
A zökkenőmentes együttműködés jegyében ráztak kezet
Fotó: Tuchiluș Alex
Háromszék majdhogynem legnagyobb beruházása veszi kezdetét Illyefalván, illetve a hozzá tartozó Aldobolyban és Sepsiszentkirályon. A 39 millió lej értékű szennyvízhálózat kiépítésére vonatkozó kivitelezési szerződést sajtótájékoztató keretében írta alá Fodor Imre, a község polgármestere és Halmágyi Tamás, a kivitelező cég képviselője.
2024. március 22., 19:022024. március 22., 19:02
2024. március 22., 19:052024. március 22., 19:05
A sajtótájékoztatón a községvezető felidézte, a korábbi években is volt lehetőség pályázni a csatornahálózat kiépítésére mind kormányprogramok, mind pedig uniós források révén, csak éppen nem Illyefalva számára.
Emlékeztetett, az uniós finanszírozású kiírásoknál gyakori feltétel, hogy a településeknek legyen legalább kétezer lakosa, emiatt elestek a támogatástól, ugyanakkor a kormányprogramokba sem sikerült sokáig beférkőzniük a projekt értékének nagysága miatt.
Az Anghel Saligny fejlesztési program felső határa négymillió lej volt, azonban Illyefalva és a hozzá tartozó települések csatornahálózatának kiépítése esetében ez csak csepp lett volna a tengerben, a végösszeg ugyanis ennek majdnem tízszeresére, 39 millió lejre rúg.
Hosszú történet húzódik a projekt mögött
Fotó: Tuchiluș Alex
Fodor Imre polgármester szerint javarészt a politikum közbenjárásának köszönhető, hogy a fejlesztési minisztérium végül jóváhagyta a támogatást két évvel ezelőtt. A községvezető ismertette, hogy 2023 közepén írták alá a finanszírozási szerződést, ezután következett a közbeszerzés hosszú procedúrája.
A munkálatra három cég jelentkezett, közülük a sepsiszentgyörgyi Valdek Kft. került ki nyertesként. A polgármester szerint több projekten is dolgoztak már együtt, legutóbb az Olton átvezető híd újraépítésén, amelyet 2020-ban adtak át. A csatornahálózat esetében a kivitelezés határideje három év, ez idő alatt
Fodor Imre kiemelte, hogy ebben a projektben az önkormányzat nem vállal önrészt, azonban a járulékos költségek a községházát fogják terhelni.
Ünnepélyesen aláírták a kivitelezési szerződést
Fotó: Tuchiluș Alex
Összesen 44 kilométer vezetéket fektetnek le, ebből közel 30 kilométer gravitációs-, 14,1 nyomóvezeték, amelyet szintén tartalmaz a költségvetés, a telekhatárokon pedig gyűjtőaknák lesznek elhelyezve, ahová becsatlakozhatnak a lakók. A szennyvízhálózat működtetéséért a sepsiszentgyörgyi Közüzemek Rt. fog felelni, ennek kapcsán Kozsokár Attila vezérigazgató kiemelte,
ennek pedig szolgáltatóként is örülnek.
„Amikor elkészül a hálózat, akkor gyakorlatilag nem lesz egyéb dolga a fogyasztóknak, mint rácsatlakozni. Mi mindenképpen örülünk ennek a hírnek, és bár mi is igyekeztünk tanácsokkal szolgálni az illyefalvi önkormányzatnak, enélkül a pályázat nélkül lehetetlen lett volna a tervet megvalósítani” – fogalmazott az igazgató.
A működtetésről Kozsokár Attila számolt be
Fotó: Tuchiluș Alex
Újságírói kérdésre Kozsokár elmondta,
a Közüzemek Rt. jelenleg 13 község esetében járul hozzá a vízszolgáltatáshoz. Mint mondta, van ahol sem víz, sem szennyvízhálózat nincs kiépítve, máshol csak az egyiket, vagy a másikat sikerült megvalósítani.
Fodor Imre hozzátette, esetükben jelenleg Illyefalván és Aldobolyban van kiépítve a vízhálózat, de folyamatban van a bővítés.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
szóljon hozzá!