
Archív
Fotó: Kocsis B. János
Megszerezték Háromszéken az egészségügyi és oktatási minisztériumok jóváhagyását, hogy iskolabuszokkal szállítsák a vérközpontba az önkéntes véradókat. Ha a program eredményes lesz, az ország más megyéiben is alkalmazzák.
2021. január 14., 18:152021. január 14., 18:15
Tavaly Kovászna megyében a járvány miatt felére csökkent az önkéntes véradók száma. A vérközpont alkalmazottai korábban terepen is szerveztek véradást, ám erre a pandémia miatt nincs lehetőség, ezért a megyei önkormányzattal és a prefektúrával közösen keresték a megoldást, hogy növeljék a véradók számát.
„Mivel jelenleg nincs lehetőség terepen vért adni, ezért a helyi önkormányzatokkal együttműködve szervezzük meg, hogy a megyeszékhelyre szállítsuk azokat, aki véradásra jelentkeznek. Megszereztük az engedélyt az egészségügyi és az oktatási minisztériumoktól, hogy erre a célra lehessen használni az iskolabuszokat” – mondta csütörtöki sajtótájékoztatón Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke.
Kovászna megye annak ellenére, hogy a legkisebb megye, mindig élen járt a véradók számát tekintve – értékelte Cosmin Boricean alprefektus. Mint fogalmazott, elkötelezetten támogatják a kísérleti programot, amely országos premiernek számít.
A korábbi években a véradók közel fele a terepen szervezett gyűjtéseken adott vért – mondta el dr. Andrei Rosin, a sepsiszentgyörgyi vérközpont igazgatója. Hozzátette, innen jött az ötlet, hogy a megye településeiről beszállítsák a véradókat. Az igazgató az önkormányzati vezetők és a háziorvosok segítségére is számít a véradók toborzásában.
A tervek szerint kisrégiókra leosztva szervezik meg a véradók szállítását, egy nappal korábban a vérközpont egy munkatársa a helyszínen elvégzi a jelentkezők koronavírus-gyorstesztjét, ingyenes védőmaszkot, kesztyűket biztosít számukra, hogy biztonságosan utazhassanak a kisbuszokon. Andrei Rosin rámutatott,
„Bízom benne, hogy az emberek értékelni fogják erőfeszítéseinket és növelni tudjuk járványkörülmények közepette is a véradók számát” – nyomatékosított az igazgató. Az elkövetkezőkben rendszeresen tájékoztatják a lakosságot arról, hogy mely településen, milyen napon lehet jelentkezni önkéntes véradásra.
Nagyon meglepődtek a hatóságok, amikor több hüllőfajt, pitonokat, boákat, rendkívül ritka viperákat, tarantulákat, egy krokodilt és egy varánuszt fedeztek fel egy 12 négyzetméteres szobában Bihar megyében.
Nagy az aggódalom és a felháborodás is az egészségügyi és a szociális ellátórendszerben a kormány 10 százalékos költségcsökkentési terve miatt. Az érdekvédelem képviselője szerint éppen a jó szakembereket veszíthetik el az ágazatok, ha ez megvalósul.
Egy 59 éves nő életét vesztette, egy másik pedig megsérült csütörtökön, a Kolozs megyei Gyerőfalva és Körösfő között az 1-es országúton történt közúti balesetben; a balesetet okozó sofőr elhajtott a helyszínről.
Marosvásárhelyen csaknem ötszáz utca van és ezek csupán felében járnak a hókotró gépek. Soós Zoltán polgármester szerint a prioritás az, hogy a városi közlekedés folyamatos legyen, ne álljon le.
Nicușor Dan csütörtökön kijelentette, reménykedik abban, hogy 2026 elhozza a békét Európában, és Románia támogatja Donald Trump amerikai elnök erőfeszítéseit a gyors és tartós békét eredményező tárgyalásokra.
Marosvásárhelyen idén is megszervezik az ökumenikus imahetet, amikor a különböző felekezetű hívők más-más templomban gyűlnek össze igét hallgatni, imádkozni. Idén az imahét január 18-án, vasárnap kezdődik.
A tűzoltók helyszínelése nyomán kiderült, hogy nem gázpalack robbanása okozta a csütörtök délutáni bikfalvi balesetet.
Mindössze néhány másodperc választott el egy járókelőt attól, hogy súlyos sérüléseket szenvedjen, amikor a lugosi rendőrség egyik melléképületében robbanás történt.
Sepsiszentgyörgyön január 20-án, kedden, 17 órától lakossági fórumot tartanak, amelynek fő témája az adóemelés lesz – jelentette be közösségi oldalán a város polgármestere, Antal Árpád.
Inkább érdeklődtek, mintsem fizettek – nem alakultak ki hosszú sorok a csíkszeredai városháza ügyfélközpontjában az adófizetésre a pénztáraknál. A tumultus elmaradt az első adófizetési napon, csütörtökön.
szóljon hozzá!