
Fotó: Vargyasi Levente
Interaktív igényfelmérés kezdődött a sepsiszentgyörgyi dohánygyár jövőjéről. A sepsitabak.ro oldalon a TabakFórum egy játékos, részvételt ösztönző Erdély-szintű kezdeményezés, amelynek segítségével feltérképezik az egykori dohánygyárhoz köthető lehetőségeket.
2022. március 17., 16:092022. március 17., 16:09
2022. március 18., 17:172022. március 18., 17:17
Egy virtuális túra során be lehet járni a gyártelepet, érdekességeket közölnek a műemlék-épületekről, a gyár több mint 120 éves múltjáról, sőt az egykori alkalmazottak hétköznapjaiba is betekintést nyújtanak.

Kitakarították a sepsiszentgyörgyi egykori dohánygyárat, és március közepén az önkormányzat ötletbörzét hirdet, amely során a helyiek javaslatokat fogalmazhatnak meg az épületek rendeltetésére vonatkozóan.
A túra során szavazni lehet az épületek kihasználásának lehetőségeire, a saját ötletek is beírhatók.
– ismertette Farcádi-Plájás Betty az önkormányzat városimázs irodájának munkatársa.
A szavazás április 21-én zárul, a virtuális túra azután is elérhető lesz. Antal Árpád polgármester felidézte, hogy 1849-ben a magyar kormány
Fotó: Kristó-Gothárd Hunor
József Álmos helytörténész összeállításából kiderül, hogy 1940-44 között a gyár napi termelése kétmillió cigaretta és 2800 kilogramm csomagolt dohány volt. A kommunizmus alatt az ország első cigarettagyáraként tartották számon a létesítményt.
A gyárnak fénykorában 900 alkalmazottja volt, a záráskor már csak 84. Antal Árpád elmondta, hogy az önkormányzat tavaly vásárolta meg az épületeket és a 3,2 hektáros telket, a szerződés szerint
Jelenleg is vannak olyan részei a gyárnak, ahová csak a vámhatóság jelenlétében mehetnek be.
A városvezetés célja, hogy az épületben olyan közösségi teret hozzanak létre, ami újszerű megoldásokkal nyújt élményt és tudást,
A tervek szerint legalább annyi munkahelyet hoznak létre, mint amennyi megszűnt a gyár bezárásakor.
Fotó: Kristó-Gothárd Hunor
Április 9-én nyílt napot szerveznek, hogy a városlakókat bevezessék abba a világba, amit a dohánygyár jelenteni fog, vagyis egy önálló kisvárost a városban – mondta el Vargha Fruzsina, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere.
A helyreállítási terv (PNNR) részeként 11,3 millió euróból hozzák létre a gyár egyik épületszárnyában a kommunizmus rémtetteinek múzeumát. Tóth Birtan Csaba alpolgármester rámutatott, hogy
A tervezők a dohánygyár hatvanas években épült ipari raktárában is láttak fantáziát.
„Izgalmas terv körvonalazódik, hamarosan részletesen bemutatjuk. Háromezer négyzetméteren, négy szinten a kommunizmus történetét, koncepcióját idézi meg a múzeum, interaktívan az információs prezentációs technika csúcsát felvonultatva.
– részletezte az alpolgármester. Hozzátette: a múzeum turisztikai szempontból is vonzó lesz, de oktatás-nevelési színfoltja is lesz a városnak.
Antal Árpád elmondta, hogy legkésőbb április közepéig az önkormányzat elé terjesztik a megvalósításhoz szükséges összegeket, ha pedig annál is több kell, majd kiegészítik a helyi költségvetésből, de a minőségben nem kötnek kompromisszumot.
A pályázati határidő 2026 augusztusa, de jó eséllyel hamarabb is elkészülhet a múzeum.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
1 hozzászólás