
Fotó: Vargyasi Levente
Interaktív igényfelmérés kezdődött a sepsiszentgyörgyi dohánygyár jövőjéről. A sepsitabak.ro oldalon a TabakFórum egy játékos, részvételt ösztönző Erdély-szintű kezdeményezés, amelynek segítségével feltérképezik az egykori dohánygyárhoz köthető lehetőségeket.
2022. március 17., 16:092022. március 17., 16:09
2022. március 18., 17:172022. március 18., 17:17
Egy virtuális túra során be lehet járni a gyártelepet, érdekességeket közölnek a műemlék-épületekről, a gyár több mint 120 éves múltjáról, sőt az egykori alkalmazottak hétköznapjaiba is betekintést nyújtanak.

Kitakarították a sepsiszentgyörgyi egykori dohánygyárat, és március közepén az önkormányzat ötletbörzét hirdet, amely során a helyiek javaslatokat fogalmazhatnak meg az épületek rendeltetésére vonatkozóan.
A túra során szavazni lehet az épületek kihasználásának lehetőségeire, a saját ötletek is beírhatók.
– ismertette Farcádi-Plájás Betty az önkormányzat városimázs irodájának munkatársa.
A szavazás április 21-én zárul, a virtuális túra azután is elérhető lesz. Antal Árpád polgármester felidézte, hogy 1849-ben a magyar kormány
Fotó: Kristó-Gothárd Hunor
József Álmos helytörténész összeállításából kiderül, hogy 1940-44 között a gyár napi termelése kétmillió cigaretta és 2800 kilogramm csomagolt dohány volt. A kommunizmus alatt az ország első cigarettagyáraként tartották számon a létesítményt.
A gyárnak fénykorában 900 alkalmazottja volt, a záráskor már csak 84. Antal Árpád elmondta, hogy az önkormányzat tavaly vásárolta meg az épületeket és a 3,2 hektáros telket, a szerződés szerint
Jelenleg is vannak olyan részei a gyárnak, ahová csak a vámhatóság jelenlétében mehetnek be.
A városvezetés célja, hogy az épületben olyan közösségi teret hozzanak létre, ami újszerű megoldásokkal nyújt élményt és tudást,
A tervek szerint legalább annyi munkahelyet hoznak létre, mint amennyi megszűnt a gyár bezárásakor.
Fotó: Kristó-Gothárd Hunor
Április 9-én nyílt napot szerveznek, hogy a városlakókat bevezessék abba a világba, amit a dohánygyár jelenteni fog, vagyis egy önálló kisvárost a városban – mondta el Vargha Fruzsina, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere.
A helyreállítási terv (PNNR) részeként 11,3 millió euróból hozzák létre a gyár egyik épületszárnyában a kommunizmus rémtetteinek múzeumát. Tóth Birtan Csaba alpolgármester rámutatott, hogy
A tervezők a dohánygyár hatvanas években épült ipari raktárában is láttak fantáziát.
„Izgalmas terv körvonalazódik, hamarosan részletesen bemutatjuk. Háromezer négyzetméteren, négy szinten a kommunizmus történetét, koncepcióját idézi meg a múzeum, interaktívan az információs prezentációs technika csúcsát felvonultatva.
– részletezte az alpolgármester. Hozzátette: a múzeum turisztikai szempontból is vonzó lesz, de oktatás-nevelési színfoltja is lesz a városnak.
Antal Árpád elmondta, hogy legkésőbb április közepéig az önkormányzat elé terjesztik a megvalósításhoz szükséges összegeket, ha pedig annál is több kell, majd kiegészítik a helyi költségvetésből, de a minőségben nem kötnek kompromisszumot.
A pályázati határidő 2026 augusztusa, de jó eséllyel hamarabb is elkészülhet a múzeum.
Több tucat Fehér, Arad, Bihar, Kolozs és Szeben megyei helyszínen tartanak házkutatást pénteken az ügyészek a 2026-os érettségi tételek kiszivárogtatásának gyanúja miatt.
Júliusban fokozatosan csökkenhetnek az üzemanyagárak Romániában: a 95-ös benzin literenkénti ára 7,90 és 8,20 lej közé, a gázolajé 8,40 és 8,80 lej közé eshet vissza – véli a szakértő.
Újabb első- és másodfokú riasztásokat adtak ki fokozott légköri instabilitás miatt a meteorológusok pénteken.
Életének 83. évében elhunyt Szilágyi Tibor Kossuth-díjas színművész – tudatta felesége pénteken az MTI-vel.
Villámcsapás ért egy tanárt a Bucsecs-hegységben, miközben egy 14 gyermekből álló csoporttal túrázott. A pedagógust eszméletlen állapotban találták meg a hegyimentők, majd hordágyon szállították le a hegyről.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztás érvényes pénteken szinte az ország egész területén.
A hegyi- és búvármentőknek a nyár mindig intenzív időszak: ilyenkor többször kerül sor arra az emberileg, szakmailag, lelkileg nehéz feladatra, hogy élettelen testet emeljenek ki a vízből.
A termelők és a feldolgozók is nehéz időszakot élnek meg a tejiparban, az ágazatot sújtó válság okai összetettek, és általános megoldás sincs a helyzetre. Hargita megyében több ezerrel csökkent a tehénállomány – a hegyvidéken súlyosabbak a problémák.
Személyautó és kisbusz ütközött csütörtök este a Maros megyei Mezőcekeden. Az ütközés következtében mindkét jármű lesodródott az úttestről.
1 hozzászólás