
Kovászna megye az idei országos félévi listán a 14. helyen áll 227 152 szállásfoglalással
Fotó: Pixabay
A három székelyföldi megyében idén hivatalosan összesen 387 893 turista szállt meg. Ez a szám az első félévre vonatkozik, és igazából akkor értékelhető, ha a tavalyi esztendő adataival, illetve az ország más régióival vetjük össze.
2024. augusztus 10., 09:002024. augusztus 10., 09:00
Az év első felében a vendéglátók hivatalosan 5,78 millió szállásfoglalást jegyeztek Romániában. Ez ugyan 3 százalékkal meghaladja a tavalyi év hasonló időszakában jegyzett számot, ám így sem éri el a rendelkezésre álló szálláshelyek 50 százalékos számarányát.
A belföldi és külföldi vendégek éjszakai szállásainak száma 11,31 milliót tett ki (2,1 százalékkal többet, mint tavaly fél év alatt), ami azt is jelenti, hogy egy személyre átlag két éjszaka jutott. Belföldiek esetében 1,9 nap és éjszaka jelenti az átlagot, a külföldieknél 2,1. A szálláshelyet foglaló vendégeknek egyötöde volt külföldi.
A két szám a vendégek tényleges éjszakai szállásait rögzíti, a személyek száma nyilván kevesebb, Háromszéken például 64 434 belföldi és 5401 külföldi fordult meg, az általuk eltöltött napok-éjszakák számaránya viszont meghaladja az országos átlagot – tájékoztatott Illés Andrea, a Kovászna Megyei Statisztikai Hivatal igazgatónője.
Mindeközben Hargita megyében 88 727 belföldi és 14 864 külföldi vendéget regisztráltak (összesen 103 591-et), míg Maros megyében 184 140 román és 27 327 külföldi állampolgárt (összesen 214 467 személyt).
Kovászna megye esetében a júniusi hónap bizonyult a leggyümölcsözőbbnek ilyen tekintetben (14 795 turista), Hargita és Maros megyében a május (19 731, illetve 42 612).
A sor végén Teleorman megye áll, ahol hat hónap alatt alig 2721 idegenforgalmi szállásfoglalást jegyeztek hivatalosan.
A számok viszonylagosak, hiszen a megyék területe sem egyforma, és nem ugyanannyi a hivatalosan jegyzett szállásadók száma sem (újabban ide sorolják azokat a magánházakat és tömbházlakásokat is, amelyeket a tulajdonosok hivatalosan bejelentenek idegenforgalmi szálláshelyként, ilyenből például nagyon sok található a tengerparton).
Az Országos Statisztikai Intézet adatai szerint, idén az év elejétől június végéig
2023-ban 13,65 millió turistát vettek nyilvántartásba az ország területén, 10,5 százalékkal többet, mint előző évben, az eltöltött vendégéjszakák száma meghaladta a 29 milliót. Tavaly egész évben Hargita megyében 230 490, Kovászna megyében 173 081, míg Maros megyében 479 790, tehát a három megyében összesen 883 361 személy szállt meg.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint a kormánykoalíció eldöntötte: az állami fizetés és nyugdíj halmozását szabályozó új törvényből minden kivételt törölnek, kivéve az alkotmánybíróság által előírtakat. A jogszabály napokon belül végleges formát kaphat.
A költségvetési megszorítások súlyosan érintik a Gyulafehérvári Caritas működését is: több településen szolgáltatások szűnnek meg, leginkább a hátrányos helyzetű gyermekek maradnak segítség nélkül, fejlesztésekre pedig egyáltalán nem jut pénz.
Egy 26 éves Szatmár megyei férfi holttestét találták meg csütörtökön a kolozsvári Györgyfalvi lakónegyed egyik tavában.
Ludovic Orban, a Jobboldal Ereje párt elnöke megerősítette, szándékában áll visszatérni a Nemzeti Liberális Pártba (PNL), és ez ügyben beszélt Ilie Bolojan pártelnökkel is.
Az egészségügyi, a szállításügyi és a mezőgazdasági minisztériumnak kiegészítik a költségvetését, míg a pénzügyi, a munkaügyi, illetve az uniós alapokért felelős tárcától forrásokat vonnak el.
November 30-ig lehet jelentkezni a Kőrösi Csoma Sándor Program déli féltekére szóló felhívására. Az anyaországtól távol élő magyar közösségek segítése a feladat.
A kormány csütörtöki ülésén jóváhagyta az A8-as autópálya Nyárádszereda és a Neamț megyei Leghin közötti, II-es szakaszának végleges építkezési nyomvonalát, valamint elindította a kisajátítási eljárást – tájékoztat közleményében az RMDSZ.
Összesen 4,5 millió lejre bírságolt öt nap alatt a munkaügyi felügyelőség jogszerűtlenül foglalkoztatott alkalmazottak, valamint a munkavédelmi és munkaegészségügyi előírások be nem tartása miatt – tájékoztatott csütörtökön az intézmény.
Népszerűtlen intézkedésekre is rábólintott csütörtöki ülésén a sepsiszentgyörgyi tanács: többek között nagyobb koncessziós díjat fizetnek a földszinti lakásokból kialakított üzletek tulajdonosai, továbbá tilos lesz a városban ATV-vel közlekedni.
szóljon hozzá!