
Tavaly az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége A Nyelvőrzés Sütő András-díját Benkő Erikának adta
Fotó: Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége
Idén Sepsiszentgyörgy lesz a házigazdája az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetsége (AESZ) tavaszi főeseményének, A Magyar Nyelv Napjai című vándorrendezvénynek, melyet május 12. és 14. közötti tartanak. Ekkor zajlik a Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedő országos döntője, illetve átadják A Nyelvőrzés Sütő András-díját, valamint a Tüzes Bálint-díjat, és sor kerül a Szövetség esedékes tisztújító közgyűlésére is.
2023. május 11., 11:012023. május 11., 11:01
Tavaly Déván zajlott a vándorrendezvényen, mely egyben jubileumi is volt, a 30. évfordulóját ünnepelte a szövetség, és szintén 30. alkalommal rendezték meg a Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedőt. Mindkét díjazott háromszéki volt,
Rancz-Gyárfás Hanna, a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Gimnázium akkor XII. osztályos tanulója „a Kriza János Országos Balladamondó, Balladaéneklő és Mesemondó Versenyen elért kiemelkedő eredményeiért, a magyar nyelv igényes használatáért” érdemelte ki a kitüntető díjat.
A szombati nap a Kőrösi Csoma Sándor Anyanyelvi Vetélkedőről szól, melyet a Puskás Tivadar Szakközépiskolában rendeznek meg 10 és 13 óra között. A IV. osztályosok a Szemében mesterségem most is nagy szálka még... Mesterségek Petőfi Sándor verseiben című témában, míg az V–VIII. és IX–XII. osztályosok a Hagyományos népi mesterségek témában vetélkednek.
Délután kirándulás szerepel a programban, előbb a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeumot, majd a csernátoni Haszmann Pál Múzeumot látogatják meg a diákok és kisérőik, míg ezzel párhuzamosan zajlik az AESZ tisztújító közgyűlése. A nap táncházzal zárul, 20 órától István Ildikóval és zenekara táncoltatja meg a résztvevőket.
Május 14-én, vasárnap 9.30-tól kezdődik a záróünnepség a Puskás Tivadar Szakközépiskola dísztermében, ekkor hirdetnek eredményt, és osztják ki a díjakat.
Miniszterelnök-helyettesnek nevezte ki Ruff Bálint Miniszterelnökséget vezető minisztert Magyar Péter kedden. A kormányfő ezt a Facebook-oldalán közölte annak kapcsán, hogy az első hivatalos miniszterelnöki látogatására Lengyelországba utazott.
Az ország régióinak többsége szombat reggelig légköri instabilitásra, jelentős mennyiségű csapadékra és megerősödő szélre vonatkozó figyelmeztetés alatt áll, amelyet kedden adott ki a Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Idén is tartanak búcsús szentmisét pünkösdvasárnap, május 24-én a Madarasi Hargitán.
Többnyire a sokéves átlagnak megfelelő hőmérsékletekre számíthatunk az előttünk álló egy hónapban, nagyobb mennyiségű csapadék az első héten várható – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat négyhetes előrejelzéséből.
Nyilvánosságra hozták a kormany.hu oldalon kedden a kegyelmi ügy azon dossziéját, amely az Igazságügyi Minisztériumban található.
A csíksomlyói búcsú előtt néhány nappal idén is hagyományos eseménynek adott otthont Harasztkerék: hétfő este a Maros megyei magyar közösségek képviselői átadták az imaszalagokat a lovas zarándoklatnak, hogy elvigyék az imákat Csíksomlyóra.
Ludwig van Beethoven hegedű és zongoraszonátáit játszák kedden délután Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának Szent István Termében.
Elfogadta hétfőn a szenátus a Románok Egyesüléséért Szövetségnek (AUR) azt a törvénytervezetét, amely szerint az egyesületeknek, alapítványoknak és szövetségeknek évente nyilatkozniuk kell a finanszírozási forrásaikról az Országos Adóhatóságnak.
Elfogadták a pénzügyminisztérium módosító indítványát, amely mentesíti az e-Factura rendszer kötelező használata alól a szerzői jogdíjból és mezőgazdasági tevékenységből jövedelmet szerző magánszemélyeket.
Május 1. és 18. között 60 lakossági bejelentés érkezett a Hargita megyei csendőr-felügyelőséghez lakott területek közelében megjelent medvékről, ami jelentős növekedést jelent az egy évvel korábbi azonos időszakhoz képest.
szóljon hozzá!