Székely Sziget és Székely félSziget

A zeteváraljai víztározónál a HVIM által tavaly első ízben megrendezett Székely Sziget helyszínt váltott s ebben az esztendőben a Kézdivásárhely melletti Fortyogófürdőre kerül át. Udvarhelyszéken pedig az idén Székely félSziget néven tartanak rendezvényt a Székely Pajzs Egyesület szervezésében.

Létai Tibor

2010. május 14., 16:382010. május 14., 16:38

2010. május 15., 14:502010. május 15., 14:50

Galéria

A tavaly még egységes fesztivál különválására Waum Péter, aki az idén bejegyzett Székely Pajzs Egyesület vezetője, az I. Székely Sziget egyik volt szervezője, egy nemrégiben tett nyilatkozatában kifejtette: a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalommal (HVIM) megszakították a korábbi együttműködést, ezért van a „fél” szónyi változás az idei fesztivál nevében.

A HVIM által létrehozott Székely Sziget fesztivál – mely a 2000-es Millenium évében indított és azóta tizedik éve, egyre növekvő sikernek örvendő Magyar Sziget nemzetépítő missziójának kíván a folytatója lenni a Székelyföldön és Erdélyben – új helyszínen, de tovább él, és immáron másodjára kerül megrendezésre a Kézdivásárhely melletti Fortyogófürdőn – informált Lokodi Ferenc Attila, a HVIM partiumi és erdélyi szervezeteinek elnöke, aki a változás kapcsán a HVIM országos vezetőségének véleményét tolmácsolva elmondta: a Székely Sziget helyszínének módosítására néhány szervező megbízhatatlansága miatt került sor, akik nem tartották be a mozgalom alapvető szabályait és nem számoltak el az I. Székely Sziget költségeivel.

Waum Péter érdeklődésünkre elmondta: a tavalyi fesztivál el nem számolt költségvetésével kapcsolatos felvetéseket bosszúállásnak tekinti. A román alkotmány szerint hivatalosan bejegyzett Székely Pajzs Egyesület politikamentesen, kimondottan, csak a székely kultúrára kívánja fektetni a hangsúlyt, nem akarnak együttműködést a HVIM-el és nem kívánják meghívni Toroczkai Lászlót, mivel véleményük szerint nem tud érdemlegeset mondani az ittenieknek – fogalmazott Waum.

A külön utakra tért szervezők mindkét helyszínen színvonalas és változatos programokat ígérnek az érdeklődőknek.

A Székely félSziget programja

A Székely Pajzs Egyesület által július 2-án és 3-án rendezett fesztivál meghívottjai: a Dobogókő együttes, a nemzeti hip-hopot játszó FankaDeli rapper, a H-599 történelmi rockbanda, valamint Szakács Gábor és zenekara. Előadók: dr. Magyar Gábor, dr. Bakay Kornél, Szakács Gábor, Friedrich Klára és vitéz Siklósi András. A rendezvénnyel kapcsolatban a szervezők fenntartják a változtatás jogát. Bővebben a www.szekelypajzs.ro honlapon.

A II. Székely Sziget programja

A Kézdivásárhely melletti Fortyogó-fürdőn július 9-én és 10-én sorra kerülő második Székely Sziget a tervek szerint magas színvonalú programokkal várja az érdeklődőket a következő témakörökben: hagyományőrzés, kézműves foglalkozások, őseink által ránk hagyott fegyverekkel való megismerkedés, íjászat, koncertek, gyereksarok, rovásírás oktatás, filmvetítések, néptánc, harcművészet. Zenekarok: Fejbőr, Magozott Cseresznye, Romantikus Erőszak, Titkolt Ellenállás, Palmetta, Oi-Kor, FankaDeli, Moby Dick, Acab, H-599. Előadók: Izsák Balázs, az SZNT elnöke, Raffay Ernő történész, Toroczkai László, a HVIM tiszteletbeli elnöke és Zagyva György Gyula magyarországi parlamenti képviselő. Bővebben a www.szekelysziget.hu honlapon.

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 28., szombat

Levélszavazás: megkezdődött a voksok leadása a csíkszeredai főkonzulátuson

Elkezdődött a levélszavazatok gyűjtése Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusán: a választók szombattól vehetik át levélcsomagjaikat, illetve adhatják le voksukat, ugyanakkor szükség esetén segítséget is kérhetnek a papírok kitöltéséhez.

Levélszavazás: megkezdődött a voksok leadása a csíkszeredai főkonzulátuson
Hirdetés
2026. március 28., szombat

Lakossági fórum lesz Csíkszeredában

Csíkszeredában, a csobotfalvi kultúrotthonban szerveznek lakossági fórumot kedden, ahol a városrész aktuális ügyeit szeretnék megtárgyalni az emberekkel – közli Korondi Attila polgármester.

Lakossági fórum lesz Csíkszeredában
Lakossági fórum lesz Csíkszeredában
2026. március 28., szombat

Lakossági fórum lesz Csíkszeredában

2026. március 28., szombat

Ittas sofőrőket kaptak el a Hargita megyei rendőrök

Balánbányán és Csíkszeredában is elkaptak egy-egy ittas sofőrt a hatóságok a péntek este és szombat hajnal közötti időszakban – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.

Ittas sofőrőket kaptak el a Hargita megyei rendőrök
2026. március 27., péntek

Átalakítanák a közlekedést a Brassói út egy szakaszán

Kétsávos körforgalom kiépítését tervezik a csíkszeredai Brassói út és a Zöld Péter utca kereszteződésében, a forgalom enyhítésére. A munkálat értéke 5,6 millió lej lenne, amelynek finanszírozásához külső forrást keres a város.

Átalakítanák a közlekedést a Brassói út egy szakaszán
Hirdetés
2026. március 27., péntek

Ha jön a fagy, hogyan védjük a gyümölcsfákat?

Az utóbbi években ismétlődő jelenség Székelyföldön, hogy a márciusi-áprilisi felmelegedést hirtelen visszatérő fagyok váltják. Ezek komoly károkat okozhatnak a gyümölcsösökben, teljesen el is veszhet az adott évi termés.

Ha jön a fagy, hogyan védjük a gyümölcsfákat?
2026. március 27., péntek

Ismét fogyasztható a csíksomlyói borvíz

Újból iható a csíksomlyói borvíz az elvégzett laborvizsgálatok alapján – jelentette be Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere közösségi oldalán.

Ismét fogyasztható a csíksomlyói borvíz
Ismét fogyasztható a csíksomlyói borvíz
2026. március 27., péntek

Ismét fogyasztható a csíksomlyói borvíz

2026. március 27., péntek

Modern gépekkel és szerszámokkal bővültek a csíkszeredai szakközépiskolák műhelyei

Több mint másfél millió lejes európai uniós támogatásból modern gépekkel és szerszámokkal korszerűsítették Csíkszereda négy szakközépiskolájának tanműhelyeit. Az új felszereléseket csütörtökön mutatták be a taplocai iskolaközpontban.

Modern gépekkel és szerszámokkal bővültek a csíkszeredai szakközépiskolák műhelyei
Hirdetés
2026. március 27., péntek

Ősszel állnak forgalomba az elektromos buszok Csíkszéken

Folyamatos a csíkszéki tömegközlekedés átalakítását szolgáló elektromos buszok gyártása, amelyeket néhány hónapon belül le kell szállítania a megbízott nagybányai cégnek. Az elektromos töltőállomásokat is telepíteni kell a forgalomba helyezés előtt.

Ősszel állnak forgalomba az elektromos buszok Csíkszéken
2026. március 26., csütörtök

Új sporteszközökkel bővült a Petőfi Sándor Általános Iskola Csíkszeredában

Új sporteszközöket adtak át a csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskolának a tavaly novemberben tartott a tizenkettedik Jótékonysági Katalin-bál bevételéből.

Új sporteszközökkel bővült a Petőfi Sándor Általános Iskola Csíkszeredában
2026. március 26., csütörtök

A feszültségingadozás a múlté lesz Csíkmadarason

Korszerűsítik Csíkmadarason az elektromos hálózatot, amely már régóta nem felel meg a szükségleteknek, a feszültségingadozás nagyon sok problémát okozott a fogyasztóknak. Új trafóállomások is lesznek a hálózaton.

A feszültségingadozás a múlté lesz Csíkmadarason
Hirdetés