
A tárlatot Dimény Erika múzeumpedagógus nyitotta meg
Fotó: Farkas Áron
Harmincegy képzőművész több mint kilencven munkája tekinthető meg a Koloratúra című kiállításon, amelyet kedden délután nyitottak meg a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum időszakos kiállítótermében. A tárlat a Napsugár és Szivárvány gyermekirodalmi lapokban 2000 és 2023 között megjelent illusztrációkból merít, változatos technikával készült alkotásokat tárva a közönség elé. A megnyitón László Noémi főszerkesztő és Bak Sára képszerkesztő is jelen volt.
2024. április 09., 20:282024. április 09., 20:28
2024. április 09., 20:372024. április 09., 20:37
„A gyerekeknek éppúgy szükségük van a művészetre, a versekre és zenére, mint a szeretetre, az ételre, a friss levegőre és a játékra” – idézte Philip Pullman angol regényírót megnyitó beszédében Dimény Erika múzeumpedagógus, kiemelve, hogy ugyanebben a szellemben szolgálja kis olvasóit a Napsugár és a Szivárvány folyóirat mindenkori szerkesztősége is.
A múzeum munkatársa személyes élményein keresztül mutatta be a két gyereklaphoz fűződő kapcsolatát, felelevenítve, hogy
később pedig személyesen is volt alkalma megismerkedni a szerkesztőség több tagjával. „Amikor meghirdették a Koloratúra vándorkiállítást, rögtön kapcsolatba léptünk a szerkesztőséggel, jelezve nekik, hogy szívesen látnánk Kézdivásárhelyen is” – osztotta meg a hallgatósággal a múzeumpedagógus.
László Noémi főszerkesztő a gyermeklapok küldetéséről és a tárlat anyagáról beszélt
Fotó: Farkas Áron
László Noémi főszerkesztő elmondta, igaz ugyan, hogy a Napsugárt és a Szivárványt Kolozsváron szerkesztik, azonban a lappáros összefogja az Erdélyben magyarul olvasó és tanuló gyermekeket, illetve pedagógusokat. „Úgy érzem, hogy ez a lapoknak a legfontosabb feladata amellett, hogy műhelyként támogatják a gyermekeknek író, illetve a gyermekeknek rajzoló alkotóművészeket” – hangsúlyozta.
A kiállításon változatos technikával készült illusztrációk láthatók
Fotó: Farkas Áron
„Ez a két gyermekirodalmi lap segített az elmúlt 50–60 évben képnyelvre fordítani mindazt az értékes magyar verset és mesét, amit a mindenkori kortárs gyermekek számára írtak a mindenkori kortárs, Erdélyben élő magyar írók és költők” – húzta alá a főszerkesztő. Hozzátette, az alkotok az idők során számos különböző technikát használtak munkáik elkészítéséhez:
A Koloratúrát 2023 szeptemberében indították útjára a kolozsvári Bánffy-palotában működő Művészeti Múzeum segítségével, és már kezdetben vándorkiállításként képzelték el, ennek nyomán jutott el több erdélyi város után Kézdivásárhelyre is.
A kiállítótérben a gyermeklapok korábbi lapszámai is lapozgathatók
Fotó: Farkas Áron
A tárlat május 12-ig látogatható, ez idő alatt múzeumpedagógiai foglalkozásokra kerül sor az intézményben, a nagyobb diákoknak pedig lehetőségük lesz kipróbálni magukat illusztrátorként. A programokról az Incze László Céhtörténeti Múzeum Facebook-oldalán lehet tájékozódni.
Az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, Csoma Botond szerint jelenleg egyetlen pártnak sem érdeke a kormány megbuktatása, mert „ebben a Románia számára sorsdöntő időszakban” senkinek sem áll érdekében a kormányválság.
A gyermeknevelési díj egészségbiztosítási járulékkötelezettségének (CASS) eltörlését sürgette kedden a Facebook-oldalán a munkaügyi miniszter.
A Országos Kifizetési és Szociális Felügyeleti Ügynökség (ANPIS) kedden bejelentette, hogy ebben a hónapban korábban utalják a szociális juttatásokat, mivel február 8., a megszokott kifizetési nap vasárnapra esik.
Hivatalos lépéseket tesznek a kormánynál az adóterhek mérséklése érdekében: a helyi adók felülvizsgálatát kezdeményezik – jelentette be az RMDSZ. A szövetség szerint a kormány sürgősségi kormányrendelettel lépni tud.
Idén januárban 33 százalékkal kevesebb új autót helyeztek forgalomba Romániában, mint 2025 első hónapjában – derül ki a Gépkocsigyártók és Importőrök Egyesületének (APIA) kedden közzétett előzetes adataiból.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint Ilie Bolojan miniszterelnök megszorító intézkedései az ország stabilitásának legfőbb pilléreit gyengítik.
A várakozás, bizakodás ellenére úgy tűnik, nincs lehetőség arra, hogy a helyi önkormányzatok csökkentsék a 2026-os évre vonatkozó helyi adók mértékét. A pénzügyminisztérium álláspontja szerint ez törvénybe ütköző lenne.
Vizsgálatot indított a Szeben megyei gyermekvédelem annál a kürpödi (Chirpăr) családnál, amelynek két gyermeke egy patakba fulladt hétfőn.
Későn állt meg autójával egy idős sofőr Brassóban egy vasúti átkelőnél, és az érkező vonat elütötte a személyautó elejét. Egy másik jármű fedélzeti kamerája rögzítette a balesetet, a rendőrség pedig utólag közzé is tette.
Az ország keleti és déli részén hűlt le igazán a hőmérséklet keddre virradóan, Székelyföldön az évszakhoz képest nem volt rendkívüli hideg, sőt.
szóljon hozzá!