
Az 1848 méter hosszú nemzeti zászló a budapesti Andrássy úton 2019. március 16-án
Fotó: Balogh Zoltán/MTI
Első hallásra nagy fába vágta a fejszéjét a Magyarországon Élő Háromszékiek Egyesületének vezetősége: azt tervezik, hogy március idusán egy 450 méter hosszú székely zászlót „feszítenek ki” a budapesti Andrássy úton, az Opera és a Hősök tere között, a több mint négyszer akkora piros-fehér-zöld óriáskokárda mellé. Ezzel már korábban is szerettek volna előrukkolni, de eddig a szükséges összegnek csak töredéke gyűlt össze.
2023. január 19., 21:052023. január 19., 21:05
Először 2018 márciusában lehetett arról olvasni az anyaországi sajtóban, hogy nemzeti ünnepünk, illetve a magyar zászló és címer napja apropóján – Szilágyi Ákos, a Vitézi Rend tagjának kezdeményezésére – 1848 önkéntes egy 1848 méter hosszú piros-fehér-zöld zászlót feszít ki az Opera és a Hősök tere között. Az akciót azóta háromszor megismételték, legutóbb 2022. szeptember 18-án. A következő, március 16-ra időzített akcióhoz a Magyarországon Élő Háromszékiek Egyesülete is szeretne csatlakozni egy
Az egyesület 2020 júniusában alakult Budapesten, jelenleg tizenhárom tagja van. Elnöke, Székely Péter Sepsiszentgyörgyön született és a csíksomlyói gyermekotthonban nevelkedett, 1990-ben került Magyarországra. Lapunknak elmondta, a székely zászló elkészítésére már három éve is szerveztek gyűjtést, ám
Ehhez bárki hozzájárulhat a közösségi oldalukon megadott bankszámlaszámokon. Ugyanott ötszáz önkéntest is toboroznak, akik a székely óriáskokárdát viszik majd a nemzet zászlója mellett az Andrássy úton.
„Már Szilágyi Ákossal is megállapodtunk, bízunk benne, hogy idén egymás mellett lesz a két zászló. Nem elég akarni az autonómiát, nem elég büszkének lenni a székelységünkre, semmi nem hullik az ölünkbe munka nélkül” – fogalmazott.
A kissé elrugaszkodottnak tűnő költségekre vonatkozó kételyeinket azzal igyekezett eloszlatni, hogy „450 méteres zászlóról van szó, ami tartós anyagból készül”. Meglátása szerint
Az összegyűjtendő célösszeg alapján legalább 1400 adakozóra lesz szükség, hiszen mindenkitől csak 2000 forintra számítanak.
Székely Péter eddig csak egy hagyományos méretű székely zászlót tarthatott a piros-fehér-zöld óriáskokárda mellett
Fotó: Székely Péter személyes archívuma
Karitatív akciókkal jelentkeztek
A Magyarországon Élő Háromszékiek Egyesülete már több karitatív akcióval is észrevetette magát Székelyföldön. Legutóbb tavaly decemberben a Kovászna Megyei Szociális Ellátási és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság alárendeltségébe tartozó baróti nappali központ számára hoztak karácsonyi ajándékot, illetve szereztek támogatást Balogh Leventétől, a Szentkirályi Ásványvíz tulajdonosától. Azt megelőzően a kökösi óvodát lepték meg játékokkal, továbbá a baróti kórház, az árkosi anyaotthon, a maksai Orbán Balázs Általános Iskola és Teleki Zsigmond Óvoda, valamint a sepsiszentgyörgyi Néri Szent Fülöp Óvoda számára szerveztek gyűjtést.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!