
Képünk illusztráció
Fotó: Mihály Csaba
Több háromszéki településen gondot okoz a vízellátásban a szárazság. Kozsokár Attila, a Közüzemek Rt. igazgatója kifejtette, az általuk működtetett hálózat nagy részében még nincsenek gondok, de ha a szárazság fokozódik, fennakadások lehetnek az ellátásban.
2022. július 05., 19:212022. július 05., 19:21
Jelenleg a Sepsiszentgyörgyhöz tartozó Szalomér magánnegyedben, Sepsiszentkirályban és Gidófalván nincs elég víz a tartályokban, vagy a megnövekedett fogyasztás miatt leesik a nyomás, és nem indulnak be a szivattyúk. Szitabodzán és Zágonbárkányban is felmerülhetnek problémák.
Az igazgató rámutatott, sok esetben a hálózat tervezése nem felel meg a szabványoknak, a kritikus időszakokban ezért jelentkeznek gondok. Elsődleges szempont, hogy az öntözés nincs beleszámítva a vízszükségletbe. Az ivóvíz öntözésre történő hasznosítását a legtöbb országban törvény tiltja, a mezőgazdaságban is más jellegű megoldásokat alkalmaznak.
A legrosszabb forgatókönyv szerint kénytelenek lesznek bizonyos órákban elzárni a vizet, mint ahogy az ország több megyéjében ezt már megteszik, vázolta Kozsokár Attila. Abban bíznak, erre végül nem kerül sor, ám ehhez szükség van a lakosság együttműködésére is. Az öntözésre esővizet kell használni, az Európai Unió is ezt szorgalmazza, ezért Románia is valószínű törvénnyel fogja megtiltani, hogy öntözésre használják az ivóvizet, mutatott rá az igazgató.
Többen ültek ittasan a kormányhoz húsvét vasárnap Hargita megyében: volt, aki emiatt árokba hajtott, ugyanakkor akadt olyan sofőr is, aki nem elég, hogy ittas volt, jogosítvánnyal sem rendelkezett sőt, autója sem volt bejegyezve.
Hideg időre, erős szélre és vegyes csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn a Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM), amely Székelyföld térségét is érinti.
Gördülékenyen zajlik a levélszavazatok átvétele a Csíkszeredai Főkonzulátuson, ahol a választókat hosszabbított nyitvatartással, személyes segítséggel és rugalmas megoldásokkal is segítik, hogy mindenki érvényesen és határidőn belül adhassa le voksát.
Ismét jegyezhetők hétfőtől a Tezaur államkötvények – közölte a pénzügyminisztérium. Az április 6. és május 8. között kibocsátott 1, 3 és 5 éves futamidejű állampapírok évi 6,5, 7 és 7,5 százalékot kamatoznak.
A barcasági Apácán a húsvéti kakaslövés éppúgy része az ünnepnek, mint a szemetelés és kapulopás, a piros tojás és a locsolkodás. A hagyomány világszinten egyedülálló, a jelképes bosszúállással több évszázados sérelemre emlékeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök áldott ünnepeket kívánt a katolikus és protestáns híveknek, akik április 5-én ünneplik a húsvétot.
Románia NATO-hoz vezető útja azon a mély meggyőződésen alapult, hogy az ország a demokrácia, a szabadság és a jogállamiság közösségéhez akar tartozni – üzente vasárnap Nicușor Dan a szövetség alapító okirata aláírásának 77. évfordulója alkalmából.
XVI. Leó pápa húsvétvasárnapi beszédében bejelentette, hogy április 11-re imavirrasztást hirdet meg a békéért. A pápa mindenkit arra szólított fel, csatlakozzon az imához.
A levélben szavazó választópolgárok, akik nem kapták meg postai úton a levélcsomagjukat, hétfőtől személyesen kérhetik annak pótlását a külképviseleteken vagy országgyűlési egyéni választókerületi választási irodákban.
Tizennyolc éves, ittasan vezető sofőrt is lekapcsoltak a Hargita megyei rendőrök a húsvéti ünnepek során.
szóljon hozzá!