
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A romániai népszámlálás önkitöltős szakaszának első hat hetében a háromszékiek 26,5 százaléka regisztrált, ez több mint az országos átlag – számolt be keddi sajtótájékoztatón Illés Andrea, a Kovászna megyei Statisztikai Igazgatóság vezetője.
2022. április 26., 17:412022. április 26., 17:41
A szakember rámutatott: eddig Kovászna megyében
A regisztrálók 65,5 százaléka az önkormányzatok által működtetett segítőpontokon kért eligazítást. A beszámolóból kiderült, hogy hatalmas különbségek vannak a települések között, míg Kézdialmáson a lakosság 55 százaléka regisztrált, Nagypatakon 54,3 százalék, Előpatakon 48, 6 százalék, és a nagyobb lélekszámú Sepsiszentgyörgyön és Kézdivásárhelyen is meghaladja a 30 százalékot az önmegszámlálók aránya, addig Bölönben mindössze 3,2 százalék, Dobollón 4,5 százalék, Hídvégen 7,2 százalék, Nagyborosnyón és Mikóújfaluban 8,3 százalék az arány.
Kérdésünkre, hogy mi áll az eltérés hátterében, az igazgató kifejtette:
Illés Andrea abban bízik, hogy a népszámlálás első, május 15-ig tartó szakaszában, a háromszékiek 35-40 százaléka regisztrál. Arra is kitért, hogy rengeteg tévhit kering a népszámlálás kapcsán, ám ezeket folyamatosan cáfolják:
A sajtótájékoztatón egy újságíró megfogalmazta az aggályát, hogy személyes jellegű kérdésekre kell válaszolnia.
Lőrinczi Ferenc népszámlálásért felelős biztos kifejtette: kevesebb kérdésre kell válaszolni, mint a tizenegy évvel ezelőtti népszámláskor, akkor az egészségi állapotra vonatkozóan több kérdés volt. Arra is kitért, hogy
Ráduly István Kovászna megye prefektusa kifejtette, hogy tízévente egyszer kerül sor népszavazásra, így ez nem az az eset, hogy
Fontos, hogy pontos kép alakuljon ki a lakosok számáról, hisz az Európai Uniótól lehívható pénzösszegek nagyságától kezdve az anyanyelvi jogok gyakorlásáig, sok minden attól függ, hogy hányan vagyunk – szögezte le a prefektus.
Polgár Judit neve évtizedek óta egyet jelent a tehetséggel és a kitartással – írta Magyarország miniszterelnöke a Facebook-oldalán vasárnap, miután a sakkozó megválasztását javasolta köztársasági elnöknek több közéleti szereplő.
A vasárnapi heves viharok 16 megye 29 településén okoztak károkat, négy országútszakaszon is fennakadások voltak a közlekedésben, 88 gépkocsi pedig megrongálódott – közölte a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
A tudomány, a kultúra és a sport tizenhat szereplője levélben fordult Forsthoffer Ágneshez, az Országgyűlés elnökéhez, amelyben Polgár Judit felkérését és megválasztását javasolják köztársasági elnöknek.
Összeütközött egy lengyel és egy magyar motoros vasárnap a 107K jelzésű országúton, a Fehér megyei Mogos (Mogoș) település közelében. A balesetben mindketten megsérültek, kórházba szállították őket.
A Bucsecs-hegységben kialakult felhőszakadás miatt villámárvíz öntötte el Bușteni üdülővárost vasárnap délután, megbénítva az egész települést. A víz autókat és embereket sodort el, de elárasztotta az 1-es országutat is.
Hat megyére másodfokú (narancssárga jelzésű), 22 megyére elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el vasárnap az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA).
Leállt a Budapest és Bukarest között közlekedő vonat vasárnap az Olt megyei Caracal és Fărcaşele állomások között, miután meghibásodott a korszerűsített, garanciális időszakban lévő mozdony.
Részlegesen leállt vasárnap délelőtt a Facebook, a közösségi oldal jelenleg csak a mobiltelefonos applikáción keresztül elérhető, asztali számítógépről és mobil böngészőből nem.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat vasárnap másodfokú (narancssárga jelzésű) figyelmeztetést adott ki jelentős mennyiségű csapadékot hozó felhőszakadások, viharos szél, valamint közepes, helyenként nagyméretű jégeső veszélye miatt.
Motorkerékpárok hangja töltötte be Csíkszereda főterét szombat délután: mintegy százan gyűltek össze, hogy részt vegyenek a harmadik alkalommal megszervezett Szoknyás Guruláson.
szóljon hozzá!