
Sepsiszentgyörgyön nem vártak sokáig: az elsők között szavazták meg a 2025-ös költségvetést
Fotó: Sepsiszentgyörgyi Önkormányzat
Két eseményt szentelt csütörtökön a sepsiszentgyörgyi városvezetés a városi idei költségvetésének: délelőtt a 2025-ös a terveket ismertette Antal Árpád polgármester, délután pedig összeült a testület és megszavazta a büdzsét.
2025. március 13., 17:522025. március 13., 17:52
Székelyföld nagyobb települései közül Sepsiszentgyörgy képviselő-testülete elsőként bólintott rá a 2025-ös költségvetésre. A tanácsülés előtt Antal Árpád polgármester a sajtót is beavatta a részletekbe. Jelezte,
Mint fogalmazott, ha eddig lebonyolíthatták volna a pályázatokba foglalt munkálatokat megelőző közbeszerzéseket, szerződéskötéseket, akkor a most következő időszak lenne ideális a beruházások (például az útjavítások) megvalósítására, azok viszont jócskán eltolódnak.
– húzta alá.
A nagy infrastrukturális beruházások sorában következhet az A13-as, Brassó-Bákó autópálya kivitelezése, jelenleg a geofúrásokat végzik a kijelölt szakaszon; a várost az autópályával összekötő út kiépítése is napirenden van. Újdonság, hogy Sepsiszentgyörgy Brassó várossal és Brassó megye önkormányzatával együtt pályázik arra, hogy
– erre a következő hetekben kötik meg a szükséges megállapodásokat. Ugyanakkor az ipari parkot is összekötnék a Brassó-Szentgyörgy közötti vasútvonallal, így a jövőben annak direkt összeköttetése lenne a reptérrel is.
Oktatás terén a Babeș–Bolyai Tudományegyetem kihelyezett tagozatának fejlesztése és a Sapientia EMTE kampuszának az építése szerepel az idei költségvetésben. Azonban
mert az Európai Bizottság a fegyverkezési lázban jelentős összegeket vonna el az Országos Helyreállítási Alapnak kiutalt pénzekből. Gazdasági téren az ipari park bővítését tartják szem előtt, amelyben idén több jelentős beruházás is indul.
Az egészségügy fejlesztéséhez Sepsiszentgyörgy a Fogolyán Kristóf Megyei Kórháznak eszközvásárlásra juttatott egymillió lejjel járul hozzá, illetve a városi költségvetésből több prevenciós programra is juttatnak.
Ami a tömegközlekedést illeti, a város bővíti az útvonalait, illetve a Sepsi Metropoliszövezetére is kiterjeszti azt, illetve a már megnyert 12 autóbuszon kívül uniós forrásokra alapozva 30 új autóbusz beszerzésére is pályázik.
Amit délelőtt bemutatott az elöljáró, arról délután már szavazott is a testület. A tanácsülésen a polgármester elmondta, hogy év végén 3 742 340 lej szerepelt a város számláján.
A költségvetés-tervezethez mindössze két módosítást indítványozott a gazdasági bizottság: két olyan mobil alkalmazás költségeit javasolták elfogadni 60 ezer, illetve 120 ezer lej értékben, amik által lehetővé válik egyrészt a lakónegyedi bérelt parkolóhelyek árának, másrészt a fizetéses parkolóhelyek árának befizetése. E kiegészítésekkel együtt mindenki megszavazta a büdzsét.
A napirenden több, az önkormányzat által meghirdetett pályázati program szabályzatának és keretösszegeinek elfogadtatása is szerepelt. A határozattervezeteket előterjesztő Sztakics Éva alpolgármester elmondta, hogy idéntől – a pályázók munkáját megkönnyítendő – több újítást is bevezettek, elsősorban azt, hogy
A pályázóknak mostantól nem kell sem a helyi, sem a megyei pénzügytől igazolást kérniük, ezeket az önkormányzat szerzi be – de kizáró ok, ha az egyesületeknek adósságuk van a város felé.
Ezek után elfogadták a programok keretösszegeit is:
a testi-lelki egészségmegőrzést célzó projektekre 800 ezer lejt,
az ifjúsági programokra 100 ezer lejt,
kulturális projektekre 450 ezer lejt,
és sporttevékenységekre 400 ezer lejt hagytak jóvá.
Egy napirenden kívül előterjesztett határozattervezet szerint ugyanakkor
Ennek az az oka, hogy a legutóbb elfogadott rendezési tervbe nem építhető be az utóbbi évek sok jogszabályi változása. Időközben a fejlesztési minisztérium a 2025-2028 közötti periódusra megnyitott egy finanszírozási programot, amelynek keretében maga is hozzájárul az új tervek elkészítésének költségeihez. Erre pályázna a polgármesteri hivatal a megyei önkormányzaton keresztül.
Végül a sepsiszentgyörgyi Iskolás Sportklub tevékenységét is jelentős összeggel, 352 ezer lejjel támogatja a város. Bár állami intézményről van szó, de több mint 400 sepsiszentgyörgyi gyermek edz az intézményben, öt sportág keretében.
Összesen 13 ezer lej értékben tulajdonított el vagyontárgyakat három Hargita megyei fiatal egy kézdivásárhelyi vállalat telephelyéről, közülük kettőt már őrizetbe vettek – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Egy lakóház melléképületében csaptak fel a lángok hétfőn délután Székelyhodoson, a tüzet már eloltották a lakók, amire a tűzoltók a helyszínre érkeztek – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Többen ültek ittasan a kormányhoz húsvét vasárnap Hargita megyében: volt, aki emiatt árokba hajtott, ugyanakkor akadt olyan sofőr is, aki nem elég, hogy ittas volt, jogosítvánnyal sem rendelkezett sőt, autója sem volt bejegyezve.
Hideg időre, erős szélre és vegyes csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn a Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM), amely Székelyföld térségét is érinti.
Gördülékenyen zajlik a levélszavazatok átvétele a Csíkszeredai Főkonzulátuson, ahol a választókat hosszabbított nyitvatartással, személyes segítséggel és rugalmas megoldásokkal is segítik, hogy mindenki érvényesen és határidőn belül adhassa le voksát.
Ismét jegyezhetők hétfőtől a Tezaur államkötvények – közölte a pénzügyminisztérium. Az április 6. és május 8. között kibocsátott 1, 3 és 5 éves futamidejű állampapírok évi 6,5, 7 és 7,5 százalékot kamatoznak.
A barcasági Apácán a húsvéti kakaslövés éppúgy része az ünnepnek, mint a szemetelés és kapulopás, a piros tojás és a locsolkodás. A hagyomány világszinten egyedülálló, a jelképes bosszúállással több évszázados sérelemre emlékeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök áldott ünnepeket kívánt a katolikus és protestáns híveknek, akik április 5-én ünneplik a húsvétot.
Románia NATO-hoz vezető útja azon a mély meggyőződésen alapult, hogy az ország a demokrácia, a szabadság és a jogállamiság közösségéhez akar tartozni – üzente vasárnap Nicușor Dan a szövetség alapító okirata aláírásának 77. évfordulója alkalmából.
XVI. Leó pápa húsvétvasárnapi beszédében bejelentette, hogy április 11-re imavirrasztást hirdet meg a békéért. A pápa mindenkit arra szólított fel, csatlakozzon az imához.
szóljon hozzá!