
Az 1848 méter hosszú nemzeti zászló a budapesti Andrássy úton 2019. március 16-án
Fotó: Balogh Zoltán/MTI
Első hallásra nagy fába vágta a fejszéjét a Magyarországon Élő Háromszékiek Egyesületének vezetősége: azt tervezik, hogy március idusán egy 450 méter hosszú székely zászlót „feszítenek ki” a budapesti Andrássy úton, az Opera és a Hősök tere között, a több mint négyszer akkora piros-fehér-zöld óriáskokárda mellé. Ezzel már korábban is szerettek volna előrukkolni, de eddig a szükséges összegnek csak töredéke gyűlt össze.
2023. január 19., 21:052023. január 19., 21:05
Először 2018 márciusában lehetett arról olvasni az anyaországi sajtóban, hogy nemzeti ünnepünk, illetve a magyar zászló és címer napja apropóján – Szilágyi Ákos, a Vitézi Rend tagjának kezdeményezésére – 1848 önkéntes egy 1848 méter hosszú piros-fehér-zöld zászlót feszít ki az Opera és a Hősök tere között. Az akciót azóta háromszor megismételték, legutóbb 2022. szeptember 18-án. A következő, március 16-ra időzített akcióhoz a Magyarországon Élő Háromszékiek Egyesülete is szeretne csatlakozni egy
Az egyesület 2020 júniusában alakult Budapesten, jelenleg tizenhárom tagja van. Elnöke, Székely Péter Sepsiszentgyörgyön született és a csíksomlyói gyermekotthonban nevelkedett, 1990-ben került Magyarországra. Lapunknak elmondta, a székely zászló elkészítésére már három éve is szerveztek gyűjtést, ám
Ehhez bárki hozzájárulhat a közösségi oldalukon megadott bankszámlaszámokon. Ugyanott ötszáz önkéntest is toboroznak, akik a székely óriáskokárdát viszik majd a nemzet zászlója mellett az Andrássy úton.
„Már Szilágyi Ákossal is megállapodtunk, bízunk benne, hogy idén egymás mellett lesz a két zászló. Nem elég akarni az autonómiát, nem elég büszkének lenni a székelységünkre, semmi nem hullik az ölünkbe munka nélkül” – fogalmazott.
A kissé elrugaszkodottnak tűnő költségekre vonatkozó kételyeinket azzal igyekezett eloszlatni, hogy „450 méteres zászlóról van szó, ami tartós anyagból készül”. Meglátása szerint
Az összegyűjtendő célösszeg alapján legalább 1400 adakozóra lesz szükség, hiszen mindenkitől csak 2000 forintra számítanak.
Székely Péter eddig csak egy hagyományos méretű székely zászlót tarthatott a piros-fehér-zöld óriáskokárda mellett
Fotó: Székely Péter személyes archívuma
Karitatív akciókkal jelentkeztek
A Magyarországon Élő Háromszékiek Egyesülete már több karitatív akcióval is észrevetette magát Székelyföldön. Legutóbb tavaly decemberben a Kovászna Megyei Szociális Ellátási és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság alárendeltségébe tartozó baróti nappali központ számára hoztak karácsonyi ajándékot, illetve szereztek támogatást Balogh Leventétől, a Szentkirályi Ásványvíz tulajdonosától. Azt megelőzően a kökösi óvodát lepték meg játékokkal, továbbá a baróti kórház, az árkosi anyaotthon, a maksai Orbán Balázs Általános Iskola és Teleki Zsigmond Óvoda, valamint a sepsiszentgyörgyi Néri Szent Fülöp Óvoda számára szerveztek gyűjtést.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!