Hirdetés
Hirdetés

Olyan kalácsot sütnek, amilyet még nem látott a világ

Szó szerint kincseket fog rejteni a kalács

Szó szerint kincseket fog rejteni a kalács

Hagyományos és formabontó kürtőskalácsok illata fogja betölteni Sepsiszentgyörgy főterét jövő héten, október 4-6. között. Tavaly arany kürtőst, idén kincses kalácsot fognak elkészíteni a rendezvény központi mozzanataként. Ugyanekkor zajlik majd az Őszi vásár is mintegy 120 árus részvételével. Az eseményeket koncertek is tarkítják, érkezik a Zanzibar és a 4S Street.

Farkas Orsolya

2024. szeptember 27., 17:362024. szeptember 27., 17:36

Az idei Kürtőskalács-fesztiválon 14 Kovászna, Hargita, Maros és Kolozs megyei csapat fog ízletesebbnél ízletesebb dorongos süteményeket készíteni.

Az előző pár évhez hasonlóan a szombatot idén is a hagyományos, cukros kalácsnak szentelik, vasárnap pedig reformkürtőssel kell majd előrukkoljanak a versenyzők.

Hirdetés

Utóbbit ez alkalommal is legalább 50 százalékban teljes kiőrlésű lisztből kell készíteniük úgy, hogy elrugaszkodnak az édes ízvilágtól.

Különleges ízek találkoznak •  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Különleges ízek találkoznak

Fotó: Tuchiluș Alex

A reform kürtős ötlete nem csak izgalmas, de lassan hagyományteremtő jelleget is kap.

Idézet
Én szeretném, ha kialakulna egy olyan réságazata a kürtőskalácsnak, ami kiszolgálja azokat is, akik mondjuk megkóstolnának egy nem édes finomságot is”

– fogalmazott Igyártó Réka, az Agrosic vezetője a fesztivál részleteit ismertető sajtótájékoztatón. Tavaly sok ínyencség készült a versenyen:

medvehagymás, murkos, szalonnás, fokhagymás, vajas-tökmagos kalács is, most ezek továbbgondolására is esély nyílik.

A szervezők sajtótájékozatón ismertették a részleteket •  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

A szervezők sajtótájékozatón ismertették a részleteket

Fotó: Tuchiluș Alex

A főattrakció: kincses kalács

Tavaly aranybevonatú kürtőst készítettek, idén újabb specialitás fog sülni. A kincses kalácsot szó szerint kell érteni, ugyanis a finomság valóban kincseket rejt majd, ezek keresésében pedig a közönség részt vehet. A sütést október 5-én, szombaton este fél 6 és fél 7 között fog tartják, a folyamatot bárki végigkövetheti. A fesztivál másik izgalmas mozzanata az óriásreggeli:

vasárnap 11 órakor, a város főterére várják az édesszájúakat, hogy egy hosszú terített asztalhoz ülve fogyasszanak el egy kis süteményt és kakaót.

Tavaly kétszázan reggelizek egy asztalnál, így a szervezők idén is igyekeznek eredményesen felépíteni a közösségépítő eseményt.

Igyártó Réka, az Agrosic Közösségek Közti Társulás vezetője •  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Igyártó Réka, az Agrosic Közösségek Közti Társulás vezetője

Fotó: Tuchiluș Alex

Összesen 120 árus jelentkezett a fesztivállal egy időpontban sorra kerülő Őszi vásárra. Damian Diana, a Kónya Ádám Művelődési ház menedzsere kiemelte:

idén a megszokottól eltérő helyszínen, a régi Bodok szálloda parkolójában, valamint a polgármesteri hivatal előtti útszakaszon kapnak helyet az árusok.

Kézművesek, őstermelők és kereskedők hoznak színes termékkínálatot a városba, de az Erzsébet parkban sorra kerülő gyerekprogramokkal is készülnek a szervezők.

Székelyföld védjegyét erősítik

Noha a fesztivál hatodik kiadásához érkezik októberben, a szervezők nem tévesztik szem elől a rendezvény célját.

Idézet
Szórakoztató jellegű és nagyon sok embert megmozgat, de elsősorban az a célja, hogy Székelyföld brandjét erősítsük, hiszen a kürtőskalács, mint tudjuk, egy olyan igazi székelyföldi termék, amelynek a nevét sem lehet más nyelvre lefordítani. Erre büszkék is vagyunk”

– fogalmazott Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke. Hozzátette: Székelyföldön hozzávetőlegesen kétezer család él meg kalácssütésből, nem is beszélve arról, hogy a finomság mára nemzetközi szinten is elterjedt a helyieknek köszönhetően.

Tamás Sándor a hagyományok megerősítését, a minőség növelését hangsúlyozta •  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Tamás Sándor a hagyományok megerősítését, a minőség növelését hangsúlyozta

Fotó: Tuchiluș Alex

A versenybírák már a tavaly is úgy vélték, hogy a csapatok termékeinek minősége érezhetően javult, Kovászna Megye Tanácsának elnöke szerint ez szintén fontos hozadéka a fesztiválnak. A rendezvénynek idén is neves zsűritagjai lesznek: Farkas Ferenc mestercukrász elnökként, Jánossy Alíz gyergyószentmiklósi gasztro-újságíró, Szőcs Ilona, a Malomkert Panzió vezetője, Bocskor László pékmester, Kabai Gábor, a marosvásárhelyi Eldi pékség termelési igazgatója. Idén új zsűritag Csiszár Melinda, a kézdivásárhelyi Süti Éden tulajdonosa.

Változatos színpadi program

Pénteken 17 órától gyermektáncházzal indítanak a színpadon,19 órától a magyarországi Csángáló zenekar lép fel. Szombaton 17 órától a Kincskeresők Néptáncegyüttes előadását lehet megnézni, 16 órától a Tekergők kisegyüttes gyermekkoncertjére kerül sor.

A felnőtteknek is bőven akad zenei kínálat:

pénteken a Csángáló után a 4S Street lép fel. Szombaton Day by Day, őket követi a TNT zenekar, amely egy kis őszi hangulatot fog varázsolni szombaton a városközpontba.

A vasárnap estét a magyar előadók közül a Zanzibár zárja. A Kürtőskalács fesztivál programja a honlapon elérhető.

Damian Diana az idei Őszi vásárról mesélt •  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Damian Diana az idei Őszi vásárról mesélt

Fotó: Tuchiluș Alex

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 28., szombat

Mától adhatók le a levélszavazatok az országgyűlési választásra

Március 28-tól, szombattól adhatják le levélszavazatukat a magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárok az április 12-i országgyűlési választásra – hívja fel a figyelmet Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár.

Mától adhatók le a levélszavazatok az országgyűlési választásra
Hirdetés
2026. március 28., szombat

Fiktív munkavégzés gyanújával vizsgálódnak a katasztrófavédelemnél, Arafat telefonját is lefoglalták

Lefoglalták a hatóságok a belügyminisztériumi katasztrófavédelmi főosztály (DSU) több munkatársának mobiltelefonját.

Fiktív munkavégzés gyanújával vizsgálódnak a katasztrófavédelemnél, Arafat telefonját is lefoglalták
2026. március 28., szombat

Újabb fordulat a csenei gyilkosság ügyében: hatósági felügyelet alá helyezték az áldozat nagyapját

Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezték a januárban a Temes megyei Csene községben megölt 15 éves fiú nagyapját, aki a gyanú szerint arcon ütötte a gyilkosság egyik vádlottjának anyját.

Újabb fordulat a csenei gyilkosság ügyében: hatósági felügyelet alá helyezték az áldozat nagyapját
2026. március 28., szombat

Egy egri fertálymester útja Brassótól Rugonfalváig

Nem mindenki tudja, hogy az ökölvívó Papp László rugonfalvi gyökerekkel bírt, ahol ünnepséget terveznek születése századik évfordulója apropóján. Erről meg a sepsiszentgyörgyi kosárlabda őskoráról is beszélgettünk Oláh István egri fertálymesterrel.

Egy egri fertálymester útja Brassótól Rugonfalváig
Hirdetés
2026. március 27., péntek

Nehezen megközelíthető területen csaptak fel a lángok, az erdőt is veszélyezteti a tarlótűz

A dédai hivatásos és önkéntes tűzoltókat is riasztották egy tarlótűzhöz péntek este. A Maros megyei Ratosnya egyik falujában nehezen megközelíthető területen csaptak fel a lángok.

Nehezen megközelíthető területen csaptak fel a lángok, az erdőt is veszélyezteti a tarlótűz
2026. március 27., péntek

Szombaton lesz a Föld órája, sok helyszínen egy órára lekapcsolják a villanyt

Szombaton 20:30 és 21:30 között lekapcsolják a parlament épületének belső és külső világítását a Föld órája kezdeményezéshez való csatlakozás részeként – közölte a képviselőház.

Szombaton lesz a Föld órája, sok helyszínen egy órára lekapcsolják a villanyt
2026. március 27., péntek

Virágvasárnapi passió Marosvásárhelyen – közös lelki élményre hívnak a szervezők

Idén is megrendezik Marosvásárhelyen a Virágvasárnapi passió előadást, amelyen a résztvevők együtt élhetik át Jézus Krisztus szenvedéstörténetét. Az érdeklődőket vasárnap 17 órára várják a Nyári Színpadhoz.

Virágvasárnapi passió Marosvásárhelyen – közös lelki élményre hívnak a szervezők
Hirdetés
2026. március 27., péntek

Perelni készül a kormányt a legfelsőbb bíróság

A legfelsőbb bíróság perelni készül a kormányt a bírák és ügyészek számára bírósági döntéssel megítélt bértartozások kifizetésének elhalasztása miatt, és első lépésként előzetes panaszt nyújtott be a kormányhoz és a pénzügyminisztériumhoz.

Perelni készül a kormányt a legfelsőbb bíróság
2026. március 27., péntek

Kihirdette a költségvetésről szóló törvényeket Románia elnöke

Nicușor Dan államelnök pénteken kihirdette a 2026-os állami költségvetésről és a társadalombiztosítási költségvetésről szóló törvényeket.

Kihirdette a költségvetésről szóló törvényeket Románia elnöke
2026. március 27., péntek

Rekordkísérlettel avatják fel a gyergyóremetei bicikliutat

Ünnepélyes keretek között adják át szombaton Gyergyóremetén az új bicikliutat. Az esemény nem csupán egy hivatalos átadó lesz: a szervezők egy különleges rekordkísérlettel is készülnek.

Rekordkísérlettel avatják fel a gyergyóremetei bicikliutat
Hirdetés