
Fotó: Bodor Tünde
A kultúra számtalan területén kínál programokat a Sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet, melynek vezetője, Szebeni Zsuzsanna az elmúlt és az idei év főbb rendezvényeit tekintette át egy szerdai sajtóeseményen.
2025. január 22., 17:362025. január 22., 17:36
A magyar kultúra napja jó apropója egy ilyen áttekintésnek – mondta Szebeni Zsuzsanna, aki Dolhai Istvánnal, Magyarország csíkszeredai főkonzuljával és Bordás Beátával, az Erdélyi Művészeti Központ (EMÜK) vezetőjével tekintette át a tavalyi és idei programokat. Különösen azokat, amelyeket új szervezőpartnerekkel valósítottak, valósítanak meg, illetve amelyek maguk is nóvumot jelentenek a régióban és a dél-erdélyi szórványvidéken.
– adta hírül a főkonzul, aki elismerően szólt arról, ahogyan Szebeni Zsuzsanna a kultúra áramlásába bekapcsolja az intézményt.
Ami a 2024-es év eseményeit illeti, Sípos László festőművész kolozsvári tárlata, az „úttörő és formabontó” Györkös Mányi Albert emlékkiállítás kívánkozik ismételt kiemelésre.
Sebestyén Márta népdalénekes március 15-i előadása, a Kós András életmű-kiállítás szintén elégtételre ad okot, és ezzel még korántsem teljes a sor.
Fotó: Bodor Tünde
Az idei év számtalan projektje közül az első egy olyan művészettörténeti előadássorozat, amelynek keretében jelentős előadók fognak megszólalni – február 14-én elsőként Kukla Krisztián esztéta. Február 21-én az erdélyi grafika megújítójának, Cseh Gusztáv grafikusművésznek szentelt tárlatot is az EMÜK-kel együtt rendezik meg, a Liszt Intézet a logisztikai partnere lesz a galériának.
Zenei téren is innovatív programokat hoz Sepsiszentgyörgyre a Liszt Intézet:
A hangszer nélkül zenekari hangzást reprodukáló műfaj jeles formációi – elsőként a Dalinda március 12-én, majd az OctoVoice, SixTones, SubTones – ezután is az unitárius templomban, illetve nyáridőben a Park Hotel teraszán fognak fellépni.
– mondta Ványolós Tordai Sarolta, az Üveghang Akadémia programfelelőse.
Az Üveghang Akadémia keretében idén elsőként a Dalinda énekegyüttes fog vendégszerepelni Sepsiszentgyörgyön
Fotó: Dalinda/Facebook
Más műfajokban is aktívan jelen van a Liszt Intézet, az udvarhelyi kamarazene-fesztiválra az Y-generációhoz tartozó Szőcs Henriket hívták meg, a Sárik Péter Trió Szőcs Nikolettel együtt a slágerzenét konvertálja a dzsesszbe.
Természetesen az itthoni előadókat sem mellőzik, szeptemberben a Snaps Local Band fog a Liszt Intézet égisze alatt koncertezni.
Az idei felhozatal része továbbá egy különleges gasztro-irodalmi rendezvény, a Mikes-vacsora, a Neumann János életét bemutató film vetítése, Gross Arnold grafikusművész erdélyi gyökereit, kötődését bemutató tárlat, divattörténeti előadás-sorozat, melynek előadója Benő Eszter Nóra, illetve a Liszt Intézet továbbra is partner a fogyatékkal élők művészeti fesztiváljának és a Szilvássy Carola öregotthonnal való együttműködésben.
Ritka, ősi, de jelenleg is élő geológiai különlegesség rejtőzik Korond határában, az országút szomszédságában: a Csiga-domb. Itt a mélyből feltörő sós, szénsavas víz ma is aragonitkristályokat épít, rétegről rétegre.
Több tucatnyian kerültek kórházba egy Dâmbovița megyei étteremben tartott eseményről ételmérgezésre utaló tünetekkel a vasárnapra virradó éjszaka.
Aszfaltozási munkálatok kezdődnek hétfőn Székelyudvarhelyen, az Orbán Balázs utcában hétfőtől. A következő napokban jelentős forgalomkorlátozásokra kell számítani az érintett útszakaszokon.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt vasárnap 1 óra 50 perckor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Közvitára bocsátotta a környezetvédelmi minisztérium a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM) 2026-os költségvetéséről szóló határozattervezetet – közölte szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Összehangolt közlekedésbiztonsági akciót tart a 15-ös országúton vasárnap a rendőrség. Érdemes lesz vigyázni a forgalmas útvonalon, amely áthalad Maros megyén, és Hargita megye északi részét is érinti.
Medvetámadás áldozata lehetett egy nő, akinek a Beszterce-Naszód megyei Telcs község területén találták meg a holttestét pénteken.
Az áprilisban megválasztott képviselők ünnepélyes eskütételével megalakult az Országgyűlés szombaton Magyarországon.
Megválasztották miniszterelnöknek Magyar Pétert az Országgyűlés alakuló ülésén szombaton.
Tizenkét év után kerül vissza az Európai Uniós zászlója a magyar parlament épületére Forsthoffer Ágnes szombaton megválasztott országgyűlési elnök első döntése szerint.
szóljon hozzá!