
Sokszor felelőtlenség, tudatlanság, rossz szándék hátráltatják a rendszer jó működését
Fotó: Veres Nándor
A tavaly év elején bevezetett újszerű segélyhívási lehetőség előnye még kevesekben tudatosult. Sőt, van, hogy egyesek a maguk szórakoztatására jelentenek „gyermekbántalmazásos” eseteket.
2023. szeptember 23., 16:012023. szeptember 23., 16:01
Szász Melinda Katalin, a Kovászna Megyei Szociális Ellátási és Gyermekvédelmi Hivatal megbízott vezérigazgatója érdeklődésünkre elmondta, hogy
Állítólag még a TikTok közösségi platformon is terjed egy kihívás, amely visszaélésre buzdít a 119-es hívószámmal. Ha nem is kifejezetten rossz szándékkal, de mások is rosszul használják a hívószámot:
Olyan is előfordul, hogy a tárcsázók nem tudják jól felmérni a helyzet súlyosságát. Mindkét esetben kellemetlen, ha fölöslegesen riasztják a helyszínre a szakembereket, hiszen egy bizottság kell megállapítsa a valós tényállást és meghozza a szükséges intézkedéseket:
Mivel a hatóságok egy telefonhívás alapján nem mindig tudják felmérni a helyzet valódi súlyosságát és nem kockáztathatják, hogy mulasztás miatt történik nagyobb baj, muszáj menniük, sokszor éjszaka, úttalan utakon, félreeső tanyákra, esztenákra is.
A protokoll szerint azonban ha valaki úgy érezné, hogy az élete is veszélyben van, a 112-őt kell hívnia.
Idén a 119-es számon 217 hívást jegyeztek Kovászna megyében: 31 esetben tudott a gyermekvédelem információval segíteni, vagy nyilvántartásba vették az esetet.
– tájékoztatott Szász Katalin Melinda. A kormány tavaly januárban üzemelte be a 119-es ingyenes segélyhívószámot, amelyen a gyermekbántalmazást, elhanyagolást, kizsákmányolást, a gyermekekkel való visszaéléseket lehet jelenteni.
Tavaly az előző évhez képest 2,6 százalékkal csökkent a gépkocsigyártás Romániában, összesen 545 510 jármű gördült le a gyártósorról – derül ki a Romániai Gépkocsigyártók Egyesületének (ACAROM) szombaton közzétett adataiból.
A Fidesz-KDNP 65 régi és 41 új jelölttel indul az országgyűlési választáson – jelentette be Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a párt szombaton Budapesten tartott 31. kongresszusán.
Nem maradnak magukra kiszolgáltatottságukban a székelyföldi hajléktalanok, a régió minden városában felkészülten várják őket a hajléktalanszállók, nemcsak meleg szállással, hanem meleg étellel is.
Kigyulladt egy autóbusz Segesvár mellett szombat délben, a buszon tartozkodó 47 utas sikeresen kimenekült a járműből, senki nem sérült meg.
Előzetes letartóztatásba helyezték azt a férfit, aki szilveszter éjjelén alkohol hatása alatt, egy heves vita során többször ütötte meg ököllel és rugdosta meg feleségét, elsősorban a fején és a felsőtestén.
A Déda községhez tartozó Maroskövesdre riasztották a tűzoltókat szombat reggel, ahol egy középület műszaki helyiségében ütött ki tűz.
Nem csak hó és fagy, de megerősödő széllökések is jelzik, valóban megérkezett a hideg térségünkbe. Keddig nem is fog változni az időjárás.
„Visszaállt a világ rendje” ezúttal a Keleti-Kárpátok csúcsain és hegyközi medencéiben volt a leghidegebb országszerte.
Mindeddig nem okozott komolyabb fennakadásokat Hargita megyében az erős havazás, de az elkövetkező napokra kiadott sárga jelzésű meteorológiai riasztás többletfeladatokat ró a hatóságokra.
Több mint tíz óra késéssel futott be a bukaresti északi pályaudvarra a Muntenia IR 79 nemzetközi vonat, amely még csütörtök délután indult útnak Budapestről. Az országba való belépés után a mozdony meghibásodott.
szóljon hozzá!