
Fotó: Bíró Blanka
A többéves hagyományhoz híven a Bod Péter Megyei Könyvtár mögött felállított kopjafáknál emlékeztek a sepsiszentgyörgyiek az aradi vértanúkra október hatodikán.
2021. október 06., 19:132021. október 06., 19:13
2021. október 06., 22:102021. október 06., 22:10
A tizenhat kopjafát Balázs Antal nyugalmazott tanító faragta, a tizenhárom aradi vértanú – Aulich Lajos, Damjanich János, Dessewffy Arisztid, Kiss Ernő, Knézich Károly, Lahner György, Lázár Vilmos, Leiningen-Westerburg Károly, Nagysándor József, Poeltenberg Ernő, Schweidel József, Török Ignác és Vécsey Károly – emlékére, majd tavaly még elkészült három: gróf Batthyányi Lajos miniszterelnök, Kazinczy Lajos honvéd ezredes, illetve Csány László, Erdély teljhatalmú kormánybiztosa előtt tisztelegve.
Minden évben, így idén is, a Székely Mikó Kollégium diákjai álltak őrt a kopjafák mellett. Balázs Antal a megemlékezésen elmondta,
Balázs Antal újabb kopjafákat ígér
Fotó: Bíró Blanka
Javasolta az önkormányzati vezetőknek, hogy a könyvtár mögötti részt nevezzék el ’48-as térnek.
Miklós Zoltán, az RMDSZ háromszéki parlamenti képviselője beszédében a személyes felelősségvállalás szükségességét emelte ki, hangsúlyozva, az aradi hősök vértanúsága erőt adhat, hogy megvívjuk mindennapi harcainkat.
„Noha most nem fenyeget bennünket a mártírhalál veszélye, de számtalan más kihívással kell nap mint nap megküzdenünk. Két évvel ezelőtt még nem gondoltuk, hogy egy világjárvánnyal kell szembenéznünk, gazdasági válság van, a megszorítások, személyes szabadságunk, mozgásterünk korlátozása pedig mind valósággá vált. Nőnek az árak, és nem tudjuk még, hogyan fizetjük ki a téli gáz- vagy villanyszámlát. Ráadásul egyesek rövidtávú politikai érdekei miatt ezek a kihívások egy komoly kormányválsággal párosulnak” – fogalmazott a politikus.
Miklós Zoltán: az aradi hősök vértanúsága erőt adhat, hogy megvívjuk mindennapi harcainkat
Fotó: Bíró Blanka
Hozzátette, bár tornyosulnak az akadályok és a veszélyek, ne hagyjuk, hogy elhatalmasodjon a kétségbeesés, a félelem, a csüggedés. „Ismerjük fel a jó dolgokat az életünkben, támaszkodjunk a közösségünkre. Mi egyenként és közösségként is tehetünk azért, tennünk kell azért, hogy a gyerekeinknek, unokáinknak legyen jövője a Kárpát-medencében. Legyünk méltók az aradi vértanúk emlékéhez!” – zárta beszédét Miklós Zoltán.
A kopjafákat Ilyés Zsolt plébános áldotta meg, a résztvevők elhelyezték a koszorúkat, majd levonultak az Erzsébet parkba, és az 1848–1849-es emlékműnél is elhelyezték a kegyelet virágait.
Fotó: Bíró Blanka
Tisztában voltam azzal, hogy egy szürreális filmre vettem jegyet, amikor úgy döntöttem, hogy megnézem az A24 új horrorfilmjét, a Hátsó szobákat.
Vasárnap nyújtja be a parlamentnek Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök a szakértői kormány névsorát és programját. A tervek szerint a kabinet 18 tagból állna: 15 miniszter és három miniszterelnök-helyettes kapna helyet benne.
Országszerte 59 személyt őrizetbe vettek, 96-ot hatósági felügyelet alá, nyolcat pedig előzetes letartóztatásba helyeztek június 8. és 12. között az úgynevezett Jupiter művelet keretében.
Újraválasztották Orbán Viktort a Fidesz elnökének, a párt szombaton Budapesten megtartott 32. tisztújító kongresszusán. A küldöttek titkos szavazáson 737 érvényes voksból 729-cel erősítették meg tisztségében az egyetlen jelöltként induló pártelnököt.
A Fidesz szombati tisztújító kongresszusán Orbán Viktor elismerte, hogy a választási vereségért őt terheli a felelősség, ugyanakkor bírálta az új kormány politikáját, és arról beszélt, hogy az ország politikai és gazdasági káosz felé tart.
A bányászjárás áldozatai előtt tisztelgett szombaton Nicușor Dan államfő Bukarestben. Az elnök szerint az 1990-es események a román demokrácia egyik legsötétebb fejezetét jelentik.
Június 13-tól életbe léptek a közösségi együttélési normák megsértéséről szóló törvény módosításai, amelyek szigorúbb fellépést tesznek lehetővé a szomszédokat zavaró magatartásokkal szemben.
Negyvenhárom személyt evakuált a katasztrófavédelem szombat reggel egy temesvári négyemeletes tömbházból, miután az egyik földszinti lakásban robbanás történt, amelyet tűz követett.
Életének 86-ik évében elhunyt Nagy Antal csíkszeredai pedagógus, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori matematika- és fizikatanára.
Benyújtották az Országgyűlésnek a közmédia átalakítására vonatkozó törvényjavaslatot pénteken, a javaslat teljesen átszervezné a közmédia intézményrendszerét.
szóljon hozzá!