Hirdetés
Hirdetés

Elfoglalják a jogosulttól: sokba kerülhet, mégis megkockáztatják

Beváltak a kirívóbb jelzések Székelyudvarhelyen •  Fotó: Erdély Bálint Előd

Beváltak a kirívóbb jelzések Székelyudvarhelyen

Fotó: Erdély Bálint Előd

Általános problémának számít Székelyföldön a mozgássérült parkolók jogtalan használata, az ezzel kapcsolatos ellenőrzéseket a helyi rendőrségek végzik a nagyobb városokban. Van, ahol rendszerint borsos büntetéseket rónak ki, máshol egyelőre csak figyelmeztetik a szabálytalankodó sofőröket.

Pál Emil

2022. július 12., 22:002022. július 12., 22:00

Noha mostanra felújították a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal által létrehozott mozgássérült-parkolókat, korábban sok gondot okozott a lekopott festés, hiszen így az autósok nem vették észre a jelzéseket – fejtette ki László Szabolcs, a helyi rendőrség vezetője. Az említett megállóhelyeket nemrég festették újra: most már egységes, kék színű festékborítás és a közlekedési jelzéseknek megfelelő fehér mozgássérült-szimbólum fedi azokat.

Hirdetés

Az igazgató szerint legtöbbször nem az jelent gondot, hogy sürgősségi esetekben rövid ideig megáll valaki autójával a mozgássérült-parkolókban, hanem

inkább azokkal van probléma, akik különösebb ok nélkül, hosszabb ideig hagyják ott a járműveiket.

Mindemellett nem szabad elfelejteni, hogy kihágásról van szó, amiért

akár tízezer lejes bírságot is kiszabhatnak a hatóságok.

László úgy véli, jó ötlet volt a parkolók átfestése, hiszen például az elmúlt héten egy autóst sem kellett megbüntessenek a mozgássérült-parkolók felelőtlen használatáért. A mozgássérülteket szállító járművek tulajdonosai egyébként a polgármesteri hivatalnál válthatják ki azt a matricát, amely igazolja, hogy jogosan parkolnak az említett helyszíneken.

Eltérő tapasztalatok

Csíkszeredában nemrég alakult meg a helyi rendőrség, így sok lakó nincs hozzászokva az intézkedéseikhez – tudtuk meg Dombi Gyulától, az egység vezetőjétől. Hangsúlyozta,

egyelőre nem szeretnének a törvény teljes szigorával fellépni a közlekedési gondok esetében, inkább a figyelmeztetéseket részesítik előnyben.

Érvényes ez a mozgássérült-parkolók jogtalan elfoglalása esetében is. Egyébként enyhébb intézkedéseik is hatásosnak bizonyulnak, hiszen egyre kevesebben követik el az említett kihágást.

Gyergyószentmiklóson harmincnégy, mozgássérültek számára fenntartott parkolóhely van – közölte a polgármesteri hivatal sajtószolgálata. Ebben az évben eddig négy büntetést kellett kiszabni. A büntetések értéke minimum 200 lej, a helyi önkormányzati rendelet által megszabottak szerint. Ezt a 2006/448-as törvény is alátámasztja.

•  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

A helyi rendőrség ugyanakkor jelzi, hogy akár tízezer lejig terjedő összegű bírság is kiszabható abban az esetben, ha valaki indokolatlanul a jelzéssel ellátott, mozgássérülteknek fenntartott parkolóhelyet használja.

A lakók kérték

Marosvásárhelyen 300 parkolóhely van a mozgássérültek számára, ebből az elmúlt időszakban festettek fel néhányat – tudtuk meg Gedő Istvántól, a városháza szakigazgatóságának aligazgatójától.

Az a személy, akiknek van mozgássérült-igazolványa, kérheti a polgármesteri hivataltól, hogy jelöljön ki számára ilyen parkolóhelyet minél közelebb a lakhelyéhez.

Marosvásárhelyen negyven ilyen, lakók által kért mozgássérült-parkolóhely van. Természetesen a közintézmények közelében is létre kell hozni ilyen megállóhelyeket, ami Marosvásárhelyen többnyire megtörtént.

Mint a helyi rendőrség vezetője, Raul Matiş a Székelyhonnak elmondta, napi szinten vannak bejelentések azzal kapcsolatban, hogy a mozgássérülteknek fenntartott parkolóhelyeket illetéktelen személyek foglalják el. Ilyen bejelentés esetében kiszáll az egység és pénzbírságot ró ki. A legtöbb panasz a nagyobb üzleteknél, a lakónegyedekben, illetve a nagykórház környéki mozgássérült-parkolóknál van.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 03., péntek

Após és veje esett egymásnak Sepsiszentgyörgyön – ablakok is betörtek az incidens során

Spontán nézeteltérés miatt verekedett össze egy társasház belső udvarán a büntetett előéletű após és veje; előbbi pedig egy tompa tárggyal is lesújtott – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság. A konfliktus során anyagi kár is keletkezett.

Após és veje esett egymásnak Sepsiszentgyörgyön – ablakok is betörtek az incidens során
Hirdetés
2026. július 03., péntek

A törött üveg is kézbe került egy kocsmai agresszió során

Két Hargita megyei fiatal támadt három kortársára egy magyarhermányi bárban. Mivel az agresszorok egyike törött üvegekkel okozott sérüléseket, őt pénteken előzetes letartóztatásba helyezték – tájékoztat a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.

A törött üveg is kézbe került egy kocsmai agresszió során
2026. július 03., péntek

Kétszer is ellopta ugyanazokat a gázpalackokat, őrizetbe vették

Gázpalackokat lopott egy férfi Nagyajtán, majd miután elkapták a rendőrök visszaszolgáltatta, majd később ismét eltulajdonította azokat – tájékoztat a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság, megjegyezve, hogy azóta őrizetbe vették a gyanúsítottat.

Kétszer is ellopta ugyanazokat a gázpalackokat, őrizetbe vették
2026. július 03., péntek

Visszaesett a Máramarosi-havasokon keresztül Romániába érkező ukrán menekültek száma

Mintegy 2500 ukrán állampolgár lépte át illegálisan a román határt a hegyeken át 2026 első hat hónapjában, ami körülbelül 33 százalékos csökkenést jelent a múlt év azonos időszakához képest.

Visszaesett a Máramarosi-havasokon keresztül Romániába érkező ukrán menekültek száma
Hirdetés
2026. július 03., péntek

Benzinkutast raboltak ki, előzetesbe kerültek

Előzetes letartóztatásba került két sepsiszentgyörgyi fiatal, miután egy helybéli benzinkút hátsó bejáratán behatolva pénzt tulajdonítottak el egy ott dolgozótól – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.

Benzinkutast raboltak ki, előzetesbe kerültek
2026. július 03., péntek

Senkit sem zártak ki csalás miatt az érettségi utólsó írásbeli próbatételén

A nyári érettségire beiratkozott diákok 99,4 százaléka vett részt pénteken a kisebbségekhez tartozó diákok anyanyelvéből tartott írásbeli vizsgán – számolt be az oktatási minisztérium.

Senkit sem zártak ki csalás miatt az érettségi utólsó írásbeli próbatételén
2026. július 03., péntek

Öt gyanúsítottat vettek őrizetbe az érettségi-botrány kapcsán

Öt férfit vettek őrizetbe pénteken 24 órára az érettségi csalásokkal kapcsolatos ügyben, miután a Fehér megyei ügyészség több tucat házkutatást tartott több megyében.

Öt gyanúsítottat vettek őrizetbe az érettségi-botrány kapcsán
Hirdetés
2026. július 03., péntek

Erdélyi helyszíneken tartanak házkutatásokat az érettségi tételek kiszivárogtatásának gyanúja miatt

Több tucat Fehér, Arad, Bihar, Kolozs és Szeben megyei helyszínen tartanak házkutatást pénteken az ügyészek a 2026-os érettségi tételek kiszivárogtatásának gyanúja miatt.

Erdélyi helyszíneken tartanak házkutatásokat az érettségi tételek kiszivárogtatásának gyanúja miatt
2026. július 03., péntek

Tíz-húsz bani pontossággal határozta meg a szakértő, hogy hová eshet vissza az üzemanyag ára

Júliusban fokozatosan csökkenhetnek az üzemanyagárak Romániában: a 95-ös benzin literenkénti ára 7,90 és 8,20 lej közé, a gázolajé 8,40 és 8,80 lej közé eshet vissza – véli a szakértő.

Tíz-húsz bani pontossággal határozta meg a szakértő, hogy hová eshet vissza az üzemanyag ára
Hirdetés