
Régi mesterségeket is elsajátíthatunk a jelenleg építés alatt álló Kisgalambfalvi Népművészeti Központban
Fotó: Beliczay László
Számos műhelytevékenységnek, családi programoknak és konferenciáknak helyszínt adó teret építenek Kisgalambfalván. Előadótérnek egy csűrt, egy tájházszerű kiállítótérnek pedig egy régi székely parasztházat újít fel a projektet megálmodó alapítvány. Az első rendezvényt már októberben megtartják, amely egyben a létesítmény felavatása is lesz.
2022. augusztus 23., 18:272022. augusztus 23., 18:27
2022. augusztus 24., 12:302022. augusztus 24., 12:30
Egy több mint 150 éves ház és a hozzá tartozó csűr felújítását tűzte ki céljának a Hagyaték Alapítvány. Szabó-Bilibók Attila, az alapítvány kuratóriumának egyik tagja mesélt a tervekről, a megvalósításról és a leendő programokról. Az átépítés több fázisban zajlik, először a csűr korszerűsítése a prioritás, ezt követően a kőház és az udvar is teljesen új arculatot kap. A munkálatok során fő szempont, hogy igyekeznek eredeti állapotukba visszaállítani az épületeket.
A csűr egyik kőfala korábban kiomlott, ezt teljesen vissza kellett bontani és újra kellett rakni – részletezi a munkálatokat Szabó Bilibók Attila. Mint mondta, a falakat és az alapot is meg kellett erősíteni betonnal.
– fejtette ki a terveket Szabó-Bilibók.
Szabó-Bilibók Attila
Fotó: Beliczay László
A ház felújításával már más a helyzet – állította az alapítvány képviselője – a falakat teljesen vissza kell bontani a földig, ugyanis a ház alapzatát nagyon kimosta a mögötte levő domboldalról bezúduló esővíz. A bontás után viszont vissza is építik eredeti állapotába, ugyanazt a módszert és azokat a köveket használva, amelyek egykor még masszívan kitartottak a ház falában – hangsúlyozta. A házban három nagyobb tér lesz létesítve, eredeti beosztása szerint, viszont az épület felújításának elkezdése csak a későbbiekben fog megvalósulni.
Fotó: Beliczay László
Az alapítvány céljai közé tartozik a kézművesség és a régi mesterségek felkarolása is, ezeknek szeretnének többek között teret biztosítani a helyszínen.
A csűr előtti udvaron továbbá egy színt is készülnek felépíteni, ami a kovács tanfolyamoknak fog otthont adni. A csűr mögötti részen még tervben van több kisebb filagória elhelyezése, ugyanis mikor nem lesznek rendezvények, az alapítvány tagjai azt szeretnék, hogy a terület egyfajta parkként is funkcionálhasson, ahová a fiatalok kedvük szerint összegyűlhetnek.
Fotó: Beliczay László
Szabó-Bilibók közölte, a kiállító térbe már két festőművész is jelentkezett, hogy szívesen hozna kiállítást és a csűr első eseménye is programra van már tűzve, viszont ennek a rendezvénynek részleteit egyelőre nem árulta el lapunknak.
Számos településen már várják a finanszírozás első részletét abban a programban, amely házfelújításokra és a község adminisztratív kapacitásának növelésére nyújt támogatást. Sok helyen melegebéd-programot is indítanak a pályázati finanszírozásból.
A szenátus kedden elfogadta a SAFE-program végrehajtásáról szóló sürgősségi kormányrendelet kiegészítéséről szóló törvénytervezetet.
Tánczos Barna ügyvivő miniszterelnök-helyettes szerint jelenleg egyetlen kormányalakítási forgatókönyv sem zárható ki, mivel a legfontosabb cél, hogy Romániának mielőbb teljes jogkörű kormánya legyen.
Ro-Alert figyelmeztetést adott ki kedden délután a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU) Tulcea megye északi részének lakói számára, miután fennállt a légtérből lezuhanó tárgyak becsapódásának veszélye.
Folytatódnak az Öreg-Duna-ágnál a csernavodai atomerőmű áramtermelésének folyamatosságát biztosító vízelterelési munkálatok – közölte kedden a Román Vízügyi Igazgatóság (ANAR) szóvivője.
A kánikula miatt Hargita megyében csupán a Nagy-Homoród folyón korlátozták a vízfogyasztást egy gazdasági szereplőnek. Az aszály idejére kidolgozott korlátozási terv intézkedése egyelőre nem érinti a lakossági fogyasztókat.
Nicușor Dan kedden bejelentette, hogy kihirdette a kőolajpiaci válsághelyzet kihirdetéséről, valamint a lakásvásárláskor alkalmazott kedvezményes áfakulcs határidejének meghosszabbításáról szóló törvényeket.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök kedden a Facebook-oldalán közölte, hogy nem várhatók problémák a lakosság, a mezőgazdaság és a fuvarozók üzemanyag-ellátásában.
Tovább emelkedtek kedden is az üzemanyagárak, a dízel litere már csak néhány banira van a 11 lejtől a Lukoil-töltőállomásokon.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) kedden újabb vörös, narancssárga és sárga riasztásokat adott ki az egész országra kiterjedő rendkívüli hőség miatt. Máramarosban, a Bánságban és a Körösvidéken vörös a hőségriasztás.
szóljon hozzá!