
Illusztráció
Fotó: Pixabay.com
Országos szinten egyedülálló laparoszkópos műtéteket hajtottak végre a napokban Sepsiszentgyörgyön. Ezek sokkal kíméletesebb beavatkozások, mint a nyílt műtétek, így gyorsabb és könnyebb a műtét utáni felépülés.
2017. november 09., 22:062017. november 09., 22:06
2017. november 09., 22:072017. november 09., 22:07
András-Nagy Róbert, a sepsiszentgyörgyi sürgősségi kórház igazgatója csütörtöki sajtótájékoztatón ismertette, hogy az elmúlt napokban a gyereksebészeti laparoszkópos műtétek témában szerveztek műhelygyakorlatot, a demonstrációs műtéteket a németországi Reza Vahdad specialista végezte,
Reza Vahdad a Hope for the Nation civil szervezet támogatásával érkezett Sepsiszentgyörgyre, a szervezetnek épp az a célja, hogy olyan külföldi specialistákat hozzon az országba, akik megoldják azokat az eseteket, melyeket különben csak külföldön lehetne, nagy költséggel orvosolni. A sepsiszentgyörgyi műhelygyakorlat azért jöhetett létre, mert még
Összesen kilenc műtétet hajtottak végre, kisgyerekeknél herevisszértágulat-, epekő- és lágyéksérvműtéteket végeztek, ektópiás herével (herevándorlási zavarral) és hidrónefrózissal diagnosztizált gyerekeknek segítettek.
Lőrincz Zsuzsanna, a sepsiszentgyörgyi kórház gyereksebésze hangsúlyozta, hasonló műtéteket végeznek az országban, ám gyerekek esetében nem használják a laparoszkópot, holott az sokkal kíméletesebb beavatkozás, mindössze néhány milliméteres szúrást jelent a több centiméteres vágás helyett. A sebész hangsúlyozta, Romániában nincs, akitől megtanulni ezeket a technikákat, ezért is volt nagyon fontos a műhelygyakorlat. A laparoszkópos műtét speciális felkészültséget igényel, hiszen a sebész az optika- és a kamerarendszer által közvetített képek alapján műt, ezért a különböző mozdulatokat meg kell tanulni és gyakorolni. A sepsiszentgyörgyi képzésen úgynevezett pelvitrénereken, egyfajta szimulátorokon gyakorolhattak az orvosok. Reza Vahdad a sajtótájékoztatón dicsérte a kórház felszereltségét, és a személyzet felkészültségét, ígérte, ha még korszerűbb eszközöket vásárolnak, visszatér, hogy azok használatát is begyakoroltassa.
Egy csoport fiatal nemrég azzal szórakozott a sepsiszentgyörgyi állomási tónál, hogy éjszaka eloldozta a csónakokat és a vízibicikliket a stégtől, használta azokat, majd sorsukra hagyta őket. A polgármester szerint ennek következményei lesznek.
Építik a hulladékudvarokat Hargita megyében, ám több településen még nem tisztázott, hogy miként lehet szabályosan működtetni ezeket. A természetes személyek később meghatározott mennyiségben adhatnak majd le többféle hulladékot ingyenesen.
A két kézdiszéki világjáró, Fekete István és Zsigmond Lóránt, valamint szászrégeni utazótársaik elérték a Kaukázust. Ma a Gudauri-kilátó környékén éjszakáznak, holnap a grúz-orosz határon, illetve Csecsenföldön kellene minél gyorsabban átvágniuk.
A ghișeul.ro online ügyintéző platform vizuális arculatát másolják és a közlekedési minisztérium nevében hamis SMS-eket küldenek csalók – figyelmeztetett kedden az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Közel három évig tartó közösségi összefogás és több tízezer támogató szavazat után sem került be a LEGO hivatalos kínálatába a székelykaput megidéző építőszett. Az alkotó nem csüggedt, a teljes tervdokumentációt ingyenesen elérhetővé tette.
Nemcsak a diáknak kell vizsgáznia – olykor értelmetlennek tűnő módon –, hanem a pedagógusoknak is bizonyítaniuk kell. Kedden országszerte megtartották a véglegesítő vizsgát, amelynek sikeres teljesítése nélkül a pedagógus nem maradhat a rendszerben.
Szerdán nulla órától olyan legendás hangjátékokkal tér vissza a Kossuth Rádió, melyeket az elmúlt 16 évben nem hallhattak: ismét lesz déli harangszó és éjfélkor Himnusz – tájékoztatta az MTVA Sajtó és Marketing Irodája kedden az MTI-t.
Nicușor Dan államfő szerint várható volt, hogy nézetkülönbségek lesznek a pártok között a téma kapcsán, mivel a közalkalmazotti bértörvény rendkívül összetett jogszabály.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy egyelőre nem nevez meg miniszterelnök-jelöltet, mert jelenleg nincs olyan politikus, aki mögött parlamenti többség állna.
szóljon hozzá!