Az alsórákosi Sükösd–Betheln-várkastély legendájában is szerepel a sárkány
Fotó: VisitRacos/facebook
A sárkány a székely mese- és mondavilágnak is gyakran felbukkanó szereplője, hiszen ki ne halott volna például a hétfejű változatáról. Most egy ilyen témájú könyvet mutatnak be Erdély öt városában, gyerekfoglalkozásokkal egybekötve.
2024. december 13., 08:502024. december 13., 08:50
A sárkányharc mint motívum az egész Eurázsiában ismert, az ókori Keleten asszír, babiloni, hindu, iráni mítoszokban egyaránt feltűnik, később az egyik legismertebb kora keresztény szent, György legendáriumába is bekerült. A székely mese- és mondavilágtól sem idegen: gondoljunk csak a csernátoni Ikavárt farkával körülölelő óriás sárkánykígyóra, amellyel végül egy vitéz végzett, vagy a Cenk-hegy egyik barlangjában lakó sárkányra, amitől első bírója mentette meg Brassót. A búni Bethlenek eredetmondájában a család egyik őse almával csalogatja elő rejtekhelyéről, alsórákosi várkastélyuk mondájában oltatlan mésszel pusztítják el a sárkányt.
A bethleni Bethlen-címer az alsórákosi várkastély kaputornyán. Ott a sárkánykígyó!
Fotó: Magyar Zoltán
Az alsórákosi várkastély legendája
A Bethlen grófok őse kocsis volt. A vár a Teleki grófoké volt. A vár vizében élt egy sárkánykígyó, mely minden nap megevett egy juhot. Az udvari kocsis fogadkozott urának, hogy ő megöli a sárkánykígyót. Teleki azt felelte, hogy: ’Ha elpusztítod, fele grófságom a tied!’ A kocsis megnyúzott egy júhot, bőrét kitöltötte oltatlan mésszel, s vis - szavarrta juhformára. A sárkánykígyó elnyelte, de a felforrott mész széjjelpattantotta. A kocsis grófságot s kígyós címert kapott.
Imreh Barna gyűjtése (in. Magyar Zoltán: Szent György a magyar kultúrtörténetben. A Kárpát-medence Szent György-hagyományainak néprajzi és művelődéstörténeti rétege, Budapest, Kairosz Kiadó)
Mindezt felvezetőnek szántuk a Sárkánytűzküldetés című, gyönyörűen illusztrált mesekönyv erdélyi bemutatójához. A Digitális Legendárium műhelyéből szeptemberben kikerült kiadvány szerzője a Zsoldos-díjas (2024) Gaura Ágnes, nem mellesleg a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karának docense, az 50 egész oldalas, Képes Krónika, illetve Makovecz Imre ihlette színes illusztráció és számos vonalrajz pedig Nagy Gyöngyvér grafikus munkáját dicséri.
A 170 oldalas könyv 50 színes rajzot tartalmaz
Fotó: Digitális Legendárium
A klasszikus mesékből átemelt varázslények, mint királyfiak, királylányok, tündérek, boszorkányok, táltosok és természetesen rengeteg sárkány várja az olvasókat. A 170 oldalas mesekönyvben ugyanakkor egy rejtett kódexet is találhatunk a sárkányok sokféle személyiségjegyei megismeréséhez, közelebb hozva ezzel őket az olvasóhoz.
Az erdélyi bemutatókat mindenütt játékos gyerekfoglalkozás kísérik, ahol a szerző maga vonja be a 6–10 éves gyerekeket a könyv varázslatos világába, kimondatja velük azokat a kulcsfontosságú dolgokat, amelyek tanító jelleggel bírnak rájuk nézve. Az interakció során a kicsik megismerkedhetnek a könyv karaktereivel és hangulatával, miközben ajándékokat is nyerhetnek, ha jól válaszolnak a vetélkedő kérdéseire. Az eseményeken természetesen a gyermek lelkű felnőtteket is szívesen látják.
Az erdélyi bemutatók helyszínei és időpontjai:
Kézdivásárhelyen december 14-én, 12 órától az Incze László Céhtörténeti Múzeumban
Sepsiszentgyörgyön december 15-én, 11 órától a Kokojza kávézóban
Csíkszeredában december 15-én, 15 órától Zengő tér közösségi házban
Székelyudvarhelyen december 16-án, 17 órától a KÖZpont közösségi kávézóban
Kolozsváron december 17-én, a Planetarium Kids közösségi térben
A részletek felől a Digitális Legendárium kommunikációs menedzserét, a jelenleg Budapesten élő Sikó-Barabási Gyopárt kérdeztük, és azért őt, mert tíz évvel ezelőtt innen, Székelyföldről, egészen pontosan Kézdivásárhelyről vette nyakába a világot, tehát közelebbinek érezzük magunkhoz. Mivel a Legendárium vezetőjéhez szoros kapcsolat fűzi, és a szerzővel is baráti kapcsolatot ápol, számára nem okozott nehézséget kérdéseinkre válaszolni.
A bemutatók célját abban látja, hogy a gyerekek felvegyék a Sárkánytűzküldetés hangulatát,
És hogy nem feltétlen muszáj erőszakot alkalmaznunk azért, hogy elérjük a céljainkat; elég hozzá a barátság, a kedvesség, a céltudatosság, a furfang, illetve nem mindenki gonosz, akiről elsőre azt gondoljuk. Például a sárkányok és boszorkányok között is akadhatnak igencsak barátságosak.”
Szerinte a székely gyerekek számára azért lehet érdekes, mert őket is fontos felkészíteni a világ baljós és veszélyes oldalára, de egyben arra is, hogy észrevegyék a jót, az ígéretest, lássanak túl a sztereotípiákon, és ne az előítéleteik alapján bízzanak meg vagy kételkedjenek másokban.
– mondja Gyopár.
Sikó-Barabási Gyopár a mesebeli legkisebb királyfiként vette nyakába a világot
Fotó: Sikó-Barabási Gyopár személyes archívuma
És mindezt személyes példájával tudja alátámasztani. „Magam is úgy hagytam el a szülőföldemet, mint a mesebeli legkisebb királyfi, szerencsét próbálni egy másik országban. Úgy éreztem, kevés a lehetőségem a kibontakozásra, meg akarom ismerni a világot, haza akarom vinni a szépet és a jót, ha már eléggé erősre edzett az új környezet.
Az a tapasztalata, hogy Székelyföldre csak szivárog, nehezebben jut el a világ azon fontos kérdéseinek boncolgatása, amelyekkel boldogulni lehet „odakint” vagy akár itthon, pedig fontos lenne, hogy az itt élők erőt, kedvet és szeretetet kapjanak a folytatáshoz. Nos, a Sárkánytűzküldetés bemutatói jó alkalmat kínálnak ezek „befogadására”.
Felmelegedés és 30 Celsius-fok feletti csúcsértékek várhatók a következő két hétben, de záporokra, felhőszakadásokra is számítani lehet, főleg június 9-e után – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) kéthetes előrejelzéséből.
Az elmúlt napok intenzív esőzései komoly kihívások elé állították a háromszékieket, Csíkszereda önkormányzata arra kéri a lakókat, aki teheti, járuljon hozzá az árvízkárosultak segítéséhez.
Közlekedési baleset történt Székelyudvarhelyen, egy személy megsérült, kórházba kellett szállítani.
Az oktatási minisztérium által jóváhagyott menetrend szerint hétfőtől péntekig lehet iratkozni az érettségi írásbeli vizsgáira.
Önkéntesek százai segítettek a hatóságoknak vasárnap este Parajdon azoknak az ideiglenes védőgátaknak a megépítésében, amelyek a régi bányarész tetejének beomlása esetén keletkező árhullámtól hivatottak megvédeni a környékbeli házakat.
Országos szintű razziát indított hétfőn a román rendőrség és az ügyészség különböző gazdasági és jogi bűncselekmények visszaszorítására. A Jupiter nevű művelet keretében több mint kétszáz házkutatást tartanak, számos megyét és ügytípust érintve.
Egy 19 éves fiatalember meghalt, két másik pedig súlyosan megsérült egy közúti balesetben vasárnap éjjel Beszterce-Naszód megyében.
A háztáji zöldségtermesztés új lendületet kapott az utóbbi években. Egyre több család próbál kisebb fóliasátrakban saját fogyasztásra termelni.
szóljon hozzá!