
Fotó: Pinti Attila
Már nincsenek korlátozások, ám a koronavírus továbbra is fertőz, hívta fel a figyelmet a szerdai online sajtótájékoztatón András-Nagy Róbert a sepsiszentgyörgyi kórház igazgatója.
2022. március 23., 18:152022. március 23., 18:15
Arra vonatkozóan sincs általános szabályozás, hogy a kórházak miként működjenek, mindegyik egészségügyi létesítmény önállóan kell kitalálja és alkalmazza a biztonsági intézkedéseket, figyelembe véve, hogy a koronavírus-fertőzötteket továbbra is el kell látni, ám a többi beteget is óvni kell a fertőzéstől.
A sepsiszentgyörgyi kórházban például úgy döntöttek, az alkalmazottak továbbra is viselik a védőmaszkot, a beteglátógatoknak is kötelező a maszk. A betegeket elkülönítik, van koronavírus-fertőzötteknek szánt részleg, és külön azoknak, akik esetében felmerül a fertőzés gyanúja. Az ágyak számát mindig a járványhelyzethez, a kórházban bennfekvő fertőzöttek számához igazítják, hasonlóképpen a kórház át- és visszarendezését is. Április 1-től a beutaláskor a PCR-tesztelésről áttérnek a gyorstesztre, és arra a rendszerre is visszatérnek, hogy a járóbeteg-rendelőn keresztül küldőpapírral utalják be a kórházba a betegeket.
Hangsúlyt fektetnek az egynapos ellátásra. A járóbeteg-rendelőintézetben április 1-től megszűnik a páciensek szűrése, már nem kérdezik ki őket a belépés előtt. Azt kérik a betegektől tartsák be az időpontokat, nincs szükség arra, hogy órákkal hamarabb megérkezzenek.
Az igazgató elmondta,
Jelenleg a kórházban 14 koronavírus-fertőzöttet kezelnek, egy esetben fennáll a fertőzés gyanúja. A fertőzőn ápolt betegek fele szorul oxigénpótlásra, közülük hárman oltottak, az intenzív terápiás osztályon három beteget kezelnek, egyik sem kapta meg a védőoltást. Az elmúlt egy hét alatt 18 fertőzöttet engedtek haza, négy koronavírus-fertőzéshez köthető elhalálozás történt, az elhunytak életkora 61 és 91 év között volt. Az igazgató elmondta, kevés tesztet végeznek, de a pozitivitási arány magas.
Előzetes letartóztatásba helyezték azt a 39 éves férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy pénteken megölt egy 18 éves lányt egy perbáthidai kecskefarmon.
Rendszerváltásra van szükség a külhoni magyarsággal való kapcsolattartásban és a támogatási rendszerben egyaránt – erről beszélt a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszteri poszt várományosa hétfőn Budapesten.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök hétfőn kijelentette, közölte Sorin Grindeanu szociáldemokrata elnökkel, hogy véleménye szerint az elsődleges cél a koalíció helyreállítása.
Nicușor Dan államelnök csütörtökön és pénteken hivatalos tanácskozásra várja kormányalakítás céljából a parlamenti pártokat – nyilatkozták hétfőn politikai források.
Több ittas sofőrt, jogosítvány nélkül vezető autóst és egy feltételezhetően hamis jogosítvánnyal közlekedő sofőrt is kiszűrtek a rendőrök a hétvégi ellenőrzések során Hargita megyében.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Sorin Grindeanu hétfőn kijelentette, hogy inkább egy stabil, mintsem vészmegoldásként gyorsan összerakott kormányt szeretne, még akkor is, ha ez egy héttel meghosszabbítja a tárgyalásokat.
Daniel Zamfir hétfőn kijelentette, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) kész vállalni a kormányzást akár saját miniszterelnökkel, akár egy másik koalíciós párt által jelölt kormányfővel, de egy technokrata miniszterelnök lehetőségét sem zárja ki.
Pogány Induló, azaz Szirmai Marcell alakítja az Egyke, Szentgyörgyi Bálint első mozifilmje címszerepét. A besúgó című sorozattal ismertté vált rendező alkotása a Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával készül.
Alapvetően más szemléletet és évente 500 milliárd forint pluszforrást ígért az egészségügyben Hegedűs Zsolt, leendő egészségügyi miniszter az Országgyűlés egészségügyi bizottságában. Ugyanakkor Karikó Katalint felkérte tanácsadójának.
A választási törvény nemzetiségekre vonatkozó részének módosítását, valamint a nemzetiségi oktatás támogatását ígérte Tarr Zoltán, a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszteri poszt várományosa kinevezése előtti meghallgatásán.
szóljon hozzá!