
Kadicsfalván jóformán nincsenek járdák, a megyei út mellett életveszélyes gyalogosan közlekedni
Fotó: Erdély Bálint Előd
Több székelyudvarhelyi városnegyedben, lakótelepen is arra panaszkodnak, hogy nincs járda, emiatt balesetveszélyes a gyalogos közlekedés. Másutt pedig annyira szűkek az utcák, hogy autóval is nehéz rajtuk közlekedni. A probléma nem új keletű, régi mulasztásokra vezethető vissza, amelynek megoldásához a lakók együttműködésére vagy jogi eljárásra van szükség.
2022. március 27., 15:532022. március 27., 15:53
A kadicsfalviak arra panaszkodnak, hogy ezen a városrészen nincsenek járdák, ezért ott nagyon veszélyes a gyalogos közlekedés. Bizonyos napszakokban meglehetősen intenzív az autós forgalom, főleg a 134A jelzésű megyei besorolású úton, kamionok is gyakran járnak arra, ami miatt a szülők sem iskolába járni, sem játszani nem engedhetik gyermekeiket felügyelet nélkül.
Az ügyben Zörgő Noémit, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal sajtószóvivőjét kérdeztük, aki elmondta, a városnak nincs a tulajdonában ott terület, amelyen járdát lehetne kialakítani, ráadásul az az útszakasz nem is a város, hanem a megyei tanács tulajdonában van (ezért is megyei besorolású a már említett út).
Hasonló gondok több helyen is vannak városszerte, azonban
Székelyudvarhely tavaly novemberben benyújtotta az igénylést a programra, tízmillió lej garantált támogatást kap majd. A sajtóreferens hozzátette, a megyék szerinti leosztást követően fennmaradhatnak még összegek, amelyekből szintén részesülhet a város, ezért összesen 44 millió lejre nyújtottak be pályázatot. Az eredményhirdetést februárra ígérték, de még nem érkezett hivatalos értesítés az elbírálásról – tette hozzá Zörgő Noémi.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Nem csak Kadicsfalván vannak hasonló problémák, hanem az újabb városrészeken is, mint például a Csalókán vagy a Szászok Táborában – sorolta László Szabolcs, a Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség vezetője. Hozzátette, tudomása szerint e városrészek létrejöttekor, még a kétezres években, nem minden esetben készültek átfogó rendezési tervek, számos helyen a kerítések elhelyezésére nem is kértek építkezési engedélyt, holott ez is ugyanúgy kötelező lett volna, ahogy egy ház megépítésénél. Akkoriban viszont
– részletezte László. Az elhanyagolt területrendezés akkor kezdett visszaütni, amikor elszaporodtak a házak, ezzel párhuzamosan hatványozódott az autós forgalom is, és ez oda vezetett végül, hogy
sőt van, ahol két autó nem is fér el egymás mellett. Van, akik a helyi rendőrségtől, illetve az építkezési felügyelettől kérik, hogy járjanak el a törvénynek megfelelően, mert a kerítések nem megfelelő helyen vannak. Ez azonban nem egyszerű, hiszen helyenként sok ezer eurós kerítések vannak, ezeket nem lehet csak úgy elbontani – fogalmazott László Szabolcs.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Két megoldás lehetséges: vagy megértik a lakók, hogy a kerítéseiket egy kicsit beljebb vegyék, csupán egy-két méterrel, hogy vízelvezető sáncot és járdát létesíthessenek, vagy pedig jogi megoldáshoz kell folyamodni, ami viszont évekig elhúzódhat, és további költségeket jelent a lakóknak is.
„Valószínűleg a város meg fogja támadni jogi úton ezeket a tulajdonosokat,
Az építkezési felügyeletet ma már szigorúan veszik, hogy a jövőben hasonló helyzetek ne alakulhassanak ki, és kérik a lakókat, hogy tartsák be az építkezésekre vonatkozó szabályokat – tette hozzá László Szabolcs.
A keddi kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan kijelentette, hogy a koalícióban politikai megállapodás született a reformok folytatásáról 2026-ban.
Az Európai Bizottság több mint 586 millió eurót utalt át Romániának a 2021-2027-es Közlekedési Program keretében a Kohéziós Alap és az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) forrásaiból – jelentette be kedden Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Egy alsóidecsi lakóház gyulladt ki kedden délután, a szászrégeni tűzoltóság vonult a helyszínre oltani.
Műanyagcsomagolás okozta egy fehér tigriskölyök halálát a dél-romániai Craiova állatkertjében. A csomagolást a látogatók dobták be az állatok ketrecébe – számolt be kedden a News.ro.
Bankkölcsönt vesz fel a sepsiszentgyörgyi önkormányzat azért, hogy fedezni tudja a Tamási Áron Színház korszerűsítési munkálatait. A helyi tanács soron kívüli ülésen napirendre került a Mikes Kelemen Elméleti Líceum bentlakásának felújítása is.
Ilie Bolojan miniszterelnök és holland hivatali partnere, Dick Schoof kedden meglátogatta az aranyosgyéresi légitámaszpontot, ahol a küldetéseikről és szolgálati körülményeikről tárgyaltak a katonákkal.
Tekintettel a télies időjárásra, a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU) kedden több biztonsági intézkedés betartását tanácsolta a Facebook-oldalán a szélsőséges időjárási körülmények között utazó személyeknek.
Soron kívüli ülésen döntött a jövő évi adókról és illetékekről a sepsiszentgyörgyi tanács kedden. A döntés utáni tájékoztatón a város polgármestere próbálta tompítani a drasztikus adóemelés súlyát – ám attól még a szentgyörgyiek is sokat fognak fizetni.
A 2026-os hiánycél csak szigorúbb költségvetési fegyelemmel és az adóbeszedés hatékonyságának növelésével érhető el – figyelmeztet kedden közzétett elemzésében a PwC Románia.
Az év első 11 hónapjában 492 tűzeset történt a Romsilva erdőgazdálkodási vállalat által kezelt állami erdőkben, a vállalat keddi közleménye szerint a tüzek okozta kár 2,7 millió lejre tehető.
1 hozzászólás