
A Mini Erdély Park korábban már volt kategóriagyőztes – hátha újból sikerül
Fotó: Mini Erdély Park
Hargita megyéből négy, Maros megyéből három, Háromszékről pedig egy turisztikai célpont jutott be Az év úti célja vetélkedő döntőjébe. Székelyföld viszonylatában ez hét települést érint, miután a Segesvár melletti Szászkézd más régióhoz tartozik.
2025. március 06., 16:592025. március 06., 16:59
A Gazdasági, Digitalizációs, Vállalkozási és Turisztikai Minisztérium, valamint különféle turisztikai és szállodaipari szervezetek égisze alatt zajló vetélkedő célja minden évben felkutatni és bemutatni Románia legszebb és legvonzóbb turisztikai célpontjait, hozzájárulva a helyi közösségek és vállalkozások fejlődéséhez.
– áll a szervezők sajtóközleményében. A most zajló ötödik kiadáson
A helyszíneket a közönség, szakmai zsűri vagy intézményi partnerek jelölik, a győztes kilétét pedig egy olyan értékelési rendszer segítségével határozzák meg, amelyben – egyéb szempontok mellett – a szakértői zsűri pontozása és a közönségszavazatok egyaránt helyet kapnak, tehát a végeredményt mi is befolyásolhatjuk.
Szováta is bekerült a döntősök közé...
Fotó: Halmágyi Zsolt
... akárcsak Kovászna
Fotó: Gazda Árpád
A gyógyüdülőhelyek kategóriában Kovászna és Szováta fürdővárosok maradtak versenyben. A tíz vetélytárs között találjuk a Brassó megyei Törcsvárt, a Prahova megyei Szinaját és a Bákó megyei Szaláncfürdőt (Slănic Moldova) is, hogy csak a szomszédoknál maradjunk.
A varázslatos tájaknál Tusnádfürdő és környéke harcol az első helyért. A többi 24 döntős között – mások mellett – a Barcaság és Fogarasföld (Brassó), Békás és a Bölények Földje (Neamț), a Kolostorok Földje (Bukovina), Dornavidék (Suceava) és az Unesco Geopark (Buzău) szerepel.
Tusnádfürdő és környéke már most a legvarázslatosabb táj Székelyföldön
Fotó: Pinti Attila
Az összesen 12 döntőst felsorakoztató szórakozás és kaland kategóriában a maroshévízi Alpine Coaster, a parajdi Club Aventura és a székelyudvarhelyi Mini Erdély Park mellett például a Brassói Kalandparkra vagy a barcarozsnyói Dinóparkra is lehet szavazni, de mi inkább a székelyföldieket támogassuk.
A kultúra és oktatás terén a marosvásárhelyi Kultúrpalota is esélyes a győzelemre. Csak tizenkét vetélytársat kell megelőznie, köztük a szinajai Peleș-kastélyt és a törcsvári várkastélyt.
A marosvásárhelyi Kultúrpalotára is lehet szavazni
Fotó: Haáz Vince
A mesés falvak közül Szászkézd ugyan Maros megyéhez, de nem Székelyföldhöz tartozik, viszont a legelfogadottabb nézetek szerint a kézdiszéki székelyek innen telepedtek át mai lakóhelyükre. Itt a leginkább magyar vonatkozással bírók közül még a Suceava megyei Kacsika és a Fehér megyei Torockó várja a voksokat.
Az internetes szavazás 2025. március 25-ig tart. Eredményt április 8-án hirdetnek a nagyszebeni Thalia Állami Filharmónia épületében megrendezendő gála keretében.
Elkezdődött a bölcsődei és óvodai iratkozás a 2026–2027-es tanévre, Székelyföldön csak néhány intézményben számítanak túljelentkezésre. A felvétel nem jelentkezési sorrendben dől el.
Egészséges életmóddal és a módosítható kockázati tényezőknek való kitettség csökkentésével megelőzhető a rákos megbetegedések mintegy 40 százaléka – hívták fel a figyelmet az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei.
A készülő egységes bértörvény nem megfelelő az egészségügyben dolgozók számára, a kórházakban tervezett ágyszámcsökkentéssel pedig munkahelyek kerülnek veszélybe, állítja a Sanitas szakszervezet. Az érdekvédelem tiltakozásba kezd.
Medve jelenléte miatt kaptak Ro-Alert riasztást kedden az esti órákban Székelykeresztúr, Csíkcsicsó és Parajd lakói.
Több mint száz utas volt azon a vonaton, amelynek kigyulladt a mozdonya kedden délután.
Tiltakozik a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) az új közalkalmazotti bértörvény tervezete ellen, amely a testület szerint „végérvényesen aláássa” az igazságszolgáltatás működését.
A gázolaj ára – az elmúlt egy évben először – a benzin ára alá csökkent a Rompetrol töltőállomásain, miután a kazah vállalat az elmúlt napokban 25 banival csökkentette a dízel üzemanyag literenkénti árát, miközben a benzin árát változatlanul hagyta.
A hazai színházi világ legrangosabb szakmai elismeréseit osztották ki hétfőn a bukaresti UNITER-gálán, ahol több erdélyi magyar alkotó és művész is elismerésben részesült.
Manipulációnak nevezte kedden Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Demeter András volt kulturális miniszter körüli botrányt, amelyet szerinte egy kontextusából kiemelt kijelentés robbantott ki.
Elhunyt Varró Éva pszichológus – adta hírül a Kolozsvár központú J.L. Moreno Pszichodráma Társaság (Societatea de Psihodramă J.L. Moreno). A szakembert 2024. augusztus 20-án Pro Urbe díjjal tüntette ki a csíkszeredai városvezetés.
szóljon hozzá!