Hirdetés
Hirdetés

Senkinek nem lenne jó, ha a szélsőséges nézeteket vallók többségbe kerülnének a parlamentben

Erős parlamenti képviselettel akár az államelnök visszaéléseit is korlátozni lehet – hangzott el a sajtótájékoztatón •  Fotó: Tamás Sándor/Facebook

Erős parlamenti képviselettel akár az államelnök visszaéléseit is korlátozni lehet – hangzott el a sajtótájékoztatón

Fotó: Tamás Sándor/Facebook

A magyarellenes erők által az elnökválasztás első fordulójában elért 37 százalékos szavazatarány rendkívül aggasztó, erre csak most vasárnap adhatunk helyes választ – hívták fel a figyelmet az RMDSZ háromszéki politikusai szerdai sajtótájékoztatójukon.

Bodor Tünde

2024. november 27., 21:422024. november 27., 21:42

2024. november 27., 21:462024. november 27., 21:46

Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának és az RMDSZ Háromszék Területi Szervezetének elnöke, Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester és Miklós Zoltán parlamenti képviselő az RMDSZ-székházban megtartott közös sajtótájékoztatón aggodalommal értékelték az elnökválasztás első fordulója nyomán előállt helyzetet (miszerint a vasgárdista és szélsőséges nézeteket valló Călin Georgescu végzett az első helyen), elvetve azt az álláspontot, hogy itt már nincs mit tenni.

korábban írtuk

Călin Georgescu, Antonescu és a Vasgárda nagy tisztelője
Călin Georgescu, Antonescu és a Vasgárda nagy tisztelője

Călin Georgescu, aki óriási meglepetésre az első helyen végzett a romániai elnökválasztás első fordulójában, függetlenként indult az államfőválasztáson.

Antal Árpád kiemelte: most fontosabb, mint bármikor, hogy a magyarok jelen legyenek a parlamentben, mert az az utolsó védvonal – ha az RMDSZ bekerül a parlamentbe, vagy akár kormányra kerül, akkor biztos, hogy a magyarellenes erők ellenzékbe szorulnak. A vasárnapi elnökválasztáson jól szerepeltek a háromszékiek – értékelte Antal – mert szerinte RMDSZ-es államelnökjelölt még ennyi szavazatot soha nem kapott, de

ahhoz hogy bejusson a parlamentbe, december 1-jén legalább annyi szavazatra van szüksége a magyar érdekképviseletnek, mint a nyári önkormányzati választásokon.

„Nem tudjuk befolyásolni a Tiktokot, az ortodox egyház akaratát, azt, hogy Șosoacă vagy az AUR mit mond és mit csinál, de

Idézet
az a saját közösségünktől függ, hogy felismeri azt a veszélyt, amelyre csak most vasárnap adhatunk értelmes választ”

– mondta Tamás Sándor, az RMDSZ Háromszéki Területi Szervezetének elnöke. A politikus úgy értékelte, hogy ellenkező esetben – azaz ha most nem kap elég szavazatot az RMDSZ – akár az is sikerülhet, ami 105 év alatt nem: a magyar közösség felszámolása. A 210 éve született Gábor Áront és segítőtársait állította példaképül, akik felismerték, hogy kilátástalan helyzetekben sem lehet tétlenül ülni és hittek abban, hogy meg tudják változtatni a világot.

•  Fotó: Tamás Sándor/Facebook Galéria

Fotó: Tamás Sándor/Facebook

Miklós Zoltán az RMDSZ Kovászna megyei parlamenti képviselője és jelöltje két szempontból is értékelte az elmúlt mandátumban a parlamentben szerzett tapasztalatait. Elsőként azt fogalmazta meg, hogy

az RMDSZ-eseken kívül nem találkozott olyan politikussal, aki a magyar közösség ügyeiért (kisebbségi jogok, nyelvi kérdések, önrendelkezés, kulturális jogok, a magyar többségű megyék fejlesztése) vívott küzdelemben partner lett volna.

Másrészt viszont azt tapasztalta, bár a magyarellenesség mindig is jelen volt a parlamentben, de nem annyira intenzíven, szinte a tettlegességig fajulva, mint most:

Dan Tanasă többek között a kamerák látóterén kívül a folyóson üvöltött utána.

Hová fajulhatna ez, ha a vasgárdista, legionárius, magyarellenes ideológiát képviselők megkétszereznék vagy háromszoroznák arányukat a parlamentben, vagy hatalomra kerülnének? – tette fel a kérdést Miklós Zoltán.

Hirdetés

Az RMDSZ listáján ott vannak a másik két pártot képviselők, másként gondolkodók is, éppen azért, mert „az ügy, amelyet képviselünk az erdélyi magyarság létkérdésének az ügye, a történelmi egyházak, civil szervezetek és minden magyar közösség ügye, nemzetpolitikai és nemzeti kérdés” – summázott Tamás Sándor.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 18., szerda

Kompromisszumot javasol az RMDSZ, két részletben jöhet a kisnyugdíjasok támogatása

A 2026-os költségvetést el fogja fogadni a parlament, és a kormánykoalíció Ilie Bolojan miniszterelnök vezetésével folytatja a munkát a 2027-re tervezett kormányfőcseréig – jelentette ki szerdán Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.

Kompromisszumot javasol az RMDSZ, két részletben jöhet a kisnyugdíjasok támogatása
Hirdetés
2026. március 18., szerda

Felére csökkenhet az önkormányzat villanyszámlája Farkaslakán

Tizenhárom középület tetejére szerelnek fel napelemeket Farkaslaka községben egy pályázat részeként, ami jelentős spórlást jelent majd a villanyszámlákon. A hosszú távú cél az, hogy teljes egészében megtermeljék az elfogyasztott áramot.

Felére csökkenhet az önkormányzat villanyszámlája Farkaslakán
2026. március 18., szerda

Kórházat épít, épületeket alakít át a marosvásárhelyi orvosi egyetem

Százharminckét millió eurós beruházás zajlik a marosvásárhelyi orvosi egyetemen, ahol több mint tízezer diák tanul – derült ki Leonard Azamfirei rektor beszámolójából, aki a Marosvásárhelyen megvásárolt épületek sorsáról is beszélt.

Kórházat épít, épületeket alakít át a marosvásárhelyi orvosi egyetem
2026. március 18., szerda

Toronymagasan vezet Románia, csak éppen hátulról

Az Eurostat szerdán közzétett adatai szerint februárban 2,1 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban az előző havi 2 százalékról. A tagállamok közül továbbra is Romániában volt a legmagasabb az infláció, 8,3 százalék.

Toronymagasan vezet Románia, csak éppen hátulról
Hirdetés
2026. március 18., szerda

A tanügyi szakszervezetek a próbaérettségi bojkottjára szólítják fel a pedagógusokat

A jövő héten esedékes próbaérettségi bojkottálására biztatják a tanárokat az oktatási szakszervezetek.

A tanügyi szakszervezetek a próbaérettségi bojkottjára szólítják fel a pedagógusokat
2026. március 18., szerda

Megszavazta a szenátus: közel 900 medve lőhető ki idén

Elfogadta szerdán a szenátus első házként azt a törvénytervezetet, amely szerint 2026-ban országos szinten 859 barnamedve megelőző célú kilövését engedélyezik a populáció szabályozása érdekében.

Megszavazta a szenátus: közel 900 medve lőhető ki idén
2026. március 18., szerda

Részeg női sofőrt kaptak el és baleset is történt ittas vezetés miatt

Ittas sofőr okozott anyagi kárral járó balesetet Csíkszeredában kedden, de Gyergyószentmiklóson és Székelyudvarhelyen is alkoholos befolyásoltság alatt vezető sofőröket szűrtek ki a rendőrök – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.

Részeg női sofőrt kaptak el és baleset is történt ittas vezetés miatt
Hirdetés
2026. március 18., szerda

Szürkemarhát megölő medvét lőttek ki Székelyszenterzsébeten

Többször látták Székelyszenterzsébeten a kifejlett medvét, amely kedden egy szürkemarhát is megölt, jelentős kárt okozva a gazdának. Később ismét visszatért a helyszínre a nagyvad, így kénytelenek voltak kilőni azt.

Szürkemarhát megölő medvét lőttek ki Székelyszenterzsébeten
2026. március 18., szerda

A korábbiakhoz képest visszafogottabb Szent György Napokra számíthatunk idén

Több okból is takarékosságra kényszerülnek a Szent György Napok szervezői, de a vízzel félig telt pohár tele felét nézik: az erdélyi és helyi fellépőkkel az egymásra figyelés, a találkozások öröme jobban megélhető.

A korábbiakhoz képest visszafogottabb Szent György Napokra számíthatunk idén
2026. március 18., szerda

Coliform baktériumokat találtak a csíksomlyói borvízben, egyelőre nem ajánlott inni belőle

Lezárták a csíksomlyói borvízforrás környékét egy szalaggal miután a laborvizsgálatok Coliform baktériumok jelenlétét mutatták ki vízben. Feltehetően a forrás magától kitisztul és napokon belül újra iható lesz a vize.

Coliform baktériumokat találtak a csíksomlyói borvízben, egyelőre nem ajánlott inni belőle
Hirdetés