
Képünk illusztráció
Fotó: Tamás Attila
Egy hektáros területet erdősítenek és szobrot is állítanak a Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) új hosszú távú programjában. A cél, hogy a gyerekekben tudatosítsák a környezettudatosság fontosságát.
2019. október 01., 18:382019. október 01., 18:38
2019. október 01., 18:542019. október 01., 18:54
A kezdeményezők a keddi sajtótájékoztatón ismertették a környezetnevelési Napkapu projektet. Ennek során animációs filmmel egybekötött ismeretterjesztő előadásokat tartanak, ezzel párhuzamosan adománygyűjtést indítanak.
Bereczki Kinga az alapítvány ügyvezetője elmondta, október 4. és december 20. között a Művész moziban minden pénteken levetítenek egy erdőültetésről szóló animációs filmet a diákoknak, majd szakemberek tartanak előadást az ember és a természet viszonyáról. Az első két alkalomra már vannak jelentkezők, az osztályfőnökök a filmszínházban kérhetnek további időpontokat. A program révén mintegy ezer diákot mozgósítanak, akiket a további rendezvényeikbe is bevonnak. Ezzel párhuzamosan a partnerüzletekbe kihelyeztek gyűjtődobozokat, a számítások szerint mintegy hatezer lejre van szükség, hogy tavasszal egy hektár legelőt beerdősítsenek, mert egy csemete 13 lejbe kerül.
Péter Alpár képzőművész az 1956-os emlékparkban egy térplasztikával állít emléket a kezdeményezésnek. A Napkapu elnevezésű térplasztikát két magyarvistai kőből faragja ki a szobrász, a külső oldalára minden évben újabb bronz elemeket rögzítenek. Ezek a nyolcadik év végére egy hetven százalékban zárt kört alkotnak, és minden elembe egy kerámia kapszulát helyeznek a programban résztevők névsorával, így több ezer fiatal neve kerül be az alkotásba, ezáltal generációs jelképpé is válhat.
A kormányoalíció ragaszkodik ahhoz, hogy a bírák és ügyészek nyugdíja fizetésük legtöbb 70 százalékát tegye ki – jelentette ki kedden Kelemen Hunor, hozzátéve, ő hajlandó lenne engedményekre a nyugdíjkorhatár emelésével kapcsolatban.
Többek között a közúti közlekedés megfigyelését kívánja kibővíteni Cătălin Predoiu belügyminiszter jogszabálytervezetek és miniszteri rendeletek révén.
Elhárult a veszély, az ukrán dunai kikötőben lángba borult üzemanyaggal megrakott tartályhajó miatt a preventív céllal 24 órával ezelőtt evakuált ceatalchioi-i lakósok visszatérhetnek otthonaikba kedd délelőtt.
Lehűlésre és csapadékra figyelmeztet az Országos Meteorológiai Szolgálat. Előrejelzése szerint az ország nagy részén csapadék várható, Erdélyben vegyes formában: eső, havas eső, később pedig havazás valószínű.
Vörös beavatkozási kódot rendeltek el a hatóságok kedden reggel, miután egy személyautó és egy kisbusz összeütközött a Szeben megyei Vesztényen.
Pénzhiány miatt idén már nem tudja a megszokott formában megszervezni az őszi lombtalanítást a székelyudvarhelyi városháza, vagyis nem gyűjtik össze a szemeteseknél elhelyezett zöldhulladékot, azokat egy ideiglenes lerakóhelyre kell vinni.
Majdnem fél éve nem fizette ki az állam a szerződéses szolgáltatások ellenértékét az állatorvosoknak, emiatt egyeseket már megélhetési nehézségek fenyegetnek. A Hargita megyei állatorvosok jövő héten jogi útra terelik az egyik ügyet.
Villanyoszlop dőlt az úttestre a Gyilkos-tónál, Székelykeresztúr környékén pedig közel 2817 fogyasztó maradt áram nélkül a heves széllökések és az esőzések miatt hétfőn este – közli a Hargita megyei tűzoltóság.
Idén októberben 11 százalékkal több új járművet helyeztek forgalomba Romániában, mint 2024 azonos hónapjában.
Nicușor Dan államfő november 24-ére összehívta a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülését, amelynek napirendjén a nemzetbiztonsági stratégia, valamint a kábítószer-kereskedelem és -fogyasztás megelőzése szerepelt.
szóljon hozzá!