
Bálványosfürdő madártávlatból
Fotó: Tuchiluș Alex
Nagy összegű korszerűsítésnek néznek elébe a Torjához tartozó Bálványosfürdőn. A polgármester szerint az üdülőtelepen medvebiztos szeméttárolókkal vágnak neki a nyárnak, valamint aszfaltréteggel borítják a hétvégi házakhoz vezető utat. A községközpont is jelentős beruházások előtt áll.
2024. április 12., 10:272024. április 12., 10:27
Nemcsak a felső-háromszékiek, hanem a távolabbról érkező vendégek közkedvelt pihenőhelye a Kézdivásárhelytől húsz kilométerre fekvő Bálványosfürdő. A településen számos hétvégi ház és vendéglátóegység fogadja az érkezőket, a házak zöméhez vezető út állapota azonban egyre csak romlik. Az országos Anghel Saligny infrastruktúra-fejlesztési kormányprogramban nyert támogatással idén azonban nekilátnak az aszfaltozásnak Bálványoson, a torjai négyes utcában és annak hídján is.
A projektet jelző táblát látva több nyaralótulajdonosban is kérdések merültek fel a korszerűsítést illetően.
Daragus Attila polgármester szerint viszont ez a kérdés relatív. Mint mondta, a munkálatokat a szabványoknak megfelelően végzik, a táj milyensége ugyanakkor a házak ápoltságától, az udvarok rendezettségétől is függ.
Kívül-belül találni szemetet a mostani tárolónál
Fotó: Tuchiluș Alex
A községvezető szempontjában fontosabb, hogy az út könnyen járható legyen, és hogy
Úgy véli, sokan vártak már az aszfaltozásra, amelyre négymillió lejt sikerült lehívni a fejlesztési minisztériumtól.
A kérdésre, hogy az elmúlt időszakban Bálványoson okoztak-e komolyabb károkat a medvék, a polgármester nemleges választ adott. Ugyan volt időszak – ezelőtt két-három évvel – amikor szeméttárolókat, nyaralókat, autókat rongáltak a vadak, de mostanság kevésbé látni, inkább a falut közelítik meg, a gazdaságokhoz járnak be.
Egykor még ajtó zárta az Ibolya-forrás melletti építményt
Fotó: Tuchiluș Alex
Bálványoson a nagyvadak általában a hulladéktárolók környékén jelennek meg, itt keresve élelmet, de
A településen és a hozzá vezető út menti borvízforrásnál összesen három tároló van, mostanra mindegyiküket megrongálták a medvék.
Nem sokáig állnak már üresen a medvebiztos tárolók
Fotó: Tuchiluș Alex
Daragus Attila a széttört, ezzel együtt funkciójukat vesztett tárolókkal kapcsolatban elmondta, hogy a szükséges anyagokat megrendelték, rövidesen nekilátnak a magasításnak, betonnal való megerősítésnek. Ugyanakkor
Az építményeket a Vinca Minor Egyesület hozta létre a községháza segítségével 2021-ben, de az idei évig kihasználatlanok voltak. A polgármester ehhez hozzáfűzte: a már meglévő konténerek újítása nem végleges megoldás, nyáron a villanykerítéssel körbevett tárolókba helyezik át a kukákat, hogy biztosan ne férjenek hozzá a vadak.
Az idei évi terveket illetően Daragus Attila a községben történő fejlesztésekről is beszámolt. Az Anghel-Saligny-kormányprogramban megnyert pályázatok egyike a bálványosi, a másik azonban a torjai utak felújítására vonatkozik.
A Volál falurészen is aszfalt váltja a port
Fotó: Tuchiluș Alex
Mint mondta, a pályázattal ugyan nem sikerül mindent lefedni, de
például a Volál falurészen, amely így összekötődik a korábban korszerűsített Karatna résszel. Ugyanakkor Felsőtorja egy útszakaszán, valamint Csikafalva és Csorbaszeg falurészen is aszfalt lesz. Összesen hét kilométeren zajlik majd a munka, a pályázattal erre kilencmillió lejt nyertek.
Nagyobb horderejű munkálat lesz a község egész területét lefedő gázhálózat-bővítés, amelyet összehangolnak az utak javításával is. Jelenleg az építkezési engedélyeket rendezik, idén ennek a projektnek is hozzáfognak.
Tovább szépítik a községházát és kultúrotthont befogadó épületet
Fotó: Tuchiluș Alex
Kiemelte, hogy a rácsatlakoztatás is része a 12 millió lej értékű pályázatnak, így
erre. Közbeszerzés alatt áll továbbá a polgármesteri hivatal és kultúrotthon közös épületének felújítási projektje. Többször is javították, szépítették már, most azonban szigetelésre, teljes körű újításra készülnek.
Telefonon beszélt Magyar Péter, az országgyűlési választáson győztes Tisza Párt elnöke hétfőn Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel. A kormányfői poszt várományosa közölte: megállapodtak, hogy jövő héten személyesen folytatják az egyeztetést Budapesten.
Noha korábban úgy tűnt, hogy akár 24 alkalmazottat is el kell bocsátani a csíkszeredai polgármesteri hivataltól a létszámcsökkentésre vonatkozó jogszabály miatt, végül csak a be nem töltött állásokat szüntetik meg, elbocsátás nem lesz.
A kecskeméti nyomozók a napokban két román állampolgárt vettek őrizetbe, akik rendőrnek kiadva magukat unokázós csalással több idős embert is megkárosítottak – közölte a Bács-Kiskun Vármegyei Rendőrfőkapitányság hétfőn a Police.hu oldalon.
Leszúrtak egy férfit a Fehér megyei Szászcsanádon vasárnap éjjel egy spontánul kitört konfliktusban, a 47 éves férfi belehalt sérülésébe – tájékoztatott hétfőn a megyei rendőrség.
Magyarország és a magyar emberek történelmet írtak, a Tisza Párt óriási felhatalmazást kapott, ami óriási felelősséget jelent – mondta Magyar Péter, a választáson győztes Tisza Párt elnöke hétfőn Budapesten tartott nemzetközi sajtótájékoztatóján.
Idén márciusban 4 684 474 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 3618-cal kevesebbet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2782 lej volt -– derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) hétfőn közzétett adataiból.
Április 13. és 26. között országszerte kismértékű hőmérséklet-ingadozásra lehet számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hétfőn közölt előrejelzéséből.
Megérkeztek az országgyűlési választás első külképviseleti urnái a Nemzeti Választási Irodához (NVI) hétfő délelőtt.
Az önkormányzati tulajdonban lévő Urbana Rt.-re bízták Székelyudvarhelyen a köztisztasági és hóeltakarítási feladatokat, miután egy tanulmány szerint jogi, gazdasági, működési és közérdeki szempontból is ez bizonyult a legelőnyösebb megoldásnak.
A 2026-os magyar országgyűlési választás után már alig több, mint 381 ezer szavazat feldolgozása van hátra. A külképviseletekről és átjelentkezéssel érkező voksok száma viszonylag alacsony, így a végeredményhez már közel jár a számlálás.
szóljon hozzá!