
Fotó: Kocsis B. János
Nem a cirkuszokról, sokkal inkább a kölcsönös együttműködésről szólt az elmúlt két esztendő Kovászna megyében – állapítható meg Ráduly István prefektus és a háromszéki helyi vezetők közötti kapcsolatról.
2023. április 04., 17:252023. április 04., 17:25
Két éve látja el Kovászna megye prefektusi teendőit Ráduly István, Uzon község volt polgármestere. A kormánymegbízott ennek kapcsán kedden beszámolt az elmúlt időszakról. A sajtótájékoztatón részt vett Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere, valamint Bodor László, a Háromszéki RMDSZ ügyvezető elnöke.
Ráduly István elsőként éppen a sajtótájékoztatóján részt vevő vezető politikusok jelenlétének fontosságára tért ki, úgy fogalmazva, számára ez megerősítés, hogy
2022-ben a kormányhivatal jogászai 16 250 közigazgatási iratot vizsgáltak meg, amelyeket a helyi tanácsok fogadtak el, vagy a polgármesterek állítottak ki (4657 megyei és helyi tanácsi határozatot és 11 593 polgármesteri, illetve a megyeitanács-elnöki rendeletet), ezek között 103-ban találtak törvénytelen elemeket (0,63 százalék). Miután ezt jelezték, 97-et visszavontak, illetve módosítottak (83 tanácsi határozatot és 14 polgármesteri rendeletet) és a prefektúra jogászainak mindössze hat tanácsi határozatot (0,037 százalék) kellett megtámadniuk a közigazgatási bíróságon.
A tulajdonjog-visszaállítási folyamat kapcsán úgy fogalmazott:
Úgy értékelte, azért, hogy még nem sikerült lezárni ezt a folyamatot – és ez országos jelenség –, nemcsak a földosztó bizottságok és polgármesterek, hanem elsősorban a nem mindig észszerűen meghozott jogszabályok okolhatók. Mint rámutatott, az elmúlt két évben 584 birtoklevelet állítottak ki. Ezek közül 424 mezőgazdasági területre (1004,54 hektárra), 160 pedig erdőterületre (385,74 hektárra) vonatkozott. „Haladunk, de lassan” – ismerte be, majd
A prefektus továbbá beszámolt a hivatal épületén az elmúlt két évben végeztetett felújításokról, hangsúlyozva, hogy ezekre a javításokra a központi költségvetésből több mint 1,5 millió lejt sikerült lehívnia.
Fotó: Kocsis B. János
A kormánymegbízott jelezte, a sajtó kérésére havi rendszerességgel elhívta azon állami központi intézmények vezetőit, akik viszonylag „nehezen megközelíthetőek"; őket arra kérte, hogy számoljanak be tevékenységükről. És már a hivatalba lépése első hetében zászlajára tűzte a kétnyelvű kommunikáció fontosságát, amihez a belügyminisztériumtól kellett jóváhagyást kérnie, de ennek eredményeként
„Így is lehet dolgozni” – fogalmazott felszólalásában Tamás Sándor megyeitanács-elnök, aki szerint 2021 előtt a prefektus, a prefektúra intézménye sokáig mumus volt a helyi önkormányzatok szemében, mert nagyon sok esetben indokolatlanul, felszólítás nélkül támadták meg a helyi és megyei tanácshatározatokat.
– állapította meg a Kovászna Megyei Tanács elnöke.
Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester megköszönte, hogy Ráduly István úgy vállalta el a prefektusi kinevezést, hogy egy közösség élén többször is választással elnyert önkormányzati tisztséget adott fel.
– vélekedett az elöljáró.
Jobb a Tega köztisztasági vállalat által ajánlott módon megszabadulni a kukákba nem férő hulladéktól, még ha fizetni is kell érte, mert a bírság sokkal borsosabb – hívja fel a figyelmet a háromszéki hulladékgazdálkodási cég.
Nem néz derűs jövő elé Hargita Megye Tanácsa, főleg ami a jövő évi beruházásokat illeti. Az európai uniós finanszírozású projektek mellé ugyanis legalább 80 millió lej önrészt kellene előteremteni. Egyelőre még kérdéses, hogy honnan.
Két személy sérülésével járó baleset történt Marosvásárhelyen, a segesvári úton. A balesetet követően a közlekedés félsávon, váltakozva haladt az érintett útszakaszon.
Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere beadta a jelentkezését, megpályázza az RMDSZ városi szervezetének elnöki tisztségét. A függetlenként megválasztott polgármester szerint ez a város érdekét szolgálja.
Horațiu Potra zsoldosvezért csütörtökön egy dubaji járaton visszahozták az országba, a rendőrök az Otopeni repülőtéren vették át, hogy három társával együtt börtönbe szállítsák.
Két ezüst minősítést hozott a svájci nemzetközi sajtversenyről a Caritas Vidékfejlesztés Pricske nevű sajtja. Bronz minősítéssel értékelték a nyárádszeredai Gabriella, illetve az újtusnádi Bömbi tejfeldolgozó egy-egy készítményét is.
Az alkotmánybíróság 2026. január 21-én tárgyalja az adóügyi intézkedésekről szóló törvénytervezetet, amelyet az államelnök kérésére a parlament újból megvitatott.
A fizetések nem csökkennek 10 százalékkal, minden intézmény szabadon dönthet arról, hogy konkrétan hogyan hajtja végre a közigazgatási reformtervezetben javasolt személyzeti kiadások csökkentésére irányuló intézkedést.
Csak a nem járulékalapú nyugdíjjal rendelkező személyek esnek el a nyugdíjuk 85 százalékától, ha ezt állami fizetéssel halmozzák – pontosította csütörtökön a Bolojan-kabinet ülése utáni sajtótájékoztatóján Ioana Dogioiu.
Horațiu Potra zsoldosvezért csütörtökön egy dubaji járaton hozzák vissza az országba – értesült ügyészségi forrásokból az Agerpres hírügynökség.
1 hozzászólás