
Sokszor felelőtlenség, tudatlanság, rossz szándék hátráltatják a rendszer jó működését
Fotó: Veres Nándor
A tavaly év elején bevezetett újszerű segélyhívási lehetőség előnye még kevesekben tudatosult. Sőt, van, hogy egyesek a maguk szórakoztatására jelentenek „gyermekbántalmazásos” eseteket.
2023. szeptember 23., 16:012023. szeptember 23., 16:01
Szász Melinda Katalin, a Kovászna Megyei Szociális Ellátási és Gyermekvédelmi Hivatal megbízott vezérigazgatója érdeklődésünkre elmondta, hogy
Állítólag még a TikTok közösségi platformon is terjed egy kihívás, amely visszaélésre buzdít a 119-es hívószámmal. Ha nem is kifejezetten rossz szándékkal, de mások is rosszul használják a hívószámot:
Olyan is előfordul, hogy a tárcsázók nem tudják jól felmérni a helyzet súlyosságát. Mindkét esetben kellemetlen, ha fölöslegesen riasztják a helyszínre a szakembereket, hiszen egy bizottság kell megállapítsa a valós tényállást és meghozza a szükséges intézkedéseket:
Mivel a hatóságok egy telefonhívás alapján nem mindig tudják felmérni a helyzet valódi súlyosságát és nem kockáztathatják, hogy mulasztás miatt történik nagyobb baj, muszáj menniük, sokszor éjszaka, úttalan utakon, félreeső tanyákra, esztenákra is.
A protokoll szerint azonban ha valaki úgy érezné, hogy az élete is veszélyben van, a 112-őt kell hívnia.
Idén a 119-es számon 217 hívást jegyeztek Kovászna megyében: 31 esetben tudott a gyermekvédelem információval segíteni, vagy nyilvántartásba vették az esetet.
– tájékoztatott Szász Katalin Melinda. A kormány tavaly januárban üzemelte be a 119-es ingyenes segélyhívószámot, amelyen a gyermekbántalmazást, elhanyagolást, kizsákmányolást, a gyermekekkel való visszaéléseket lehet jelenteni.
Az Európai Unióban 2024-ben átlagosan 15,7 bíró jutott százezer lakosra, szemben a 2014-es 17,7 bíróval – derül ki az Eurostat pénteken, a nemzetközi büntető igazságszolgáltatás napja alkalmából közzétett adataiból.
Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter pénteken bejelentette, hogy aláírták a SAFE-program keretében a 12 Airbus helikopter és 12 Thales radar beszerzéséről szóló szerződéseket.
Júniusban 2,9 százalékra csökkent az éves infláció az Európai Unióban a májusi 3,3 százalékról; a tagállamok közül továbbra is Romániában volt a legmagasabb az infláció, 9,2 százalék – derül ki az Eurostat pénteken közzétett adataiból.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki légköri instabilitás és jelentős mennyiségű csapadékkal járó záporok miatt, amelyek a székelyföldi megyéket is érintik.
Nicușor Dan államfő csütörtök este kijelentette, hogy egy meghatározott időszakra kinevezett technokrata kormány jobb helyzetbe hozta volna az országot, mint amiben jelenleg van.
Teljesen megbénult a forgalom az 1-es országúton, a Prahova-völgyi Bușteni-ben csütörtök este, miután egy kamion nekiütközött egy rendőrautónak, vezetője pedig elbarikádozta magát a fülkében, és nem volt hajlandó kiszállni.
A Duna vízhozama csütörtökön elérte az elmúlt 23 év legalacsonyabb szintjét Románia határánál.
Családja, pályatársai, barátai és tisztelői vettek végső búcsút csütörtökön Szilágyi Tibor Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművésztől a Farkasréti temetőben Budapesten.
A legfőbb ügyészség vádat emelt csütörtökön Diana Șoșoacă EP-képviselő ellen négy rendbéli jogellenes fogvatartás miatt, miután 2021 decemberében bezárt az irodájába egy olasz újságírónőt és televíziós stábját, akik interjút akartak készíteni vele.
szóljon hozzá!