
Fotó: Veres Nándor
A járvány előtti rendszer szerint zajlik az idei csíksomlyói zarándoklat mind az egyházi szertartások, mind pedig a közlekedési szabályok szempontjából, a vásáron viszont lesz változás – számolt be kedden Korodi Attila csíkszeredai polgármester, valamint Urbán Erik, az Erdélyi Ferences Rendtartomány vezetője. Szó esett a forgalmi korlátozásokról, parkolásról is a búcsú idején.
2022. május 31., 17:032022. május 31., 17:03
2022. május 31., 17:272022. május 31., 17:27
Az idei pünkösdi búcsú programja a következő: június 3-án, pénteken délután öt órától imaóra lesz a kegytemplomban, hat órától kezdődik a búcsút megnyitó szentmise, majd egész éjszakán át tartó virrasztáson vehetnek részt a hívek.
Szombaton, a búcsú napján reggel hat órától gyóntatást tartanak a kegytemplom előtti téren, fél nyolctól pedig szentmisét. A kegytemplom előtti térről fél tízkor indulnak a méltóságok a Hármashalom-oltárhoz, ahol fél egykor kezdődik a szentmise Udvardy György veszprémi érsek szónoklatában.
Délután öt órától a csíksomlyói plébániatemplomban csángó szentmise, hat órától a kegytemplomban pünkösd előesti szentmise lesz, amit egész éjszakás virrasztás követ. Pünkösdvasárnap fél tizenegykor ünnepi szentmisét tartanak.
Az idei búcsú jelmondatának kiválasztását Urbán Erik úgy indokolta, hogy
„Az utóbbi négy hétben az önkormányzat több intézménnyel egyeztetett azért, hogy a búcsúra érkező tömegnek megfelelő körülményeket biztosíthasson a zarándoklathoz. A városnak az a feladata, hogy egy ilyen ünnepen teremtse meg azt a méltóságteljes környezetet, amelyben a zarándokok el tudnak jutni a nyeregbe, és utána biztonságban haza tudnak menni” – nyilatkozta Korodi Attila. Hozzátette,
de a város boltjai és vendéglátóipari egységei nyitva lesznek. A rendre a Hargita megyei rendőrök és csendőrök ügyelnek majd Maros megyei kollégáik segítségével.
A csíkszeredai önkormányzat sajtóközleményben hívja fel a figyelmet, hogy
A helyi lakosok szombaton reggel 6 óráig, illetve szombaton 18 órától a lakcímük igazolásával már behajthatnak az utcájukba, de a búcsú napján csak a hatósági autók és a behajtási engedéllyel rendelkezők haladhatnak gépkocsikkal a következő utcákban:
Szék útja – teljes hosszában
Nagymező utca – teljes hosszában
Kissomlyó utca – teljes hosszában
Kájoni János utca – a Nagymező utcától az agyagfalvi eltérőig
Nagyrét utca – a Lukoil benzinkút melletti körforgalomtól a Szék útjáig tartó szakaszon
Taploca utca – a taplocai körforgalomtól a Szék útjáig tartó szakaszon
Márton Áron utca – a református templom melletti körforgalomtól a Szék útjáig tartó szakaszon
Hunyadi János utca – a temetőhöz közeli ideiglenes körforgalomtól a Szék útjáig tartó szakaszon
Haladás utca – teljes hosszában
Kertészek utca – teljes hosszában
Az autóbuszok parkolását nehezíti ugyan a vasút és a Baromtér utca közötti platón kialakított építőtelep, de így is sok jármű parkolhat oda.
A nyugati irányból, Székelyudvarhely felől érkező buszok a Hajnal utcában, az Akác utcában, a Fürdő utcában és a Baromtér utcában, továbbá az ipari övezet északi részén, a Rét utcáról az egykori mészárszék felé vezető utcában is parkolhatnak. A Felcsík, illetve a Gyimesek felől érkezők a terelőút két érintett körforgalmától a taplocai körforgalomig terjedő országútszakaszokon parkolhatnak.
Fotó: Csíkszereda Polgármesteri Hivatala
A Háromszék irányából jövő zarándokbuszok a Brassói úton (a MIDA-tól az állomásig terjedő szakasz külső sávján) állomásozhatnak. A Pálfalva felől érkező buszok a 4-es számú községi út mentén, a Csíkszentlélek irányából érkezők pedig a Szentlélek utcában és mellékutcáiban parkolhatnak (a Hunyadi János utcától a város kijárata felé eső szakaszon).
Fotó: Csíkszereda Polgármesteri Hivatala
„A tavalyi tapasztalatok alapján arra kérjük a zarándokokat, hogy az alcsíkiak Fitód felől közelítsék meg a búcsú helyszínét, a háromszékiek, barcaságiak pedig a Brassói úton parkoljanak autóbuszaikkal. Ennél is fontosabb, hogy
Az volna az ideális, ha a város nyugati, Hargita felőli kijáratánál csak az udvarhelyszékiek érkeznének, hogy az elbontott vasúti felüljáró miatti terhelés minél kisebb legyen. Számukra pedig ajánlott a megszokottnál korábbi indulás” – tájékoztattak.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!