
Fotó: Vargyasi Levente
Kiállítással és szakmai konferenciával emlékeztek meg a lovagkirályról Szent László napján a gelencei Szent Imre-templomban.
2017. június 28., 18:142017. június 28., 18:14
Vasárnapig látogatható a templomkertben a Szent László életével, kultuszával kapcsolatos kiállítás. A tárlat részletes dokumentációként szolgál a megsemmisített, a részben feltárt vagy töredékesen, illetve teljesen fennmaradt gelencei, kilyéni, székelyderzsi és homoródkarácsonyfalvi Szent László-falképekről.
A rendezvényen a Magyar Nemzetpolitikai Államtitkárság főosztályvezető-helyettese, Brendus Réka kifejtette, hogy a Szent László-emlékévben „megerősítjük összetartozásunkat: Gelencétől Szépvízen és Nagyváradon keresztül Győrig, illetve Pozsonyig érő magyarságunk egységét”.
Fotó: Vargyasi Levente
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke emlékeztetett, arányaihoz mérten Székelyföldön van a legtöbb Szent László-emlék, hogy a Képes Krónika egyik – a szent királlyal kapcsolatos – iniciáléjának kucsmás alakja székely hadvezér, és hogy Grigore Ureche moldvai krónikaíró is írt a székelyek élén vívott tatárok feletti győzelméről.
Hegedüs Csilla, az RMDSZ ügyvezető alelnöke, a Szent László-út projekt vezetője kifejtette, a mai zavaros időkben a nagy király példáját követve a politikai viharokban is ki kell állni a magyarság értékeiért, jogaiért, szimbólumaiért és anyanyelvéért.
Fotó: Vargyasi Levente
A pünkösdi időszak sem tartott vissza néhány sofőrt attól, hogy ittasan üljenek autóba, közülük ketten baleseteztek is – derül ki a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság hétfői összesítéséből.
A Hargita megyei csendőrséghez május 22-25. között 26 lakossági bejelentés érkezett lakott területek közelében megjelent medvékről.
Öt személy sérült meg, közülük kettőt kórházba kellett szállítani, miután tizenegy ember verekedett vasárnap este Előpatakon – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Öt nap alatt hétszer jelent meg Farcádon a medve, amely ez idő alatt több kaptárt rongált meg a településen lévő méhészetnél, ráadásul a lakókat is félelemben tartotta. Végül vasárnap este kilőtték a fiatal egyedet.
A vakációs utalványok értékének csökkenése és a vásárlóerő csökkenése egyelőre némileg visszafogta a június 1-jei hosszú hétvégére érvényes foglalásokat.
Lakóháznál csaptak fel a lángok a maroskeresztúri Patak utcában, fennáll a veszélye, hogy egy szomszédos lakóépületre is átterjednek a lángok – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Lakóház gyúlt ki Gyulas főutcájában hétfőn délelőtt, a lángok több épületre is átterjedtek – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Elkezdődött hétfőn az óvodai beiratkozások első szakasza.
Medvék jelenlétére figyelmeztetett a Ro-Alert riasztórendszer hétfőre virradóra több udvarhelyszéki és gyergyószéki településen – közli a Hargita megyei tűzoltóság.
A határrendészek és a hegyimentők megmentettek vasárnap egy ukrán fiatalembert, aki a Máramarosi-havasokon keresztül lépte át a határt, és bevallása szerint egy hétig bolyongott a hegyekben.
szóljon hozzá!