
Fotó: Kocsis B. János
Nem a cirkuszokról, sokkal inkább a kölcsönös együttműködésről szólt az elmúlt két esztendő Kovászna megyében – állapítható meg Ráduly István prefektus és a háromszéki helyi vezetők közötti kapcsolatról.
2023. április 04., 17:252023. április 04., 17:25
Két éve látja el Kovászna megye prefektusi teendőit Ráduly István, Uzon község volt polgármestere. A kormánymegbízott ennek kapcsán kedden beszámolt az elmúlt időszakról. A sajtótájékoztatón részt vett Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere, valamint Bodor László, a Háromszéki RMDSZ ügyvezető elnöke.
Ráduly István elsőként éppen a sajtótájékoztatóján részt vevő vezető politikusok jelenlétének fontosságára tért ki, úgy fogalmazva, számára ez megerősítés, hogy
2022-ben a kormányhivatal jogászai 16 250 közigazgatási iratot vizsgáltak meg, amelyeket a helyi tanácsok fogadtak el, vagy a polgármesterek állítottak ki (4657 megyei és helyi tanácsi határozatot és 11 593 polgármesteri, illetve a megyeitanács-elnöki rendeletet), ezek között 103-ban találtak törvénytelen elemeket (0,63 százalék). Miután ezt jelezték, 97-et visszavontak, illetve módosítottak (83 tanácsi határozatot és 14 polgármesteri rendeletet) és a prefektúra jogászainak mindössze hat tanácsi határozatot (0,037 százalék) kellett megtámadniuk a közigazgatási bíróságon.
A tulajdonjog-visszaállítási folyamat kapcsán úgy fogalmazott:
Úgy értékelte, azért, hogy még nem sikerült lezárni ezt a folyamatot – és ez országos jelenség –, nemcsak a földosztó bizottságok és polgármesterek, hanem elsősorban a nem mindig észszerűen meghozott jogszabályok okolhatók. Mint rámutatott, az elmúlt két évben 584 birtoklevelet állítottak ki. Ezek közül 424 mezőgazdasági területre (1004,54 hektárra), 160 pedig erdőterületre (385,74 hektárra) vonatkozott. „Haladunk, de lassan” – ismerte be, majd
A prefektus továbbá beszámolt a hivatal épületén az elmúlt két évben végeztetett felújításokról, hangsúlyozva, hogy ezekre a javításokra a központi költségvetésből több mint 1,5 millió lejt sikerült lehívnia.
Fotó: Kocsis B. János
A kormánymegbízott jelezte, a sajtó kérésére havi rendszerességgel elhívta azon állami központi intézmények vezetőit, akik viszonylag „nehezen megközelíthetőek"; őket arra kérte, hogy számoljanak be tevékenységükről. És már a hivatalba lépése első hetében zászlajára tűzte a kétnyelvű kommunikáció fontosságát, amihez a belügyminisztériumtól kellett jóváhagyást kérnie, de ennek eredményeként
„Így is lehet dolgozni” – fogalmazott felszólalásában Tamás Sándor megyeitanács-elnök, aki szerint 2021 előtt a prefektus, a prefektúra intézménye sokáig mumus volt a helyi önkormányzatok szemében, mert nagyon sok esetben indokolatlanul, felszólítás nélkül támadták meg a helyi és megyei tanácshatározatokat.
– állapította meg a Kovászna Megyei Tanács elnöke.
Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester megköszönte, hogy Ráduly István úgy vállalta el a prefektusi kinevezést, hogy egy közösség élén többször is választással elnyert önkormányzati tisztséget adott fel.
– vélekedett az elöljáró.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
1 hozzászólás