
Jelentős károkat okozott Magyarhermányban is a lezúduló esővíz
Fotó: Kovászna Megye Prefektusi Hivatala
Kovászna megyében a prefektúra kimutatása szerint az árvíz 12 településen okozott kárt az elmúlt időszakban. A lezúduló vízmennyiség 19 gazdaságot, 790 hektár szántót, 1000 hektár legelőt öntött el, az áradás következtében megrongálódott egy híd, hét palló, 1,4 kilométer megyei út, 6,4 kilométer községi út, hét kilométer utca és nyolc vízügyi építmény.
2021. június 29., 16:512021. június 29., 16:51
A károk felmérése még folyamatban van, de a nagyságrendet mutatja, hogy csak a nyolc vízvédelmi építmény rendbetételét 5,4 millió lejre becsülik – számolt be keddi sajtótájékoztatóján Ráduly István, Kovászna megye prefektusa. Hozzátette, június 18-a és 20-a között több településen előfordult, hogy
Fotó: Kovászna Megye Prefektusi Hivatala
Zágonban például, 2005 és 2020 között júniusban átlagosan 91 liter csapadék hullt, most két nap alatt 58 liter, Kovásznán 135 liter a sokévi havi átlag, most 64 liter hullt két nap alatt, Lemhényben 114 liter a 47 literhez az arány.
Fotó: Kovászna Megye Prefektusi Hivatala
Nem csak a mennyiség számít, hanem az is, hogy mennyi idő alatt hull le egy bizonyos mennyiségű csapadék, hisz Nagybaconban „csak” 37 liter hullt 13-a és 23-a között, ez „belefér” a 107 literes havi átlagba, de ebből 20-án félóra alatt annyi, hogy tönkretette a műemléktemplomot – fejtette ki a prefektus.
Fotó: Kovászna Megye Prefektusi Hivatala
Ráduly István ismételten köszönetet mondott a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség és vízügyi igazgatóság szakembereinek, amiért éjjel nappal dolgoztak, hogy mérsékeljék a Feketeügyön és a Tatrangon, illetve a Kovászna és a Barót patakán levonuló árhullámok hatásait.
Alsósófalva utcái zeneszótól és tánctól voltak hangosak szombaton. Csattogtak az ostorok, perdültek a szoknyák, idősek és fiatalok maskarába bújva űzték el a telet a 34. Hargita Megyei Farsangbúcsúztatón. Idén a szentegyházi csoportot kísértük el.
Öt megyében, közöttük Maros és Hargita megyében is közúti ellenőrzést tartanak a rendőrök vasárnap a 15-ös országúton.
Nyersen felvágva vagy árnyékos helyen szárítva, továbbá olajként vagy ecetként egyaránt használják, mifelénk főként pityóka- és bárány(fej)levesek készítésekor. A tárkonyról lesz szó, ha már azt tartjuk a legautentikusabb zöldfűszerünknek. De az is!
Több mentőegységet riasztottak, köztük egy mentőhelikoptert is Marosvásárhelyről, miután szénabála zuhant egy hétéves gyermekre a Szeben megyei Szászivánfalván.
Egy nő életét vesztette, miután kigyúlt az autójuk, amelyben férjével együtt tartózkodtak Bukarestben. A kisautó egy kétszemélyes elektromos jármű volt, egy üléssel elöl, egy másikkal hátul – írja a román sajtó.
Bűnügyi eljárás indult két férfi ellen, miután a közúti ellenőrzéskor egyikük hamis iratot mutatott fel, a másikuk ittasnak bizonyult.
A február 2. és 8. közötti héten végzett ellenőrzések során 2651 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
Tavaszi időjárás van még szombaton a legtöbb székelyföldi településen, de jó tudni, hogy a Hargita megyei sípályák ennek ellenére is működnek.
Hétfőig az ország legnagyobb részén csapadék várható, a hegyekben havas eső és havazás formájában. Emellett az időjárás vasárnaptól jelentősen lehűl, elsősorban az ország északi felében, majd a többi térségben is.
Két tűzesethez is ki kellett vonulniuk pénteken a Maros megyei tűzoltóknak: Abosfalván háztartási hulladék gyúlt ki, Dédabisztrán száraz növényzet.
szóljon hozzá!