
Negyedik éve vita van Sepsiszentgyörgyön a Pro Urbe-díjak odaítélése miatt, mert a románok képviselői szerint esélyük sincs, hogy az ő jelöltjük megkapja az elismerést.
2017. április 01., 11:412017. április 01., 11:41
2017. április 01., 11:432017. április 01., 11:43
A sepsiszentgyörgyi önkormányzat csütörtöki rendes ülésén ezúttal is Rodica Pârvan szociáldemokrata városi képviselő vetette fel, hogy vagy adjanak két díjat – egyet a magyarok, a másikat a románok jelöltjének –, vagy figyelembe véve a város etnikai összetételét, három év után, amikor magyar személyiségeket tüntettek ki, idén a 25 százalékos románság képviselője legyen a díjazott.
A testület elnapolta a Pro Urbe-díjakról szóló döntést, mert a négy magyar személyiség jelölési iratcsomóját még nem fordították le románra.
Rodica Pârvan javaslatáról, hogy egy helyett két díjat adjanak, azért nem szavaztak, mert azt nem tanácshatározat-tervezet formában terjesztette elő.
Sepsiszentgyörgy önkormányzata már húsz éve, 1997 óta díjazza azokat a személyiségeket, akik önzetlenül „taps nélkül” tesznek a városért, a közösségért. 2014-ig négy- három magyar és egy román- személy kaphatta meg a díjat, aztán ezen változtattak, és idén negyedik éve már csak egy a közösségért tevékenykedő sepsiszentgyörgyi polgár lehet Pro Urbe-díjas.
Nagy visszhangot váltott ki az országban a szociális ösztöndíjak vakáció alatti megszüntetését célzó tervezet. Civil szervezetek, szülők és diákok tiltakoznak ellene, míg a minisztérium azzal érvel, hogy a támogatás célja az iskolába járás ösztönzése.
Az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) hétfőn kiadott előrejelzése szerint a Duna vízhozama a romániai belépési pontnál, Báziásnál a következő napokban várhatóan másodpercenként 1600 köbméterre nő.
A pilóta lelki nyugalmának, felkészültségének, magabiztosságának, a honvédség és a tűzoltók gyors reagálásának köszönhető, hogy nem esett kár a civil infrastruktúrában a Gripen vadászgép lezuhanásakor.
Régiónként eltérő árazással 10-15 százalékkal emeli a Google a YouTube Premium előfizetés árát szeptembertől. Romániában 29 lej helyett 32 lej lesz az előfizetés a reklámmentes videómegosztóra.
Fizetésképtelenségi eljárás megindítását kezdeményezte a Lukoil romániai olajfinomítójának tulajdonosa, a Petrotel Lukoil, hogy időt nyerjen tevékenységének újraindításához – írja az MTI az Economedia.ro gazdasági hírportálra hivatkozva.
Egy ház körül mintegy 300 méteres körzetben evakuálták a lakókat hétfőn Vrancea megyében, miután egy diófa tetején egy lezuhant drónra bukkantak; a területet a vizsgálatok befejezéséig lezárták.
Erősödött hétfőn a lej az euróval és a svájci frankkal szemben, az amerikai dollár viszont drágult. Az arany ára is emelkedett, grammonként már több mint 672 lejt ér.
Összehangolt közúti ellenőrzést tartottak vasárnap a 15-ös országúton, Maros és Hargita megyében is. A négyórás akció során több mint 330 szabálysértést állapítottak meg, ezek túlnyomó többségét gyorshajtás miatt.
Három, alkohol befolyása alatt vezető sofőrt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök augusztus 22-én és 23-án. Az egyik esetben a járművezetőnek jogosítványa sem volt, ráadásul az autón más gépkocsihoz tartozó rendszámtáblák voltak.
szóljon hozzá!