
Seb marad a fán
Fotó: Rétyi önkormányzat/Facebook
Egészséges táplálékkiegészítő, a természet különösen kegyes ajándéka – néha mégis illene visszautasítani: a nyírvízről, vagyis a viricsről van szó, amelyet tavasszal, a fagyok elmúltától az első levelek megjelenéséig, azaz mindössze három hétig lehet kinyerni a nyírfákból – de nem természetvédelmi területen.
2024. március 10., 21:212024. március 10., 21:21
Már a honfoglaló magyarok is használták, az északi népek körében pedig máig különösen népszerű a nyírfavíz – tulajdonképpen a fa törzsében keringő nedv –, amelynek számtalan áldásos hatásáról tudni:
Jó a tüdőbaj, vesebántalmak kezelésére (akár vesekövek elhajtására is), méregtelenítő és lúgosító hatást fejt ki az anyagcsere felgyorsításával. Külsőleg alkalmazható a haj, a bőr és a fejbőr ápolására is. Fogyasztható frissen, üdítőként vagy erjesztve, szeszes italként.
Sokrétű gyógyhatása miatt tavasszal évről évre megjelennek az internetes felületeken a nyírvizet kínáló hirdetések,
A nyírfalé begyűjtése ugyan általában nem tiltott, de a Rétyi Nyír természetvédelmi területen tilos – hívja fel a figyelmet a rétyi polgármesteri hivatal.
Kézenfekvő megoldás a Rétyi Nyír fáit megcsapolni, hiszen nem kell messze menni a nyírvízért, de mivel természetvédelmi terület, ezért tilos
Fotó: Rétyi önkormányzat/Facebook
Ez ügyben Szőcs Zoltán, a Természetvédelmi Területek Országos Felügyelősége (ANANP) Kovászna megyei kirendeltségének vezetője a Székelyhonnak jelezte, a 2007-ből származó 57-es sürgősségi kormányrendelet értelmében
Egyúttal megjegyezte, a nyírfa akár ki is száradhat, ha túl sok nedvet veszít.
Porzsolt Leventétől, a Zágoni Közbirtokosság elnökétől tudjuk, hogy az erdészek nem igazán kedvelik a nyírfát, mert pionírfaj, azaz területfoglaló, rendkívüli alkalmazkodóképessége van, egy megbolygatott talajon vagy egy erdőtűz után képes elsőként megtelepedni.
Viricset elméletileg tehát bárhol lehet gyűjteni, a Rétyi Nyírben azonban nem. Azon a lyukon ugyanis, amibe a csövet teszik, hogy a fa nedvét lecsapolják – merthogy így lehet kinyerni a nyírvizet –, bejuthatnak a kórokozók a fatörzsbe.
Több fáról is gyűjtenek valakik
Fotó: Rétyi önkormányzat/Facebook
Mivel a rezervátumban nem túl nagy a nyírfaerdő, illetve a megújulás is elenyésző, mivel kevés a fiatal fa, a meglévőkre vigyázni kell. Hosszabb távon azonban lehet, hogy ez a nedvességre igényes fafaj visszavonul a területről, mert a Feketeügy leszabályozásával erősen visszaesett a talajvízszint, és a nyír a homokos talajt sem igazán kedveli – figyelmeztetett az erdészmérnök.
Kilenc Szeben megyei tanár és tíz diák is Dubajban rekedt a közel-keleti háborús helyzet okozta légtérzár miatt – tájékoztatott hétfőn a Szeben megyei tanfelügyelőség sajtószóvivője.
Az egytől ötig terjedő skálán négyes fokozatú a lavinaveszély a Déli-Kárpátokban, 1800 méter fölötti magasságban – figyelmeztettek a meteorológusok.
Elutasította hétfői ülésén a szenátus a Demeter András kulturális miniszter elleni egyszerű indítványt.
Márciusban nemcsak a tavasz érkezését várjuk, hanem szeretettel és örömmel köszöntjük a nőket, akik életet adnak, gondoskodnak és szeretnek.
Megnyitása óta a legeredményesebb hónapot zárta a székelyföldi utasokat is kiszolgáló légikikötő. A Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtéren februárban mintegy 38 ezer utast regisztráltak, a legnépszerűbb úti célok között Budapest is szerepel.
Több mint tízmillió lejes beruházással gyarapodnak a gyergyószentmiklósi iskolák. Hét tanintézménybe és az iskolás sportklubhoz is korszerű digitális eszközök, laborfelszerelések és új bútorzat érkezik.
Az Ilie Bolojan miniszterelnök által hétfőre összehívott tanácskozás résztvevői megállapodtak abban, hogy a román hatóságok elsődlegesen a konfliktusövezetben tartózkodó román állampolgárok biztonságos hazaszállítására összpontosítanak.
Arcátlan hazugságoknak' nevezte héfőn Bogdan Ivan energiaügyi miniszter azokat a „spekulációkat”, amelyek szerint a közel-keleti válság miatt a benzin vagy a gázolaj ára elérheti a literenkénti 10 lejt.
Ismét összeültek hétfőn a koalíciós pártok vezetői, hogy megvitassák a 2026-os állami költségvetés tervezetét.
Országos lakossági riasztási gyakorlatot tart az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség a Polgári Védelem Hete keretében, szerdán. A Riasztási Szerda elnevezésű akció során az ország teljes területén működtetni fogják a riasztószirénákat.
szóljon hozzá!