
Székelyföld több pontján gyújtanak őrtüzeket vasárnap az autonómiáért. Archív
Fotó: Beliczay László
Az eddigi összesítések szerint Székelyföldön, Magyarországon és Felvidéken mintegy nyolcvan helyszínen gyúlnak fel az őrtüzek, gyújtanak mécseseket október 30-án vasárnap 17 óra 30 perctől, Székelyföld autonómiájának napján, felhívva ország- világ figyelmét Székelyföld önrendelkezésének igényére.
2022. október 27., 16:572022. október 27., 16:57
2022. október 27., 17:042022. október 27., 17:04
Az idei őrtűzgyújtás mottója egy Tamási Áron idézet: „A madárnak szárnya van és szabadsága, az embernek egyetlen szülőföldje és sok kötelessége”.
A mozgalomhoz csatlakozók sora folyamatosan bővül – mutatott rá csütörtökön Sepsiszentgyörgyön tartott, az őrtűzgyújtást beharangozó sajtóeseményen Gazda Zoltán a Sepsiszéki Székely Tanács elnöke. Felidézte, hogy
Az első évben szimbolikusan Székelyföld határát világították meg őrtüzekkel, de a belső részekről már akkor több település jelezte, hogy csatlakozni szeretne, ezért a mozgalmat idén már hetedik alkalommal egész Székelyföldre, sőt a Kárpát-medencére kiterjesztették, de szimpatizáló őrtüzek gyúlnak az anyaországban, de más országokban, és kontinenseken is.
– mondta Gazda Zoltán. Hozzátette: fel kell hívni ország-világ figyelmét, hogy
Mint Gazda Zoltán kifejtette, Hollandia azért nem támogatja Románia csatlakozását schengeni-övezethez, mert hiányolja az emberi jogok biztosítását, ezt támasztja alá, hogy Románia nem tartja be az aláírt egyezményeket, az Európában működő autonómia-modelleket tabusítja.
– mondta a sepsiszéki elnök.
Erre biztatott mindenkit Kulcsár-Terza József parlamenti képviselő is, aki a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: a nemzetek szabadsága Európa biztonsága,
Aki nem tud részt venni az őrtűzgyújtáson vasárnap a templomokban vagy otthon imádkozzon az autonómiáért – mondta a politikus.
Az őrtűzgyújtásban az önkormányzatok, a közbirtokosságok az SZNT partnerei, ők biztosítják a helyszínt és az őrtűzgyújtáshoz szükséges tűzifát. Mind a nyolc székely széken több tucat helyszínen lobbannak fel a lángok,
Budapesten három helyszínen a Kossuth-téren, Csepelen a Királymajorban és a Daru-dombon gyújtanak tüzet vagy mécseseket az autonómiáért, ezenkívül Magyarország több városa csatlakozik a mozgalomhoz.
A helyszínek és az időpontok megtalálhatók az SZNT-Facebook oldalán, ott teszik majd közzé a kiáltványt is, ami minden helyszínen elhangzik majd.
A csíkszeredai sétálóutca lehetőségeinek hangsúlyosabb kihasználásához közel négy évvel ezelőtt ötletversennyel igyekezett jó elképzeléseket gyűjteni a városháza. Korodi Attila polgármester szerint utána történt elmozdulás, de még van mit tenni.
A Romgaz és az Azomureș közötti elvi megállapodás fontos lépés a romániai műtrágyagyártás újraindítása felé, ami a mezőgazdaság és a gazdaság egésze szempontjából is kulcsfontosságú – közölte szerdán Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök.
Elvi megállapodásra jutott a marosvásárhelyi vegyipari vállalat vezetősége és az állami tulajdonban levő Romgaz a kombinát egy részének megvásárlásáról. A hírt szerdán jelentette be a Romgaz.
Megalakul szombaton az új Országgyűlés, amely várhatóan megválasztja az új miniszterelnököt, az áprilisi parlamenti választáson nyertes Tisza Párt elnökét, Magyar Pétert.
Június 5-e a 2026-os támogatásokhoz kapcsolódó kifizetési kérelmek benyújtásának határideje – közölte szerdán a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA).
Büntetőeljárást indított a Dolj megyei ügyészség annak az elítéltnek az ügyében, aki kedden megszökött a craiovai börtön egyik munkapontjáról, és üldözése közben lelőtték a rendőrök.
Sorin Grindeanu kizártnak tartja, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) az RMDSZ-szel, a nemzeti kisebbségekkel és a függetlenekkel alakítson kormányt.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion szerint Nicușor Dan megsérti az alkotmány 103. cikkelyét azzal, hogy „titokban” politikai vezetőkkel egyeztet „saját kormánya” megalakításáról.
Az elmúlt 24 órában hét bevetésük volt a Hargita megyei tűzoltóknak és a hozzájuk tartozó és mentőegységeknek.
Egy felfüggesztett jogosítvánnyal vezető nőt füleltek le, és egy randalírozó férfit is őrizetbe vettek a rendőrök a keddi nap folyamán.
1 hozzászólás