
Sok általános iskolás diák tanácstalan, hogy hol folytassa középiskolai tanulmányait. Ebben segítenének Háromszéken. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Összetett, személyiségfejlesztésre és tanácsadásra egyaránt hangsúlyt fektető, kétnyelvű pályaorientációs platformot hozott létre a Kovászna megyei tanfelügyelőség és a Kovászna Megyei Erőforrás és Nevelési Tanácsadó Központ.
2022. március 22., 18:442022. március 22., 18:44
2022. március 22., 19:052022. március 22., 19:05
Kiss Imre főtanfelügyelő a platformot bemutató keddi sajtótájékoztatón elmondta, hogy sok esetben tanárként, iskolaigazgatóként is megtapasztalta mekkora hiánycikk a pályaorientáció, Romániában pedig még most sem fektetnek erre kellő hangsúlyt, az iskolák sincsenek sok esetben erre felkészülve.
Mint elhangzott, a pályaválasztási tanácsadás az iskolai lemorzsolódás csökkentésének is egyik eszköze lehet. A tanácsadói központ évente szervezett hasonló jellegű tevékenységeket, a munkatársaik eljutottak az iskolákba, ám úgy értékelték, hogy
Brassai László pszichológus, a központ vezetője hangsúlyozta, az a cél, hogy rendszerbe helyezzék a pályaorientációt, egy folyamatot hozzanak létre. A platform többet jelent annál, mint ha a diák egy alkalommal kitölti a világ legjobb kérdőívét, majd abból egy szakember megmondja neki, milyen pályára alkalmas.
A kommunikációs platform kialakításával arra törekedtek, hogy az külalakjában is vonzó legyen a gyerekek számára.
Az oktató és tanácsadói programot otthon, szabadidejükben használhatják a diákok, de a központ munkatársai folyamatosan kommunikálnak velük egyénileg elektronikus levélben, próbálják az érdeklődését fenntartani.
A három csoportra, „fogaskerékre” osztott platformon
egyrészt felmérik a diák személyiségét – az érdeklődését, erősségeit, képességeit, a motivációit,
a másik részben az őt ért hatásokat a szülők, tanárok, influenszerek részéről,
majd végül bemutatják a különböző szakmákat, szakokat.
A tervezés folyamata során, a három terület összehangolt működéséből áll össze a megalapozott pályaválasztás, úgy hogy a személyiségfejlesztésre is összpontosítanak – mondta Brassai László. A 16 lépcsős folyamat végén a diákkal sort kerítenek egy élő online beszélgetésre, az általa kiválasztott időpontban és csatornán, amikor a szakemberrel közösen értékelik az eredményeket. Brassai László hangsúlyozta, hogy a pályaválasztás tekintetében rendkívül széles a gyerekek skálája, attól, aki nem tudja, mit szeretne, de nem is érdekli, addig aki már rég tudja, mi a célja.
– sorolta a pszichológus.
Mivel minden diákkal egyénileg, alaposan foglalkoznak, nehezen tudják kiterjeszteni a programot, de abban bíznak idővel erre is lesz lehetőség, például be tudják vonni az iskolai tanácsadó szakembereket.
Nicușor Dan pénteken kijelentette, hogy egyes európai vezetőkkel is tárgyalt a romániai politikai válságról, és ismertette velük az általa legvalószínűbbnek tartott forgatókönyveket.
Az Alkotmánybíróság (Ab) tagjai pénteki döntésükkel kimondták, hogy Sulyok Tamás köztársasági elnöknek és az Ab elnökének is távoznia kell – közölte Magyar Péter kormányfő a Facebook-oldalán.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) országos vezetősége pénteken egyhangú szavazással úgy döntött, hogy Dominic Fritz marad a párt elnöke.
A drónincidensekről szóló egyeztetés a jövő héten a lengyelországi Gdañskban folytatódik, ahol Románia részt vesz az úgynevezett Helsinki-formátum ülésén – jelentette ki az EU-csúcs után pénteken Nicușor Dan.
A nyári vakációban hosszított nyitva tartással 10 és 21 óra között tart nyitva a Szécsenyi Sportpark hétfőtől kezdve – adták hírül a sportpark Facebook oldalán.
Összegyűjtötte a beteglátogatás legfontosabb szabályait a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház. A pénteken közzétett tájékoztatóban arra kérik a hozzátartozókat, hogy legyenek tekintettel a többi betegre és a személyzet munkájára is.
Nicușor Dan pénteken kijelentette, hogy Adrian Veștea miniszterelnökké jelölését tartotta a legnagyobb eséllyel megszavazható megoldásnak, miután a pártok egyike sem tudott parlamenti többséget javasolni.
Románia célja, hogy az Európai Unió következő többéves költségvetése minél nagyobb legyen, mert így az ország nettó uniós forrásbevétele is nagyobb lehet – jelentette ki pénteken Nicușor Dan a nyári EU-csúcs végén.
Dominic Fritzet nem összeférhetetlenséggel vagy bűncselekmény elkövetésével vádolják, hanem érdekellentéttel, és ez a szabálysértés nem vonja maga után a polgármesteri mandátum elvesztését – jelentette ki Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
A Marosvásárhelyi Ítélőtábla két hónap múlva hirdethet ítéletet azoknak a fellebbezéseknek az ügyében, amelyeket a Borboly Csaba és 12 másik személy elleni büntetőper vádlottjai nyújtottak be az elsőfokú ítélet kihirdetése után.
szóljon hozzá!