
Fotó: Bíró Blanka
124 Kovászna megyei iskola kapta meg a magyar kormány sporteszköz-adományát hétfőn: összesen 193 – labdákat, megkülönböztető mezt, ugrókötelet és bójákat – tartalmazó csomagot.
2021. október 04., 13:532021. október 04., 13:53
2021. október 04., 14:002021. október 04., 14:00
A program a Magyar Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának kezdeményezésére, a Bethlen Gábor Alapkezelő ZRT. támogatásával, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) szervezésében valósult meg.
Hétfőn reggel 8 óra előtt már gyülekeztek a testneveléstanárok, az iskolaigazgatók a sepsiszentgyörgyi Berde Áron Közgazdasági és Közigazgatási Szakközépiskola udvarán, és 8 órakor begördült a hatalmas teherautó a csomagokkal.
– fogalmazta meg Kiss Imre az RMPSZ székelyföldi elnöke, Kovászna megyei főtanfelügyelő. Hozzátette: a közel tíz éve indított tematikus támogatási projektek révén látványosan megváltozott a magyar oktatási hálózat.
Mint elhangzott: a magyar kormány a testnevelésről sem feledkezett meg, minden határon túli tanintézet részesül sporteszköz csomagban, ahol van magyar tagozat.
Fotó: Bíró Blanka
Az RMPSZ megbízásából a csomagok szétosztását koordináló Bajkó Ernő István elmondta: fontosnak tartották, hogy a sporteszközöket etikus gyártótól szerezzék be, ahol nem foglalkoztatnak gyerekmunkásokat, jók a munkakörülmények és tisztességesek a bérek.
Ezzel azt is kivédik, hogy a labdák elkallódjanak, vagy megjelenjenek a másodlagos piacon, hiszen üzletben nem lehet hasonló terméket vásárolni.
A csomagokat arányosan oktatási szintenként osztották el, az elemi tagozaton a diákok létszámát osztották öttel, az általános szinten néggyel, a középiskolában 3,5-tel, mert ez esetben nagyobb a diákok ereje, és ezért nagyobb az eszközök elhasználódása.
Fotó: Bíró Blanka
Farkas Csaba sport-szaktanfelügyelő kérdésünkre elmondta, a román kormány utoljára tíz évvel ezelőtt biztosított gyereklétszámra lebontva pénzt sportfelszerelés vásárlásra. Azóta az önkormányzatokra hárul ez a feladat, minden település a lehetőségeihez mérten pótolja a gyorsan elavuló eszközöket.
Ha az országos alaptantervbe rögzített normákat alkalmaznák a tanárok, a diákok többsége megbukna testnevelésből. Hosszú idő, amíg a gyerekek állóképessége helyreáll, minden eszköz hasznos, ami vonzóvá teheti a testnevelésórákat” – szögezte le Farkas Csaba.
Az új év első napjai meghozták a rég várt havazást Romániában, Székelyföld legnagyobb részét is hótakaró borított be szombat reggelre. A legjelentősebb hóréteg Gyergyó- és Marosszéken rakódott le.
A következő napokra érvényes, csapadékra, havazásra, erős szélre és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A kedvezőtlen időjárás miatt megszakadt az áramszolgáltatás Szováta és Korond környékén szombat reggel. Több mint 7 ezer háztartás maradt villany nélkül.
A következő három napban az ország teljes hegyvidékén jelentős havazás várható, amely nyomán jelentősen megnövekszik a hóréteg és nő a lavinák kialakulásának veszélye – közölte pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Szerdán, az óév utolsó napján 267 sofőr jogosítványát és 161 gépjármű forgalmi engedélyét vonták be a rendőrök.
Nagyméretű lavina következett be pénteken a Fogarasi-havasokban a Bîlea-tó környékén, a természeti jelenséget kiváltó két síelőnek sikerült épségben megmenekülni – tájékoztattak a Szeben megyei Salvamont képviselői.
Csapadékra és szélre, hegyvidéken pedig hóviharra, újabb hóréteg kialakulására vonatkozó figyelmeztetéseket bocsájtott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat. Az első- és másodfokú riasztások szombat estig érvényesek.
Megkésve ugyan, de több Hargita megyei sípályát is megnyitottak, és szombattól újabb helyeken lehet majd szánkózni, siklani. Érdemes kihasználni a szabadnapokat és legalább egy nagy sétát tenni a szép havas tájakon.
A Kovászna megyei Bodzafordulón volt a leghidegebb péntekre virradóan, az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint mínusz 14,4 fokig esett vissza a hőmérséklet.
Az előző héthez képest egyértelműen nőtt az influenzás megbetegedések száma Hargita megye tisztifőorvosa szerint, aki azt is elmondta, ezt miért nem tükrözi a légúti megbetegedések számát összegző heti feljegyzés.
szóljon hozzá!