
A zökkenőmentes együttműködés jegyében ráztak kezet
Fotó: Tuchiluș Alex
Háromszék majdhogynem legnagyobb beruházása veszi kezdetét Illyefalván, illetve a hozzá tartozó Aldobolyban és Sepsiszentkirályon. A 39 millió lej értékű szennyvízhálózat kiépítésére vonatkozó kivitelezési szerződést sajtótájékoztató keretében írta alá Fodor Imre, a község polgármestere és Halmágyi Tamás, a kivitelező cég képviselője.
2024. március 22., 19:022024. március 22., 19:02
2024. március 22., 19:052024. március 22., 19:05
A sajtótájékoztatón a községvezető felidézte, a korábbi években is volt lehetőség pályázni a csatornahálózat kiépítésére mind kormányprogramok, mind pedig uniós források révén, csak éppen nem Illyefalva számára.
Emlékeztetett, az uniós finanszírozású kiírásoknál gyakori feltétel, hogy a településeknek legyen legalább kétezer lakosa, emiatt elestek a támogatástól, ugyanakkor a kormányprogramokba sem sikerült sokáig beférkőzniük a projekt értékének nagysága miatt.
Az Anghel Saligny fejlesztési program felső határa négymillió lej volt, azonban Illyefalva és a hozzá tartozó települések csatornahálózatának kiépítése esetében ez csak csepp lett volna a tengerben, a végösszeg ugyanis ennek majdnem tízszeresére, 39 millió lejre rúg.
Hosszú történet húzódik a projekt mögött
Fotó: Tuchiluș Alex
Fodor Imre polgármester szerint javarészt a politikum közbenjárásának köszönhető, hogy a fejlesztési minisztérium végül jóváhagyta a támogatást két évvel ezelőtt. A községvezető ismertette, hogy 2023 közepén írták alá a finanszírozási szerződést, ezután következett a közbeszerzés hosszú procedúrája.
A munkálatra három cég jelentkezett, közülük a sepsiszentgyörgyi Valdek Kft. került ki nyertesként. A polgármester szerint több projekten is dolgoztak már együtt, legutóbb az Olton átvezető híd újraépítésén, amelyet 2020-ban adtak át. A csatornahálózat esetében a kivitelezés határideje három év, ez idő alatt
Fodor Imre kiemelte, hogy ebben a projektben az önkormányzat nem vállal önrészt, azonban a járulékos költségek a községházát fogják terhelni.
Ünnepélyesen aláírták a kivitelezési szerződést
Fotó: Tuchiluș Alex
Összesen 44 kilométer vezetéket fektetnek le, ebből közel 30 kilométer gravitációs-, 14,1 nyomóvezeték, amelyet szintén tartalmaz a költségvetés, a telekhatárokon pedig gyűjtőaknák lesznek elhelyezve, ahová becsatlakozhatnak a lakók. A szennyvízhálózat működtetéséért a sepsiszentgyörgyi Közüzemek Rt. fog felelni, ennek kapcsán Kozsokár Attila vezérigazgató kiemelte,
ennek pedig szolgáltatóként is örülnek.
„Amikor elkészül a hálózat, akkor gyakorlatilag nem lesz egyéb dolga a fogyasztóknak, mint rácsatlakozni. Mi mindenképpen örülünk ennek a hírnek, és bár mi is igyekeztünk tanácsokkal szolgálni az illyefalvi önkormányzatnak, enélkül a pályázat nélkül lehetetlen lett volna a tervet megvalósítani” – fogalmazott az igazgató.
A működtetésről Kozsokár Attila számolt be
Fotó: Tuchiluș Alex
Újságírói kérdésre Kozsokár elmondta,
a Közüzemek Rt. jelenleg 13 község esetében járul hozzá a vízszolgáltatáshoz. Mint mondta, van ahol sem víz, sem szennyvízhálózat nincs kiépítve, máshol csak az egyiket, vagy a másikat sikerült megvalósítani.
Fodor Imre hozzátette, esetükben jelenleg Illyefalván és Aldobolyban van kiépítve a vízhálózat, de folyamatban van a bővítés.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!