
Lehet, hogy időnként szennyezettebb a levegő Sepsiszentgyörgyön, de ez nem vonatkoztatható az egész megyére – vélik a környezetvédelmi hivatal képviselői. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Kovászna az egyik legszennyezettebb levegőjű megye az országban, adta hírül a napokban az Agerpres hírügynökség a levegőminőséget figyelő Airly társaság elemzésének eredményét. Az eredmény megdöbbentette a háromszékieket, a megyei környezetvédelmi ügynökség pedig kedden sajtótájékoztatón cáfolta az Airly adatait.
2021. augusztus 24., 18:122021. augusztus 24., 18:12
A levegőminőséget figyelő társaság a 2020 novembere és 2021 februárja közötti mérések eredményét tette közzé, miszerint Kovászna, Ilfov és Iaşi a három legszennyezettebb levegőjű megye Romániában, míg Hargita és Galac megyében a legalacsonyabb a szálló por (PM10) koncentrációja. Arról tájékoztattak, hogy az ország legszennyezettebb megyéinek feltérképezésére felhasználták az Airly több mint 200, országszerte elhelyezett mérőműszere, illetve az állami mérőállomások által regisztrált adatokat is.

Kovászna, Ilfov és Iaşi a három legszennyezettebb levegőjű megye Romániában, míg Hargita és Galac megyében a legalacsonyabb a szálló por (PM10) koncentrációja – derül ki a levegőminőséget figyelő Airly elemzésének eredményeiből.
– fejtette ki a sajtótájékoztatón Gheorghe Neagu igazgató. Mint mondta, a szállópor-koncentrációban a tél folyamán öt nap mértek a megengedettnél nagyobb értéket, ám öt nap nem releváns egész évre és az egész megyére vonatkozóan.
„Télen romlik a levegő a minősége, mert bekövetkezhet néhány napig a hőinverzió, amikor a melegebb levegőréteget leszorítja a hideg vagy a köd, ilyenkor a talaj szintjén növekszik a szennyezés, ám ez elsősorban Sepsiszentgyörgyön történik, ahol 20 ezer egyéni gázkazán működik és több a gépkocsi, de semmiképp nem vonatkoztatható az egész megyére” – részletezte Neagu. A környezetvédelmi hivatal tanulmányok alapján kulcsfontosságú helyekre állított fel két mérőműszert, viszont
másként nehezen magyarázhatók az eredményeik, hiszen Kovászna megyében nincs szennyező ipar – mondta az igazgató.
Sándor Mária, a laboratórium vezetője kifejtette, a regionális mérőműszerük hatósugara 200-500 kilométeres, az egész megyét lefödi, a városi Sepsiszentgyörgyre szolgáltat adatokat 5 kilométeres körzetben.
A megengedett értéket soha nem haladták meg olyan mértékben a méréseik, hogy figyelmeztetni kellett volna a lakosságot, vagy életbe léptetni a beavatkozási tervet. Előfordul, hogy amikor a földeket trágyázzák, akkor bűz van, de ez nem jelenti azt, hogy a rossz a levegő minősége. A HS Timber Group rétyi feldolgozóüzemében biomasszával működő kazán van, a mérőműszerek közvetlenül Brüsszelbe szolgáltatják az adatokat, az elemzést megkapja a helyi környezetvédelmi ügynökség, ennél sem voltak kilengések.
Megpróbálták felvenni a kapcsolatot az Airly lengyel céggel, de nem jártak sikerrel.
– mondta Sándor Mária. Hozzátette, ez egy abszurd állítás, hiszen a térségben nincs nehézipar, az országos átlagnál nem nagyobb a gépkocsiforgalom, közben pedig sok az erdő és a zöldövezet.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
1 hozzászólás