
Az 1848 méter hosszú nemzeti zászló a budapesti Andrássy úton 2019. március 16-án
Fotó: Balogh Zoltán/MTI
Első hallásra nagy fába vágta a fejszéjét a Magyarországon Élő Háromszékiek Egyesületének vezetősége: azt tervezik, hogy március idusán egy 450 méter hosszú székely zászlót „feszítenek ki” a budapesti Andrássy úton, az Opera és a Hősök tere között, a több mint négyszer akkora piros-fehér-zöld óriáskokárda mellé. Ezzel már korábban is szerettek volna előrukkolni, de eddig a szükséges összegnek csak töredéke gyűlt össze.
2023. január 19., 21:052023. január 19., 21:05
Először 2018 márciusában lehetett arról olvasni az anyaországi sajtóban, hogy nemzeti ünnepünk, illetve a magyar zászló és címer napja apropóján – Szilágyi Ákos, a Vitézi Rend tagjának kezdeményezésére – 1848 önkéntes egy 1848 méter hosszú piros-fehér-zöld zászlót feszít ki az Opera és a Hősök tere között. Az akciót azóta háromszor megismételték, legutóbb 2022. szeptember 18-án. A következő, március 16-ra időzített akcióhoz a Magyarországon Élő Háromszékiek Egyesülete is szeretne csatlakozni egy
Az egyesület 2020 júniusában alakult Budapesten, jelenleg tizenhárom tagja van. Elnöke, Székely Péter Sepsiszentgyörgyön született és a csíksomlyói gyermekotthonban nevelkedett, 1990-ben került Magyarországra. Lapunknak elmondta, a székely zászló elkészítésére már három éve is szerveztek gyűjtést, ám
Ehhez bárki hozzájárulhat a közösségi oldalukon megadott bankszámlaszámokon. Ugyanott ötszáz önkéntest is toboroznak, akik a székely óriáskokárdát viszik majd a nemzet zászlója mellett az Andrássy úton.
„Már Szilágyi Ákossal is megállapodtunk, bízunk benne, hogy idén egymás mellett lesz a két zászló. Nem elég akarni az autonómiát, nem elég büszkének lenni a székelységünkre, semmi nem hullik az ölünkbe munka nélkül” – fogalmazott.
A kissé elrugaszkodottnak tűnő költségekre vonatkozó kételyeinket azzal igyekezett eloszlatni, hogy „450 méteres zászlóról van szó, ami tartós anyagból készül”. Meglátása szerint
Az összegyűjtendő célösszeg alapján legalább 1400 adakozóra lesz szükség, hiszen mindenkitől csak 2000 forintra számítanak.
Székely Péter eddig csak egy hagyományos méretű székely zászlót tarthatott a piros-fehér-zöld óriáskokárda mellett
Fotó: Székely Péter személyes archívuma
Karitatív akciókkal jelentkeztek
A Magyarországon Élő Háromszékiek Egyesülete már több karitatív akcióval is észrevetette magát Székelyföldön. Legutóbb tavaly decemberben a Kovászna Megyei Szociális Ellátási és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság alárendeltségébe tartozó baróti nappali központ számára hoztak karácsonyi ajándékot, illetve szereztek támogatást Balogh Leventétől, a Szentkirályi Ásványvíz tulajdonosától. Azt megelőzően a kökösi óvodát lepték meg játékokkal, továbbá a baróti kórház, az árkosi anyaotthon, a maksai Orbán Balázs Általános Iskola és Teleki Zsigmond Óvoda, valamint a sepsiszentgyörgyi Néri Szent Fülöp Óvoda számára szerveztek gyűjtést.
Egy 60 éves székelyudvarhelyi kerékpáros férfi szenvedett halálos balesetet csütörtök este a 137-es megyei úton – tájékoztat a Hargita megyei rendőrség.
Nehézkesen halad a fizetett házi-, háztartási munkák elvégzését és az ilyen jellegű megbízásokat hivatalos mederbe terelő országos platform elterjedése. A magyarázat részben a munkavállalók magatartásában keresendő.
Több mint 55 ezer állampolgár írta alá a Declic Közösség petícióját az elektromos cigaretták összes fajtájának zárt nyilvános helyekről való kitiltásáról, követelve Alexandru Rogobete egészségügyi minisztertől, hogy módosítsa az idevágó jogszabályt.
Kábítószer és alkohol hatása alatt volt annak a Temes megyében balesetet szenvedett görög kisbusznak a sofőrje, amelyben hét ember vesztette életét – közölte csütörtökön az ügyben eljáró lugosi vádhatóság szóvivője.
A Romániai Megyei Jogú Városok Egyesülete (AMR) közleményben reagált a 2026-ra vonatkozó helyi adók és illetékek körül kialakult közvitára.
Feszült hangulatú felszólalások jellemezték a marosvásárhelyi önkormányzat januári ülését, ahol a fogyatékkal élőket gondozók érdemi segítséget követeltek a várostól. A tanács a buszmegállók modernizálásának elhalasztásáról is döntött.
Megkezdi hétfőn a parlament idei első rendes ülésszakát. A szenátus és a képviselőház elnöke hétfőn 16 órára hívta össze a plénumot.
A hét halálos áldozatot követelő keddi Temes megyei közúti balesetben nyaki gerinctörést szenvedett görög fiatalembert megműtötték a temesvári megyei kórházban, állapota stabil.
A marosvásárhelyi Stefánia napköziotthonos óvoda immár 13. alkalommal szervezte meg a megyei szintű óvodai sportnapot csütörtökön. Az eseményen mintegy nyolcvan óvodás vett részt, akik a verseny izgalma mellett a mozgás örömét is átélhették.
A korrupcióellenes ügyészség által szervezett titkos akció pillanatai – így tálalja a román sajtó azokat a felvételeket, amelyeket közlésük szerint akkor rögzítettek, amikor a gyanúsított nő nagy összegű pénzt vett át.
szóljon hozzá!