
Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Gyergyóremetén, Csíkszentdomokoson és Csíkszentléleken felcsapott lángokhoz riasztották a hétvégén a Hargita megyei tűzoltóság egységeit és az önkénteseket. Kezdődik a száraz aljnövényzet égetésének időszaka, emiatt egy gazdasági melléképület is kigyulladt.
2021. március 29., 21:212021. március 29., 21:21
2021. március 29., 21:232021. március 29., 21:23
A Hargita megyei tűzoltóság összesítése szerint az első tűzeset pénteken történt Gyergyóremetén: egy lakóépület kazánházának megrongálódott kéménye miatt kapott lángra a tetőzet mintegy harminc, illetve az oldalfalak közel húsz négyzetméternyi felülete, veszélyeztetve az egész házat és a szomszédos épületeket. A helyszínre a gyergyószentmiklósi hivatásos, illetve a helyi önkéntes alakulat három bevetési járművel vonult ki. A megmentett javak értéke 100 ezer, a keletkezett kár 15 ezer lejre tehető.
Ugyancsak Remetére riasztották a tűzoltókat szombaton: ezúttal a községhez tartozó Kicsibükkön gyulladt ki egy gazdasági melléképület, miután a lángok átterjedtek a közeli tarlóégetésről. A gyors közbelépésnek köszönhetően a további terjedést megelőzték, de így is tízezer lejes kár keletkezett.
Nyílt láng használata okozott tarlótüzet szombaton Csíkszentléleken is – közel hatvan ár perzselődött fel, mire a csíkszeredai hivatásos tűzoltó-alakulat megfékezte a terjedést.
Vasárnapra virradóan Csíkszentdomokosra riasztották a helyi önkéntes és a balánbányai hivatásos alakulatokat: egy ház nem megfelelően szigetelt, túlhevült kéménye okozott a szerencsétlenséget, a tetőzet 90 négyzetméternyi felületen semmisült meg. Személyi sérülés nem történt, az anyagi kár azonban jelentős, eléri a harmincezer lejt.
A búcsújárás elengedhetetlen kellékei a feszületek, zászlók, egyházi jelképek, amik tájékozódási pontként is szolgálnak a több százezres tömegben. Fotósaink képein mutatjuk az idei búcsú legszembetűnőbbjeit.
Az idei pünkösdszombaton is kegyes, sőt „túl kegyes” volt az időjárás a zarándokhoz, akik tűző napsütésben, nyárias melegben vehettek részt a búcsús szentmisén, Csíksomlyón. Fotókon mutatjuk.
Közösen csaknem 160 személynek nyújtottak orvosi ellátást a Hargita megyei mentőszolgálat és a tűzoltóság csapatai a csíksomlyói nyeregben. Ebben az évben kevesebb zarándok szorult segítségre, és ebben bizonyára a kedvező időjárás is közrejátszott.
A magyar, a székely és az ősi, a székelység megpróbáltatásaiban vigaszt nyújtó himnusz eléneklésével ért véget az idei csíksomlyói pünkösdi búcsú. A hegynyereg több százezer magyar zarándok hangját visszhangozta.
Újabb magyarellenes provokációval jelentkezett a csíksomlyói pünkösdi búcsú napján Mihai Tîrnoveanu, a Nemzet Útja (Calea Neamului) nevű román nacionalista szervezet elnöke.
A hithez, a családhoz és az örök keresztény értékekhez való hűség megőrzésére buzdította a zarándokokat Székely János, szombathelyi megyés püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke, a Csíksomlyói búcsú idei szónoka.
Mozgalmas éjszakájuk volt a segesvári tűzoltóknak: néhány órán belül egy tűzesethez, valamint egy közúti szerencsétlenséghez is riasztották őket. A balesetben két felnőtt és két gyermek sérült meg.
Sokak számára nem adatok meg a lehetőség, hogy személyesen legyen jelen a csíksomlyói pünkösdi búcsún. A világhálónak köszönhetően azonban élőben követhető a búcsús szentmise és az azt megelőző események.
Idén is kiemelt figyelemmel követjük a csíksomlyói pünkösdi búcsú eseményeit, ráadásul megújult élő közvetítéses formátumban igyekszünk beszámolni az összmagyarság legnagyobb zarándoklatáról. Kövesse velünk az idei történéseket.
Keresztalják, lovas zarándokok, autóval, zarándokvonattal vagy éppen busszal érkező erdélyi és anyaországi magyarok találkoznak idén is Csíksomlyón, a pünkösdszombati búcsún. Kövesse élőben a búcsú történéseit a Székelyhonon!
szóljon hozzá!