Hirdetés
Hirdetés

Online szavalóverseny, amely tovább öregbíti Kányádi Sándor emlékét

A nagygalambfalvi Kányádi Sándor Általános Iskola egyik terme. A falu neves szülöttjének emlékét ápolja az online szavalóverseny •  Fotó: Balázs Attila

A nagygalambfalvi Kányádi Sándor Általános Iskola egyik terme. A falu neves szülöttjének emlékét ápolja az online szavalóverseny

Fotó: Balázs Attila

Országos vetélkedővé lépett elő a Kányádi Sándor születési évfordulóját immár huszadik alkalommal ünneplő nagygalambfalvi általános iskola által szervezett versmondó verseny. 

Bencze Emese

2022. május 13., 19:452022. május 13., 19:45

2022. május 13., 19:562022. május 13., 19:56

A falu neves szülöttének, Kányádi Sándornak – ma már – emléket állító esemény főszervezője, Bálint Hajnal igazgatónő kérdésünkre elmondta, már tavaly szeptemberben elkezdődött az idei vetélkedő szervezése, a tényleges munkához pedig januárban láttak hozzá és februárban ment ki a vetélkedőre való felhívás.

Mint beszélgetésünk során kiderült, januárban kapták meg a jóváhagyást, hogy lehet országos szintű a verseny, ekkor született meg a végleges döntés arról is, hogy az elmúlt két évhez hasonlóan ismét online térben tartják, hiszen akkor még nem lehetett előre látni, hogy a járványügyi szabályozások mit engednek majd meg májusban. Ezt követően, április elsejétől egy héten át tartott a benevezés időszaka. A felhívásra  összesen 540 szavalótól érkeztek versvideók.

Hirdetés

A jubiláló esemény újdonságaként idén egy új kategóriában is nevezhettek az érintettek, amely a Kányádi szabadon nevet kapta. Az ötletet egy tavaly kapott videóból eredeztették, amelyben két csíkszeredai gyerek párbesszédszerűen mondta el Kányádi egyik versét. A szervezők nem csalódtak utólag, ugyanis ez volt a legnépszerűbb kategória, mint kiderült összesen 86 csoport jelentkezett rá.

A beszámolóból az is kiderült, hogy

a határidőig az ország 13 megyéjéből érkeztek videók, sőt a falu Magyarországi testvértelepüléséről, Mikepércsről is jelentkeztek a versenyre, valamint az Egyesült Államokban található Kaliforniában is van egy vasárnapi iskola – amely a költő nevét viseli – ahonnan szintén jelentkeztek diákok, miután felvették velük a kapcsolatot.

Az igazgatónő az online megmérettetés egyik nagy előnyének tartja, hogy ilyen távolság révén is lehetővé tette a jelentkezést. A május 11-i eredményhirdetést követően most a jutalmak csoportosítása van soron, amelyeket a hónap végéig postáznak majd a gyerekeknek. Bálint Hajnal a jövőbeni tervekről elmondta, elképzelésük szerint a válogatás legközelebb is online térben, beküldött videók révén valósul meg, ezt követően lesz majd egy döntő Nagygalambfalván a kultúrotthonban, amely már személyes részvétellel fog zajlani, így szeretnék a két megoldás előnyét ötvözni.

Kérdésünkre, hogy mi az, ami húsz éven át – a pandémia idején is – ösztökélte, hogy megvalósítsa a szavalóversenyt, az igazgatónő azt válaszolta, hogy motivációját egyrészt „Sándor bácsi” személyének a varázserejéhez köti, ugyanis gyerekkora óta szerette a Kányádi verseket. Ez a személyes kapcsolat tehát az egyik indíttatás, ugyanakkor hozzátette, hogy

Galambfalván tevékenykedő pedagógusként egyfajta küldetésnek is tekinti, hogy a falu neves szülöttjének emlékét ápolja, és verseit népszerűsítse, hogy ezáltal minél tovább fennmaradhassanak.

Mint kifejtette, az online térbe áthelyezett verseny azért is jelentett nagy áttörést, mert azelőtt leginkább a székelyföldi megyék diákjaira volt jellemzőbb, hogy ismerték Kányádi munkásságát, azonban mióta a versmondó vetélkedőt kiszélesítette a világháló az ország többi részén is felfigyeltek rá.

Záró gondolataiban az igazgatónő kiemelte, hogy a kis faluból indult, már-már nemzetközivé alakult vetélkedő szervezésében oroszlánrészt vállal Zsidó Annamária, a galambfalvi iskola magyar nyelv és irodalom szakos tanárnője, de a megvalósítás csapatmunka, melyben az egész tantestület részt vesz évről-évre.

A május 11-i eredményhirdetés is online térben zajlott, az erről szóló videót, illetve versvideókat is visszanézhetik az érdeklődők az erre a célra létrehozott Youtube-csatornán, vagy a nagygalambfalvi iskola Facebook-oldalán.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 19., csütörtök

Egy szám már biztos: a gyergyószentmiklósiak több mint 130 programmal készülnek

Magyarország külhoni ifjúsági fővárosaként Gyergyószentmiklós több mint 130 eseménynek ad otthont az év során. A hivatalos programsorozat március 20–21-én indul útjára.

Egy szám már biztos: a gyergyószentmiklósiak több mint 130 programmal készülnek
Hirdetés
2026. február 19., csütörtök

A fiatalok és hátrányos helyzetűek munkába állását segítené a kormány

A kabinet csütörtöki ülésén első olvasatban megvitatott sürgősségi kormányrendeletet értelmében a fiatalok, a kiszolgáltatott helyzetű személyek és a tartósan munkanélküliek munkaerőpiacra való belépésének támogatását célzó intézkedéseket hoz a kormány.

A fiatalok és hátrányos helyzetűek munkába állását segítené a kormány
2026. február 19., csütörtök

Egységes hulladékgyűjtési rendszer Hargita megyében – aláírták a szerződést

Legkésőbb év végéig be kell üzemelni az uniós támogatással kiépült Hargita megyei integrált hulladékgazdálkodási rendszer begyűjtési és szállítási szolgáltatását, amelyre csütörtökön írták alá a szerződést a nyertes konzorciummal.

Egységes hulladékgyűjtési rendszer Hargita megyében – aláírták a szerződést
2026. február 19., csütörtök

Kilencmillió lejes uniós beruházás: szintet lépő patológiai labor Csíkszeredában

Gyorsabb, precízebb diagnosztizálásra ad módot a korszerűen felszerelt patológiai laboratórium, amelyet 9,1 millió lejes európai uniós támogatásból bővített ki modern orvosi eszközökkel a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház.

Kilencmillió lejes uniós beruházás: szintet lépő patológiai labor Csíkszeredában
Hirdetés
2026. február 19., csütörtök

Őrizetbe vették András volt yorki herceget, a brit uralkodó öccsét

Őrizetbe vették csütörtökön András volt yorki herceget, a brit uralkodó öccsét közfeladatot ellátó személy által elkövetett kötelezettségszegés gyanújával.

Őrizetbe vették András volt yorki herceget, a brit uralkodó öccsét
2026. február 19., csütörtök

Leginkább az áramellátásban okozott fennakadásokat a tapadó, nehéz hó

A vizes hó súlya miatt leszakadt ágak és kidőlt fák többnyire az áramellátásban okoztak üzemzavarokat Hargita megyében, de rövid ideig a közlekedést is akadályozta egy útra dőlt fa.

Leginkább az áramellátásban okozott fennakadásokat a tapadó, nehéz hó
2026. február 19., csütörtök

Tranzitországból fogyasztói piac: Románia a kábítószerek célországává vált

Románia már nem pusztán tranzitország a kábítószer-kereskedelemben, hanem egyre inkább célországgá és fogyasztói piaccá vált – derül ki a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) 2025-ös tevékenységi beszámolójából.

Tranzitországból fogyasztói piac: Románia a kábítószerek célországává vált
Hirdetés
2026. február 19., csütörtök

Várják a jelöléseket a 2026-os Pro Urbe díjra Kézdivásárhelyen

Március 16-áig várják a jelöléseket lakosságtól a város 2026-os Pro Urbe díjára Kézdivásárhelyen.

Várják a jelöléseket a 2026-os Pro Urbe díjra Kézdivásárhelyen
2026. február 19., csütörtök

Nem enyhül a tél: jön az újabb hideghullám

Az elmúlt napok szélsőséges időjárása 23 megyében, 172 településen és a fővárosban is jelentős károkat okozott, az időjárási helyzet ráadásul nem javul: az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtökön újabb figyelmeztetést adott ki.

Nem enyhül a tél: jön az újabb hideghullám
Nem enyhül a tél: jön az újabb hideghullám
2026. február 19., csütörtök

Nem enyhül a tél: jön az újabb hideghullám

2026. február 19., csütörtök

Nyolc százalékkal nőtt tavaly az építőipar az előző évhez képest

Tavaly a nyers adatok szerint 8 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában 2024-hez képest – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Nyolc százalékkal nőtt tavaly az építőipar az előző évhez képest
Hirdetés