
A zökkenőmentes együttműködés jegyében ráztak kezet
Fotó: Tuchiluș Alex
Háromszék majdhogynem legnagyobb beruházása veszi kezdetét Illyefalván, illetve a hozzá tartozó Aldobolyban és Sepsiszentkirályon. A 39 millió lej értékű szennyvízhálózat kiépítésére vonatkozó kivitelezési szerződést sajtótájékoztató keretében írta alá Fodor Imre, a község polgármestere és Halmágyi Tamás, a kivitelező cég képviselője.
2024. március 22., 19:022024. március 22., 19:02
2024. március 22., 19:052024. március 22., 19:05
A sajtótájékoztatón a községvezető felidézte, a korábbi években is volt lehetőség pályázni a csatornahálózat kiépítésére mind kormányprogramok, mind pedig uniós források révén, csak éppen nem Illyefalva számára.
Emlékeztetett, az uniós finanszírozású kiírásoknál gyakori feltétel, hogy a településeknek legyen legalább kétezer lakosa, emiatt elestek a támogatástól, ugyanakkor a kormányprogramokba sem sikerült sokáig beférkőzniük a projekt értékének nagysága miatt.
Az Anghel Saligny fejlesztési program felső határa négymillió lej volt, azonban Illyefalva és a hozzá tartozó települések csatornahálózatának kiépítése esetében ez csak csepp lett volna a tengerben, a végösszeg ugyanis ennek majdnem tízszeresére, 39 millió lejre rúg.
Hosszú történet húzódik a projekt mögött
Fotó: Tuchiluș Alex
Fodor Imre polgármester szerint javarészt a politikum közbenjárásának köszönhető, hogy a fejlesztési minisztérium végül jóváhagyta a támogatást két évvel ezelőtt. A községvezető ismertette, hogy 2023 közepén írták alá a finanszírozási szerződést, ezután következett a közbeszerzés hosszú procedúrája.
A munkálatra három cég jelentkezett, közülük a sepsiszentgyörgyi Valdek Kft. került ki nyertesként. A polgármester szerint több projekten is dolgoztak már együtt, legutóbb az Olton átvezető híd újraépítésén, amelyet 2020-ban adtak át. A csatornahálózat esetében a kivitelezés határideje három év, ez idő alatt
Fodor Imre kiemelte, hogy ebben a projektben az önkormányzat nem vállal önrészt, azonban a járulékos költségek a községházát fogják terhelni.
Ünnepélyesen aláírták a kivitelezési szerződést
Fotó: Tuchiluș Alex
Összesen 44 kilométer vezetéket fektetnek le, ebből közel 30 kilométer gravitációs-, 14,1 nyomóvezeték, amelyet szintén tartalmaz a költségvetés, a telekhatárokon pedig gyűjtőaknák lesznek elhelyezve, ahová becsatlakozhatnak a lakók. A szennyvízhálózat működtetéséért a sepsiszentgyörgyi Közüzemek Rt. fog felelni, ennek kapcsán Kozsokár Attila vezérigazgató kiemelte,
ennek pedig szolgáltatóként is örülnek.
„Amikor elkészül a hálózat, akkor gyakorlatilag nem lesz egyéb dolga a fogyasztóknak, mint rácsatlakozni. Mi mindenképpen örülünk ennek a hírnek, és bár mi is igyekeztünk tanácsokkal szolgálni az illyefalvi önkormányzatnak, enélkül a pályázat nélkül lehetetlen lett volna a tervet megvalósítani” – fogalmazott az igazgató.
A működtetésről Kozsokár Attila számolt be
Fotó: Tuchiluș Alex
Újságírói kérdésre Kozsokár elmondta,
a Közüzemek Rt. jelenleg 13 község esetében járul hozzá a vízszolgáltatáshoz. Mint mondta, van ahol sem víz, sem szennyvízhálózat nincs kiépítve, máshol csak az egyiket, vagy a másikat sikerült megvalósítani.
Fodor Imre hozzátette, esetükben jelenleg Illyefalván és Aldobolyban van kiépítve a vízhálózat, de folyamatban van a bővítés.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
Közel kétmillió lejt kapott Székelyudvarhely, aminek nagy részét a művelődési ház hibásan megtervezett tűzvédelmi rendszerének kijavítására és kialakítására költik. Emellett megvásárolhatják az ifjúsági lakások építéséhez szükséges telket.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
Narancssárga, majd vörös hőségriasztás lép életbe Hargita, Maros és Kovászna megyében a hétvégén, a meteorológusok szerint vasárnap már rendkívüli hőségre és fokozott hőérzetre kell számítani.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban – közölte Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős ügyvivő miniszter.
Oroszország újabb dróntámadásokat hajtott végre ukrajnai polgári és infrastrukturális célpontok ellen Románia folyami határának közelében péntek virradóra – közölte a védelmi minisztérium.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
szóljon hozzá!