
A szervezők szerint a Sepsi Aréna kiváló helyszíne a könyvvásárnak
Fotó: Kristó-Gothárd Hunor
Egy dolog biztos: idén is látványosra tervezik a SepsiBook könyvvásárt és kortárs irodalmi fesztivált; igaz, az eseményre a tavalyihoz képest kevesebb pénz áll rendelkezésre. Ez azonban nem fog meglátszani az eseményen – állítják a szervezők.
2023. március 30., 17:462023. március 30., 17:46
A sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár olvasótermében a 2. SepsiBook könyvvásár és kortárs irodalmi fesztivál szervezőcsapata részéről Szonda Szabolcs, a SepsiBook programigazgatója, Hollanda Andrea, a gyerek- és ifjúsági programok felelőse és Gombos Zoltán, a SepsiBook fesztiválkoordinátora a május 25. és 28. között megrendezendő könyves nagyrendezvény részleteiből nyújtott ízelítőt csütörtökön.
Gombos Zoltán fesztiválkoordinátorként a tényekre, számokra támaszkodva mondott el néhány újdonságot. A rendezvény idén szerényebb költségvetéssel rendelkezik, mint tavaly, a helyi önkormányzat 500 ezer lejjel, a megyei tanács 130 ezer lejjel támogatja, de ez nem fog érződni annak színvonalán, ennek az első bizonyítéka, hogy
Szonda Szabolcs, Hollanda Andrea és Gombos Zoltán
Fotó: Kristó-Gothárd Hunor
Nem a helyszínt nőtte ki, hisz maradt a jól bevált helyén, a Sepsi Arénában, hanem a jelenlevő kiadók számát illetően nőtt, számuk meghaladja a harmincat; két román kiadó is lesz, ugyanakkor
„December óta azon dolgozunk, hogy a tavalyi, Lapozz élményt! jelmondathoz igazodva megadjuk azt, amit nehéz lemérni és számszerűsíteni: az élményt, hogy a SepsiBook egy jó találkozási hely minden korosztály számára, találkozás szerzőkkel, könyvekkel, kiadókkal és olvasókkal” – emelte ki Szonda Szabolcs, a Bod Péter Megyei Könyvtár igazgatója, a SepsiBook programfelelőse.
Fotó: Kristó-Gothárd Hunor
Míg tavaly a kisgyerekes családokra fókuszált jobban a fesztiválprogram, idén a kamaszkorban lévő gyerekeket és a tinédzsereket akarják bevonzani, hangzott el a sajtótájékoztatón. A tavalyi tapasztaltakból okulva, idén nagyobbra építik a gyerekeknek szánt teret, de még ezen túl külön helyszín lesz berendezve a tinédzsereknek is. A tervek szerint
itt lesz többek között a könyvtári kölcsönzőlisták első helyét uraló Berg Judit írónő a kicsiknek, kamaszoknak és felnőtteknek szóló könyveivel,
továbbá Szabó Róbert Csaba az Újratöltés című, ún. gamer-regényével,
illetve Szirmay Ágnes a Titkok árnyékában és a Szerelemre castingolva tiniregényeivel.
És sok más ismert szerző, mint Kertész Erzsi, Harcos Bálint, Dóka Péter, Kiss Noémi, ki-ki az új könyvével.
Fotó: Kristó-Gothárd Hunor
Szonda Szabolcs jelezte, két olyan képviselője jön a kortárs magyar költészetnek, akik meghatározók munkájukban, nemcsak a nemzedéküknek, hanem a fiatalabbaknak is; Parti Nagy Lajos és Kemény István költőkről van szó. A programigazgató kitért arra is,
Akiket biztosan tudunk, hogy itt lesznek: Visky András a Kitelepítés című nagysikerű regényével; tíz év után visszatér Varró Dániel is két zenés-irodalmi előadással és könyvekkel; László Noémi a Napsugár és Szivárvány folyóiratok képviseletében, de ezúttal prózaíróként is bemutatkozik a Keljfeljancsi – mesék hívőknek és hitetleneknek című könyvével egyetemben. A román szerzők nagyágyúja idén Bogdan Suceavă író lesz, aki egyenesen Amerikából érkezik.
Fotó: Kristó-Gothárd Hunor
Az erdélyi, háromszéki költők két antológiával mutatkoznak be, az egyik az Erdélyi szép szó évente megjelenő válogatás az előző év legjobb irodalmi munkáiból, ennek bemutatásakor háromszéki szerzők olvasnak fel, de
amely Egyed Emese szerkesztésében a 17. századtól a napjainkig mutatja be a háromszéki szerzőket.
„A tavalyi aggályaink, hogy vajon be tudjuk-e lakni a teret, kijönnek-e az Arénához az emberek, alkalmas-e ez a helyszín egy könyvvásárra, mind eloszlottak, bebizonyosodott, hogy a Sepsi Aréna kiváló helyszín, a könyvvásár első kiadására 130 meghívott érkezett 80 programponttal, a négy nap alatt pedig mintegy hétezren látogattak ki a rendezvényre” – összegzett Gombos.
Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester az adóemeléssel kapcsolatos lakossági felvetésekre reagálva szeretett volna néhány nézőpontot nyomatékosítani: például azt, hogy a városnak kifizetett adókért mi mindent kap a polgár.
Az influenzával diagnosztizált betegek száma megtízszereződött a novemberi esetszámokhoz képest, és sok a szövődményként tüdőgyulladássá súlyosbodó légúti megbetegedés is Hargita megyében. A tendencia folytatódása várható.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy az egészségügyben nem az orvosok és a kisegítő személyzet bérén kell spórolni, a megtakarításokat más területeken kell elérni.
A Félixfürdőn karácsony tájékán elkövetett kettős gyilkosság elkövetője egy 29 éves kardói (Cordău) férfi, aki január elsején maga értesítette a rendőrséget arról, hogy két holttestet talált az üdülőhely egyik elhagyott pavilonjában.
Gázpalack robbanása okozott tüzet kedden délután zilahi tömbház egyik második emeleti lakásában. Egy ember megsérült, további kilenc lakónak a helyszínen nyújtottak orvosi ellátást – tájékoztatott a Szilágy megyei tűzoltóság.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedden továbbította Nicușor Dan államfőnek Daniel David oktatási miniszter felmentésére vonatkozó javaslatát.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselője, Mihai Fifor, korábbi védelmi miniszter kedden a Facebook-oldalán cáfolta azt az állítást, miszerint a katonák a bírákhoz és ügyészekhez hasonlóan „48 évesen mennek nyugdíjba”.
Hosszú évek óta zajló fejlesztések zárulhatnak le Gyergyószentmiklóson: a víz- és a csatornahálózat korszerűsítése is befejeződhet 2026-ban. Az évek folyamán összegyűlt többletköltségekre a fejlesztési minisztériumtól kérnek finanszírozást.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter kedden arról számolt be a Facebook-oldalán, hogy tavaly több mint négymilliárd euró uniós forrás érkezett Romániába a mezőgazdaság számára, és január végéig további egymilliárd euró kifizetésére számítanak.
Fizetéslevonással büntették a kormány sajtóirodájának azt a munkatársát, aki tavaly november végén megpróbálta távol tartani az újságírókat a miniszterelnöktől, hogy ne tudjanak kérdést feltenni Ilie Bolojannak.
szóljon hozzá!