Hirdetés
Hirdetés

Székelyföldi polgármesterek is találkoztak a miniszterelnökkel – íme, a kéréseik

Viorica Dăncilă miniszterelnök. Költségvetés-kiegészítést ígért a polgármestereknek •  Fotó: Gov.ro

Viorica Dăncilă miniszterelnök. Költségvetés-kiegészítést ígért a polgármestereknek

Fotó: Gov.ro

Megígérte a kormány, hogy a következő hetekben költségvetés-kiegészítéssel orvosolja a helyi önkormányzatok hatalmas kiesését, amit az országos költségvetés kései elfogadása okozott.

Bíró Blanka

2019. június 20., 17:222019. június 20., 17:22

2019. június 20., 17:242019. június 20., 17:24

Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester csütörtöki sajtótájékoztatón számolt be arról, hogy szerdán Viorica Dăncilă miniszterelnökkel találkoztak a megyei jogú városok polgármesterei, és több „fájó problémára” kértek orvoslást. Elsősorban jelezték, a helyi önkormányzatok költségvetésében hatalmas kiesést okozott, hogy a plusz feladatokat – a fogyatékkal élők és gondozóik fizetésének biztosítását – már január elsejétől átadta a kormány, ám az ehhez járó többletforrást csak április 4-ét követően, az országos költségvetés elfogadása után biztosították.

„Ez az eltolódás Sepsiszentgyörgy költségvetésében 3,9 millió lejes kiesést generált, Kovászna megye szintjén 7,5 millió lejt, Hargita megyében pedig 10 millió lejt. Ígéretet kaptunk, hogy a következő hetekben ezt költségvetés-módosítással orvosolják” – részletezte Antal Árpád.

Rámutatott, azt is kérték a miniszterelnöktől, hogy idejében fogadják el a költségvetést, és ne változtassák évente a rendszert, mert ilyen körülmények között nem lehet tervezni.

Idézet
Nem hitték el, amikor mondtam, hogy Magyarország már elfogadta a 2020-as költségvetését. Nálunk a feje tetején áll a rendszer, nem tudunk tervezni.

„Azt kértük, hogy a következő európai uniós ciklus időszakára, tehát hét évre rögzítsék a sarokszámokat, ne változtassák évente a rendszert, ami alapján összeáll a helyi büdzsé” – ismertette a polgármester.

Feloldaná az ellentmondásokat a közigazgatási kódex

A városok polgármesterei sürgették a közigazgatási kódex elfogadását, mert az feloldaná a jelenlegi törvényekben rejlő ellentmondásokat. „Kértük, ha már úgyis működik a sürgősségi kormányrendelet rendszere, akkor fogadják el úgy, hiszen ha újra bekerül a parlamentbe, fél évig is elhúzódhat, amíg megszavazzák. Legyünk már túl rajta, mert sokkal átláthatóbb lenne a munkánk.

Idézet
Jelenleg ugyanazt a tevékenységet öt jogszabály különböző módon értelmezi, így az önkormányzatok bármikor bírságolhatók: ha van rajtuk sapka azért, ha nincs, akkor azért”

– mondta a polgármester. Noha a kódex elfogadását minden politikai párt fontosnak tartja, Viorica Dăncilă miniszterelnök a találkozón mégis úgy nyilatkozott, „nagy rajtuk a nyomás, hogy ne fogadják el”. Egyelőre nem tudják, milyen formában módosítja a kormány a parlament által elfogadott változatot, hiszen a Klaus Johannis államfő által emelt alkotmányossági kifogások egy részét az alkotmánybíróság jóváhagyta, ezeket figyelembe kell venni.

Johannis a nyelvhasználati küszöböt is kifogásolta, holott Szeben polgármestereként kiíratta a város bejáratához, hogy Hermannstadt, nem kellett 20 százalék német kisebbség éljen a városban

– idézte fel a polgármester. Hangsúlyozta, a közigazgatási kódex egyszerűsíthetné a munkájukat, például az önkormányzatok vagyonleltári módosítását jelenleg kormányhatározattal kell elfogadni, ez a kormánynak is „nyűg”, ezért folyamatosan késlekedik.

Hirdetés

Másrészt az RMDSZ nem támogatja, hogy a vagyoni kérdésekről szóló döntésekben megváltoztassák a jelenlegi szabályozást, és eltöröljék a kétharmados többség szükségességét. „Ha a döntés a közösség számára jó, akkor előbb-utóbb az ellenzék is kénytelen felsorakozni melléje, a kétharmados többség védi a vagyont, ha leegyszerűsítik, és elég lesz a szavazatok fele plusz egy, könnyebben el lehet idegeníteni a vagyont” – mondta a polgármester.

A városok a rendszer árvái

A találkozó kapcsán a polgármester elmondta, a kormány azt szerette volna, hogy a különböző közigazgatási szintek – megyék, városok, községek – vezetőivel egyszerre tárgyaljanak, ám ezt nem fogadták el. „Az a tapasztalatunk, hogy ilyenkor össze akarnak bennünket ugrasztani. Mi nem vitatkozni akarunk, hanem a jogainkat” – szögezte le Antal Árpád.

Rámutatott az adók több mint 80 százalékát a megyei jogú városokban termelik ki, támogatják ugyan a szolidaritás elvét, de az elmúlt években a „rendszer árvái” voltak.

Általában az szerint döntenek a kormányok, hogy a hatalmon lévő pártnak melyik közigazgatási szint hoz politikai hasznot,

a Szociáldemokrata Pártnak huszonnyolc megyei tanácselnöke van, a községi polgármesterek többsége is PSD-s, ezért szorultak háttérbe a városok – részletezte Antal Árpád.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 10., kedd

Ezekben a polgármesteri hivatalokban ma délig ne próbáljon ügyeket intézni

Kétórás figyelmeztető sztrájkot tart a községi és városi önkormányzati alkalmazottak érdekvédelmi tömörülése azokban a polgármesteri hivatalokban, ahol van képviselete a szakszervezetnek. A tiltakozás ideje alatt szünetel az ügyfélfogadás.

Ezekben a polgármesteri hivatalokban ma délig ne próbáljon ügyeket intézni
Hirdetés
2026. február 10., kedd

Jövőre érkezik a piaciérték-alapú ingatlanadó – részleteket osztott meg a kormányfő

Románia az országos helyreállítási tervben (PNRR) vállalta, hogy ez év végétől a piaci érték alapján fogja kiszámolni az ingatlanadót. Mire számítsunk?

Jövőre érkezik a piaciérték-alapú ingatlanadó – részleteket osztott meg a kormányfő
2026. február 10., kedd

Sztrájkkal fenyegetőznek a tanárok, a kormányfő azonban hajthatatlan

A tanárok heti 20 órás kötelező óraszáma európai viszonylatban a legalacsonyabbak között van – jelentette ki Ilie Bolojan miniszterelnök hétfő este a Digi24 televíziónak adott interjúban.

Sztrájkkal fenyegetőznek a tanárok, a kormányfő azonban hajthatatlan
Hirdetés
2026. február 10., kedd

Újabb jótékonysági Après Ski-buli, ezúttal a varsági sípályán

A decemberi, Madarasi Hargitán tartott jótékonysági Alprès Ski rendezvény után jövő szombaton, február 21-én a varsági sípályán tartanak hasonló bulit, amivel ismét jó ügyet támogat a szervező Charity Beats.

Újabb jótékonysági Après Ski-buli, ezúttal a varsági sípályán
2026. február 10., kedd

Csíkszereda volt az ország leghidegebb pontja

Fagyosan indult a kedd reggel az ország legnagyobb részében, különösen Moldvában és Székelyföldön. Csíkszerda ezúttal sem hazudtolta meg magát, a hargitai megyeszékhelyen mérték a legalacsonyabb hőmérsékletet.

Csíkszereda volt az ország leghidegebb pontja
2026. február 09., hétfő

Nagyobb eséllyel juthatnak haza az elveszett háziállatok

Kedvenceink felkutatásában segíthet a világszerte ismert PetRadar, amely idéntől a romániai gazdák számára is elérhető. Az internetes oldal az elveszett háziállatok keresését több, ingyenesen elérhető szolgáltatással segíti.

Nagyobb eséllyel juthatnak haza az elveszett háziállatok
Hirdetés
2026. február 09., hétfő

Több mint 1300 polgármesteri hivatalban készülnek figyelmeztető sztrájkra

Országszerte több mint 1300 polgármesteri hivatalban tartanak figyelmeztető sztrájkot kedden 10 és 12 óra között.

Több mint  1300 polgármesteri hivatalban készülnek figyelmeztető sztrájkra
2026. február 09., hétfő

Munkaerőpiaci helyzetkép: a nagy cégek elküldik, majd vissza is veszik az alkalmazottak egy részét

Dinamikus változások jellemzik a Kovászna megyei vállalkozási szektort: nagy cégek bocsátanak el, majd vesznek vissza dolgozókat. Ezzel párhuzamosan megnőtt a szociális vállalkozások száma.

Munkaerőpiaci helyzetkép: a nagy cégek elküldik, majd vissza is veszik az alkalmazottak egy részét
2026. február 09., hétfő

USR-s szenátor az RMDSZ adócsökkentési kezdeményezéséről: gyengeség egy törvényt az elfogadása után módosítani

Ștefan Pălărie USR-s szenátor hétfőn kijelentette, hogy elutasítja az RMDSZ helyi adók csökkentésére irányuló javaslatát, mivel meglátásában a 'gyengeség jele' lenne a kormány által elfogadott jogszabályok rövid időn belüli módosítása.

USR-s szenátor az RMDSZ adócsökkentési kezdeményezéséről: gyengeség egy törvényt az elfogadása után módosítani
Hirdetés