
Fotó: Bodor Tünde
A kultúra számtalan területén kínál programokat a Sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet, melynek vezetője, Szebeni Zsuzsanna az elmúlt és az idei év főbb rendezvényeit tekintette át egy szerdai sajtóeseményen.
2025. január 22., 17:362025. január 22., 17:36
A magyar kultúra napja jó apropója egy ilyen áttekintésnek – mondta Szebeni Zsuzsanna, aki Dolhai Istvánnal, Magyarország csíkszeredai főkonzuljával és Bordás Beátával, az Erdélyi Művészeti Központ (EMÜK) vezetőjével tekintette át a tavalyi és idei programokat. Különösen azokat, amelyeket új szervezőpartnerekkel valósítottak, valósítanak meg, illetve amelyek maguk is nóvumot jelentenek a régióban és a dél-erdélyi szórványvidéken.
– adta hírül a főkonzul, aki elismerően szólt arról, ahogyan Szebeni Zsuzsanna a kultúra áramlásába bekapcsolja az intézményt.
Ami a 2024-es év eseményeit illeti, Sípos László festőművész kolozsvári tárlata, az „úttörő és formabontó” Györkös Mányi Albert emlékkiállítás kívánkozik ismételt kiemelésre.
Sebestyén Márta népdalénekes március 15-i előadása, a Kós András életmű-kiállítás szintén elégtételre ad okot, és ezzel még korántsem teljes a sor.
Fotó: Bodor Tünde
Az idei év számtalan projektje közül az első egy olyan művészettörténeti előadássorozat, amelynek keretében jelentős előadók fognak megszólalni – február 14-én elsőként Kukla Krisztián esztéta. Február 21-én az erdélyi grafika megújítójának, Cseh Gusztáv grafikusművésznek szentelt tárlatot is az EMÜK-kel együtt rendezik meg, a Liszt Intézet a logisztikai partnere lesz a galériának.
Zenei téren is innovatív programokat hoz Sepsiszentgyörgyre a Liszt Intézet:
A hangszer nélkül zenekari hangzást reprodukáló műfaj jeles formációi – elsőként a Dalinda március 12-én, majd az OctoVoice, SixTones, SubTones – ezután is az unitárius templomban, illetve nyáridőben a Park Hotel teraszán fognak fellépni.
– mondta Ványolós Tordai Sarolta, az Üveghang Akadémia programfelelőse.
Az Üveghang Akadémia keretében idén elsőként a Dalinda énekegyüttes fog vendégszerepelni Sepsiszentgyörgyön
Fotó: Dalinda/Facebook
Más műfajokban is aktívan jelen van a Liszt Intézet, az udvarhelyi kamarazene-fesztiválra az Y-generációhoz tartozó Szőcs Henriket hívták meg, a Sárik Péter Trió Szőcs Nikolettel együtt a slágerzenét konvertálja a dzsesszbe.
Természetesen az itthoni előadókat sem mellőzik, szeptemberben a Snaps Local Band fog a Liszt Intézet égisze alatt koncertezni.
Az idei felhozatal része továbbá egy különleges gasztro-irodalmi rendezvény, a Mikes-vacsora, a Neumann János életét bemutató film vetítése, Gross Arnold grafikusművész erdélyi gyökereit, kötődését bemutató tárlat, divattörténeti előadás-sorozat, melynek előadója Benő Eszter Nóra, illetve a Liszt Intézet továbbra is partner a fogyatékkal élők művészeti fesztiváljának és a Szilvássy Carola öregotthonnal való együttműködésben.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
szóljon hozzá!