ezek komoly károkat okozhatnak a gyümölcsösökben, teljesen el is veszhet az adott évi termés.
Pénteken délutánra sikerült teljesen eloltani a maroludasi hulladéklerakónál kedden délben keletkezett tüzet. A területet továbbra is megfigyelés alatt tartják.
szóljon hozzá!