
Sok a meghibásodás a vízhálózaton, nagy a veszteség is
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Noha úgy a korábbi, mint a jelenlegi víz- és csatornaszolgáltató cég végzett fejlesztéseket a székelyudvarhelyi víz- és szennyvízhálózaton, ezeket folytatni kell, mert a rendszeren nagy a veszteség, sok az elavult berendezés. Jelentős előrelépést hozhat a Harvíz Rt. európai uniós támogatású óriásberuházása, ez azonban még előkészületi szakaszban van.
2022. január 11., 15:552022. január 11., 15:55
2022. január 11., 17:002022. január 11., 17:00
Az Aqua Nova Hargita 2007-től 2018 tavaszáig végezte az ivóvíz- és szennyvízhálózati karbantartást és fejlesztéseket Székelyudvarhelyen.
Bálint-Major Áron, az Aqua Nova Hargita ügyvezető igazgatója kérésünkre szerkesztőségünknek elküldte a cég által Székelyudvarhelyen végzett munkálatok jegyzékét, amelyekből többek közt kiderül, hogy
Az ivóvízhálózaton a folyamatos, biztonságos szolgáltatás biztosításáért végeztek beavatkozásokat. Elfagyás ellen kompresszort szereltek be, rendbe hozták az elektromos hálózatot, továbbá teljes felújítást végeztek a vízkivételnél.
A vízhálózati veszteségek csökkentéséért és a fogyasztói létszám növeléséért a város 41 utcájában új ivóvízhálózatot építettek ki, bekötésekkel együtt. Mindemellett rendbehozták a szennyvíztisztító állomást, és szennyvízhálózati bővítéseket végeztek 21 utcában. A cég által Székelyudvarhelyen elvégzett beruházások összértéke 2018. március 31-ig meghaladta a 8,2 millió eurót, ezt a cég bankhitelből és saját forrásokból oldotta meg, uniós, vagy kormányzati pályázati pénzek nélkül, a városnak sem volt anyagi hozzájárulása – derült ki Bálint-Major Áron tájékoztatásából.
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Harvíz Rt. 2018 áprilisától vette át a város víz- és szennyvízhálózatának karbantartását és fejlesztésének biztosítását,
A hivatalos indoklás szerint erre azért volt szükség, mert egy 2016-os törvénymódosítás arról rendelkezik, hogy a közszolgáltatásokat nem lehet a város által bejegyzett cégeken keresztül alvállalkozóktól igénybe venni. Akkor elhangzott az is, hogy
Az azóta elvégzett munkálatokról, fejlesztésekről érdeklődtünk, kérdéseinkre terjedelmes és részletes levélben válaszolt a szolgáltató.
– tudtuk meg. Fontos volt a hibaelhárítás gördülékenyebbé tétele, ezt korábban egy szakcég végezte, ma a Harvíz oldja meg saját alkalmazottaival és gépeivel. A Harvíz emellett megvásárolta a régi szolgáltatótól az eszközök és felszereltség jó állapotban levő részét, továbbá fejlesztési alapjukból bővítették szerszám- és eszközparkjukat.
A polgármesteri hivatallal közösen elkezdték a víz- és szennyvízhálózatokon meghibásodott
A szennyvízhálózaton tisztítási munkálatokat hajtottak végre több utcában is. Környezetvédelmi szempontból jelentős megvalósításnak számított, hogy megoldották a Szabók-Építők utcák irányából helytelenül az esővíz-elvezető rendszerbe vezetett szennyvíz átkötését és megfelelő elvezetését, valamint
A közlemény szerint a szennyvíztelepből a kezdetekben nagyon rossz paraméterekkel kibocsátott „tisztított víz” minőségén jelentős eszközjavítás és felújítás során sikerült a jelenlegi szabványoknak megfelelő tisztított vizet előállítani, illetve kibocsátani a Nagy-Küküllőbe. A szolgáltató által küldött levélben kitérnek arra is, hogy
A javításhoz éjszakai mérésekkel kell a nagyon rossz vezetékeket-szakaszokat behatárolni és helyileg megjavítani.
Fotó: Pál Árpád
A Harvíz Rt. még 2018-ban ígérte, hogy nagy összegű, 15-20 millió eurós beruházásra pályázik, valamint az is tervben volt, hogy megoldják a vízműrendszernek a zeteváraljai víztározóból történő táplálását is.
A Harvíz Rt. azt közölte, hogy december 28-án megkapták a bő két évvel korábban, 2019 októberében igényelt környezetvédelmi engedélyt, rá két napra, 30-án pedig elküldték a projekt remélhetőleg utolsó módosításait. Ezt a dokumentációt az Európai Alapok Minisztériuma ellenőrzi, reményeik szerint pedig kora tavaszig a finanszírozási szerződést is aláírhatják.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!