14 év után tért vissza Sepsiszentgyörgyre a verseny
Fotó: Huszár Szilamér
A Székely Mikó Kollégium konferenciatermében péntek este lezajlott nyitóünnepséggel megkezdődött az 51. alkalommal megszervezett magyar nyelv és irodalom tantárgyolimpia országos szakasza, melyre ezúttal 17 megyéből 180 diák érkezett kísérőivel együtt. A Mikes Kelemenről elnevezett verseny 14 év elteltével tért vissza Sepsiszentgyörgyre.
2024. április 20., 12:042024. április 20., 12:04
A megnyitón a Mikes Kelemen Magyar Nyelv és Irodalmi Verseny névadójának háromszéki kultuszáról beszélt Sztakics Éva, a Székely Mikó Kollégium igazgatónője.
Ezt követően Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő üdvözölte a megjelenteket. Felhívta a figyelmet arra a tényre, hogy „anyanyelvünk használati jogáért egyre több harcot kell megvívnunk a mindennapi életben, ezért megőrzése és művelése egyre jobban felértékelődik.”
A megnyitó vendége volt Markó Attila, az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalának egykori államtitkára, volt parlamenti képviselő is, aki 1985-ben maga is díjazott volt az irodalom tantárgyolimpia országos szakaszán. Ehhez az eseményhez, illetve korszakhoz fűződő élményeit idézte fel:
Farmati Anna irodalomtörténész, a Babes-Bolyai Egyetem Irodalomtudományi Intézetének oktatója, adjunktusa, az országos megmérettetés zsűrijének elnöke a verseny mottójára: „Asztalunkra nem csak kenyér kell, de vers!” (Farkas Árpád) – reagálva reményét fejezte ki, hogy
majd hivatalosan is megnyitotta a versenyt.
Sztakics Éva igazgatónő Mikes Kelemen háromszéki kultuszáról beszélt a megnyitón
Fotó: Huszár Szilamér
A megnyitó ünnepélyesebbé tételéhez a végzős Kovács Sára népdalénekléssel, illetve a Székely Mikó Kollégium vegyeskara kórusművek előadásával, a kollégium nagydiákjai szavalattal, illetve a Százlábacskák együttes néptáncprodukcióval járult hozzá.
A dolgozatírás szombat délelőtt zajlik, vasárnap estig a helyi szervezők – a Kovászna megyei tanfelügyelőség, illetve a Székely Mikó és Református Kollégium vezetősége – tartalmas szabadidős programokat illesztettek be a programba. A rendezvénysorozat a hétfő délelőtti záróünnepséggel ér véget.
A verseny országos szakaszának díjazottjai továbbjutnak a Kárpát-medencei döntőre, az Apáczai Csere János nevét viselő nemzetközi vetélkedőre.
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: az államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Munkálatok zajlanak Szentegyházán a Gábor Áron Szakközépiskola bentlakásának közelében, lezárják a közeli parkolót.
Több részlet is kiderült a Transzfogarasi úton történt tegnapi halálos medvetámadást követően, aminek következtében egy olasz motoros vesztette életét.
Teherautó és személygépkocsi ütközött össze Ludason, a helyszínre nagy erőkkel szálltak ki a mentőegységek.
Tűzesethez riasztották a tűzoltókat Székelyvarságra az elmúlt éjszaka, ahol egy garázs kapott lángra – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság.
A deficitcsökkentő intézkedések részeként augusztus elsejétől megnövelné az áruforgalmi adót a kormány, és ezzel párhuzamosan áttérne a kétkulcsos áfára az ország. De mit hoz ez a gyakorlatban, mekkora lesz a drágulás jövő hónaptól?
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
szóljon hozzá!