
A Mini Erdély Park korábban már volt kategóriagyőztes – hátha újból sikerül
Fotó: Mini Erdély Park
Hargita megyéből négy, Maros megyéből három, Háromszékről pedig egy turisztikai célpont jutott be Az év úti célja vetélkedő döntőjébe. Székelyföld viszonylatában ez hét települést érint, miután a Segesvár melletti Szászkézd más régióhoz tartozik.
2025. március 06., 16:592025. március 06., 16:59
A Gazdasági, Digitalizációs, Vállalkozási és Turisztikai Minisztérium, valamint különféle turisztikai és szállodaipari szervezetek égisze alatt zajló vetélkedő célja minden évben felkutatni és bemutatni Románia legszebb és legvonzóbb turisztikai célpontjait, hozzájárulva a helyi közösségek és vállalkozások fejlődéséhez.
– áll a szervezők sajtóközleményében. A most zajló ötödik kiadáson
A helyszíneket a közönség, szakmai zsűri vagy intézményi partnerek jelölik, a győztes kilétét pedig egy olyan értékelési rendszer segítségével határozzák meg, amelyben – egyéb szempontok mellett – a szakértői zsűri pontozása és a közönségszavazatok egyaránt helyet kapnak, tehát a végeredményt mi is befolyásolhatjuk.
Szováta is bekerült a döntősök közé...
Fotó: Halmágyi Zsolt
... akárcsak Kovászna
Fotó: Gazda Árpád
A gyógyüdülőhelyek kategóriában Kovászna és Szováta fürdővárosok maradtak versenyben. A tíz vetélytárs között találjuk a Brassó megyei Törcsvárt, a Prahova megyei Szinaját és a Bákó megyei Szaláncfürdőt (Slănic Moldova) is, hogy csak a szomszédoknál maradjunk.
A varázslatos tájaknál Tusnádfürdő és környéke harcol az első helyért. A többi 24 döntős között – mások mellett – a Barcaság és Fogarasföld (Brassó), Békás és a Bölények Földje (Neamț), a Kolostorok Földje (Bukovina), Dornavidék (Suceava) és az Unesco Geopark (Buzău) szerepel.
Tusnádfürdő és környéke már most a legvarázslatosabb táj Székelyföldön
Fotó: Pinti Attila
Az összesen 12 döntőst felsorakoztató szórakozás és kaland kategóriában a maroshévízi Alpine Coaster, a parajdi Club Aventura és a székelyudvarhelyi Mini Erdély Park mellett például a Brassói Kalandparkra vagy a barcarozsnyói Dinóparkra is lehet szavazni, de mi inkább a székelyföldieket támogassuk.
A kultúra és oktatás terén a marosvásárhelyi Kultúrpalota is esélyes a győzelemre. Csak tizenkét vetélytársat kell megelőznie, köztük a szinajai Peleș-kastélyt és a törcsvári várkastélyt.
A marosvásárhelyi Kultúrpalotára is lehet szavazni
Fotó: Haáz Vince
A mesés falvak közül Szászkézd ugyan Maros megyéhez, de nem Székelyföldhöz tartozik, viszont a legelfogadottabb nézetek szerint a kézdiszéki székelyek innen telepedtek át mai lakóhelyükre. Itt a leginkább magyar vonatkozással bírók közül még a Suceava megyei Kacsika és a Fehér megyei Torockó várja a voksokat.
Az internetes szavazás 2025. március 25-ig tart. Eredményt április 8-án hirdetnek a nagyszebeni Thalia Állami Filharmónia épületében megrendezendő gála keretében.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
szóljon hozzá!