
A munka oroszlánrésze még hátravan Muzsnában
Fotó: Pál Árpád
Példás összefogásról tesz tanúbizonyságot Székelymuzsna közössége: a falu apraja-nagyja kalákában dolgozik a helyi iskola- és óvodaépület felújításáért. A kezdeményezést az RMDSZ udvarhelyszéki szervezete is felkarolta, idénre meghirdetett kalákaprogramjuk első helyszíne Muzsna lesz.
2017. július 05., 20:212017. július 05., 20:21
2017. július 06., 16:452017. július 06., 16:45
A hétvégére tervezett kaláka során kisebb feljavításokat végeznek: leverik a régi vakolatot, meszelnek, rendbe teszik a virágágyásokat, illetve újrafestik a kerítést. Mint Kovács Ibolya tanítónő elmondta, az ingatlan egyházi tulajdon, ezért az intézmény vezetősége nem pályázhat a felújításért. A használatba adáskor kötött szerződés értelmében a tulajdonosnak kellene fedeznie a karbantartás költségeit, erre azonban az egyháznak nincs pénze. A helyzet megoldására a pedagógusi testület kalákát hirdetett. Az elemi iskolában tizennyolc gyermek tanul, az óvodában összevont csoportok működnek, huszonegy gyerekkel.
Fotó: Pál Árpád
Mint megtudtuk, a 2000-es évek elején az akkori református lelkész műanyag nyílászárókra cseréltette a régi ablakokat. Tavaly szintén szülői kezdeményezésre a külső munkálatokat folytatták: kiflit sütöttek, majd eladták, magyarországi ruhaadomány is érkezett, annak árát is ide fordították, illetve egy helybéli, külföldön dolgozó fiatal felajánlotta napi bérét e célra. Régi leltári tárgyak kerültek eladásra jelképes összegért, és az így befolyó összegből is anyagokat vásároltak a felújításhoz, de az önkormányzat, az egyházközség, a nőegylet, az óvodások és iskolások szülei, valamint az elszármazott muzsnaiak is hozzájárultak a kezdeményezéshez.
így a kaláka több részletben zajlik: két héttel ezelőtt egy kisebb kaláka részeként megjavították az iskola tetőszerkezetét, kicserélték a rossz cserepeket. Szombaton nekifognak a régi, szétmállott vakolat eltávolításához, az óvoda tetőzetének megjavításához, majd ha ezzel elkészülnek, külső festésre is sor kerül, azután pedig a belső munkálatok következnek.
Fotó: Pál Árpád
A mosdók felújításához holland barátok járultak hozzá, a fűtésrendszer kiépítéséhez a helyi önkormányzati képviselő-testület adományozta a kazánt, a tartozékokat pedig önerőből vásárolták meg. A belső munkálatokhoz szükséges összegért a nőegylet a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány vidéki alapjánál pályázott. Az óvodai játszótér elemeihez, valamint a virágládákhoz szükséges faanyagot a helyi fafeldolgozó vállalkozás adja.
Vigh Mónika Zsófia
Az első akkreditált doktori iskola, új mesteri és mérnöki képzések, modern laborok és épülő kampuszok jellemzik a Sapientia EMTE idei felvételi időszakát. Az egyetem vezetői Csíkszeredában ismertették a legfontosabb újdonságokat.
A fejlesztési minisztérium szerdán meghosszabbította a helyreállítási alapból (PNRR) finanszírozott beruházások elszámolási határidejét, és sürgeti az elszámolási kérések benyújtását.
Rövid ímélben értesítették Dolhai Istvánt, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezetőjét, hogy július végéig láthatja el főkonzuli teendőit.
Az ország nagy részére elsőfokú, sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): a figyelmeztetés szerdán 37 megyére és Bukarestre, csütörtökön pedig 17 megyére és a fővárosra lesz érvényes.
Nicușor Dan államelnök szerdán, az ankarai NATO-csúcstalálkozó előtt kijelentette, hogy Románia a Fekete-tengeri régió fontosságát fogja hangsúlyozni.
Közzétették szerdán a nyolcadikosok országos képességfelmérő vizsgájának végleges eredményeit, miután elbírálták az óvásokat – közölte az Agerpres.
Szimbolikus időpontban, magyarországi idő szerint 19 óra 56 perckor indult újra kedd este az M1 műsora, miután délután az új vezetés leállította a hírszolgáltatást.
Védelmi és biztonsági beruházásokat finanszírozó nemzetközi pénzintézet létrehozásáról írt alá szándéknyilatkozatot kilenc ország az ankarai NATO-csúcson – jelentette be kedden Nicușor Dan román elnök.
Egyetlen igénylést sem kapott még a csíkszeredai városháza annak érdekében, hogy valaki játéktermet szeretne nyitni a város peremén kijelölt, erre a célra megfelelő övezetben. A városközpontban, lakóövezetekben viszont zárnak be a játéktermek.
Szimbolikus időpontban, helyi idő szerint 19.56-kor elindult az átmeneti adás az M1 csatornán Bacsó Péter A tanú című filmjével – közölte az MTVA Sajtó és Marketing Irodája kedd este az MTI-vel.
szóljon hozzá!