Hirdetés
Hirdetés

Önmagukkal is törődniük kell az ápolóknak

Szakmailag fejlődni még ünnepen is lehet, ez a Diakónia  felfogása •  Fotó: Bodor Tünde

Szakmailag fejlődni még ünnepen is lehet, ez a Diakónia felfogása

Fotó: Bodor Tünde

Telt házzal ünnepelte meg Sepsiszentgyörgyön a Diakónia Keresztyén Alapítvány Idősgondozó Szolgálata az Ápolók nemzetközi napját: a kis szakmai konferenciával egybekötött ünnepségen részt vettek az alapítvány által foglalkoztatott ápolók, pszichológusok, szociális munkások, adminisztratív munkatársak, valamint a különböző szervezetek és intézmények meghívott képviselői.

Bodor Tünde

2024. május 10., 20:452024. május 10., 20:45

Tóth Anna, az alapítvány vezetője bevezetőként ismertette a krími háborúban szolgálatot teljesítő Florence Nightingale ápolónő életrajzát. Az ő születésnapjához, május 12-hez kötődik az ápolók világnapja, ám mivel e dátum vasárnapra esik, az alapítvány a pénteki munkanapra időzítette az eseményt. A szakma úttőrőjének, az első ápolónőképző alapítójának, a multidiszciplináris, emberközpontú gyógyászat képviselőjének számtalan érdemét nehéz felsorolni, de az ő iránymutatása ma is aktuális:

Idézet
Az ápolónő legyen becsületes és megvesztegethetetlen, igazmondó és megbízható, gyorskezű, de nem kapkodó, szelíd, de nem lassú, nyájas, de nem fecsegő, tapintatos, de soha nem tétovázó, tiszta saját személyében és tisztaságot teremtő a betegek körül. Legyen szíves és szolgálatra kész, a betegekre gondoljon és ne önmagára.”

Tóth Anna viszont kiemelte, hogy a segítő szakmát gyakorlóknak szükségük van arra is, hogy önmagukra is gondoljanak, önmagukkal is foglalkozzanak. Ezért is szervezték meg az Ápolók napját, melyhez megpályázták és megnyerték a Kovászna megyei önkormányzat támogatását is.

Hirdetés
Tóth Anna örömmel üdvözölte a szép számmal megjelent munkatársakat és vendégeket •  Fotó: Bodor Tünde Galéria

Tóth Anna örömmel üdvözölte a szép számmal megjelent munkatársakat és vendégeket

Fotó: Bodor Tünde

A töltekezést szolgálva az ünnepi program egy szakmai előadást is magába foglalt, Roth Levente mentálhigiénés szakember, református lelkész az erőszakmentes kommunikáció témáját taglalta. Mint részletezte, az erőszakmentes kommunikáció alapelveinek kidolgozása Marshall B. Rosenberg nevéhez fűződik, olykor „zsiráfbeszédnek” is nevezik, mert a zsiráf erős, de szelíd, és a legnagyobb szíve van az állatvilágban. Nagyon időszerű témáról van szó, mely

erőteljesen szembemegy azokkal a klisékkel, melyek uralják mindennapi kommunikációnkat, és melyeken csak nagyfokú tudatossággal lehet úrrá lenni, bár a tanulás mindenképpen éveket vesz igénybe.

Haszna miatt azonban érdemes energiát belefektetni, hiszen megtanít magunkhoz és másokhoz kapcsolódni, érzéseinket, az azok mögött megbúvó szükségleteiket beazonosítani és pozitív módon megfogalmazott, konkrét és teljesíthető kérést intézni a másik felé. Ezt a kommunikációs módot a jelenlevőknek alkalmuk adódott a gyakorlatban is felismerni, azonosítani, ehhez feladatlapokat kaptak az előadótól.

Az erőszakmentes kommunikációról szóló előadás folyamán meg is dolgoztatta a jelenlevőket Roth Levente mentálhigiénés szakember •  Fotó: Bodor Tünde Galéria

Az erőszakmentes kommunikációról szóló előadás folyamán meg is dolgoztatta a jelenlevőket Roth Levente mentálhigiénés szakember

Fotó: Bodor Tünde

Az, hogy nagyon bevonódtak a gyakorlatba, jelzi, hogy mennyire helye van ennek a tanulásnak a mindennapokban. A rendezvényen számos kapcsolódó tevékenységgel rendelkező intézmény és szervezet képviseltette magát:

a kézdivásárhelyi, sepsiszentgyörgyi és a hídvégi öregotthon, a Máltai Szeretetszolgálat által működtetett hajléktalanszálló és az őrkői közösségi ház, a Caritas, a Kovászna megyei Vöröskereszt, az Izabella Alapítvány.

Jelen voltak a megyei sürgősségi kórház és a az Országos Közegészségügyi Igazgatóság asszisztensei, valamint a Kovászna Megyei Szociális és Gyermekjogvédelmi Vezérigazgatóság vezetősége is.

Kis állófogadás után a jelenlevők megnézhették a nyitás előtt álló szeretetotthont is.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 13., szombat

Ilyen amikor egy youtuber mozifilmet rendez

Tisztában voltam azzal, hogy egy szürreális filmre vettem jegyet, amikor úgy döntöttem, hogy megnézem az A24 új horrorfilmjét, a Hátsó szobákat.

Ilyen amikor egy youtuber mozifilmet rendez
Ilyen amikor egy youtuber mozifilmet rendez
2026. június 13., szombat

Ilyen amikor egy youtuber mozifilmet rendez

Hirdetés
2026. június 13., szombat

Székelyföldet is nevesíti a Tomac-kormány reformterve

Vasárnap nyújtja be a parlamentnek Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök a szakértői kormány névsorát és programját. A tervek szerint a kabinet 18 tagból állna: 15 miniszter és három miniszterelnök-helyettes kapna helyet benne.

Székelyföldet is nevesíti a Tomac-kormány reformterve
2026. június 13., szombat

Országszerte több mint ezer házkutatást tartottak és 535 személyt állítottak elő, mindössze öt nap alatt

Országszerte 59 személyt őrizetbe vettek, 96-ot hatósági felügyelet alá, nyolcat pedig előzetes letartóztatásba helyeztek június 8. és 12. között az úgynevezett Jupiter művelet keretében.

Országszerte több mint ezer házkutatást tartottak és 535 személyt állítottak elő, mindössze öt nap alatt
2026. június 13., szombat

Újraválasztották Orbán Viktort a Fidesz élére

Újraválasztották Orbán Viktort a Fidesz elnökének, a párt szombaton Budapesten megtartott 32. tisztújító kongresszusán. A küldöttek titkos szavazáson 737 érvényes voksból 729-cel erősítették meg tisztségében az egyetlen jelöltként induló pártelnököt.

Újraválasztották Orbán Viktort a Fidesz élére
Hirdetés
2026. június 13., szombat

Orbán Viktor a Fidesz kongresszusán: politikai és gazdasági káosz felé tart Magyarország

A Fidesz szombati tisztújító kongresszusán Orbán Viktor elismerte, hogy a választási vereségért őt terheli a felelősség, ugyanakkor bírálta az új kormány politikáját, és arról beszélt, hogy az ország politikai és gazdasági káosz felé tart.

Orbán Viktor a Fidesz kongresszusán: politikai és gazdasági káosz felé tart Magyarország
2026. június 13., szombat

Nicușor Dan: a bányászjárás a demokrácia elleni erőszak szimbóluma

A bányászjárás áldozatai előtt tisztelgett szombaton Nicușor Dan államfő Bukarestben. Az elnök szerint az 1990-es események a román demokrácia egyik legsötétebb fejezetét jelentik.

Nicușor Dan: a bányászjárás a demokrácia elleni erőszak szimbóluma
2026. június 13., szombat

Új törvény a hangos bulik ellen: akár 12 ezer lejes bírság is járhat a közrend megzavarásáért

Június 13-tól életbe léptek a közösségi együttélési normák megsértéséről szóló törvény módosításai, amelyek szigorúbb fellépést tesznek lehetővé a szomszédokat zavaró magatartásokkal szemben.

Új törvény a hangos bulik ellen: akár 12 ezer lejes bírság is járhat a közrend megzavarásáért
Hirdetés
2026. június 13., szombat

Robbanás történt, majd tűz ütött ki egy temesvári lakásban, 43 embert evakuáltak a tömbházból

Negyvenhárom személyt evakuált a katasztrófavédelem szombat reggel egy temesvári négyemeletes tömbházból, miután az egyik földszinti lakásban robbanás történt, amelyet tűz követett.

Robbanás történt, majd tűz ütött ki egy temesvári lakásban, 43 embert evakuáltak a tömbházból
2026. június 12., péntek

Elhunyt Nagy Antal, a Márton Áron Főgimnázium egykori matematika- és fizikatanára

Életének 86-ik évében elhunyt Nagy Antal csíkszeredai pedagógus, a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori matematika- és fizikatanára.

Elhunyt Nagy Antal, a Márton Áron Főgimnázium egykori matematika- és fizikatanára
2026. június 12., péntek

Teljesen átszervezik a magyarországi közmédiát

Benyújtották az Országgyűlésnek a közmédia átalakítására vonatkozó törvényjavaslatot pénteken, a javaslat teljesen átszervezné a közmédia intézményrendszerét.

Teljesen átszervezik a magyarországi közmédiát
Hirdetés