
Idén több mint 261 millió lejből gazdálkodik Sepsiszentgyörgy
Fotó: Pinti Attila
Főleg szociális ügyek szerepeltek a sepsiszentgyörgyi képviselő-testület csütörtöki – idei első – ülésén. A tanácsosok többek között arról döntöttek, kik maradhatnak a szociális lakásokban, illetve kiknek utalnak ki újabbakat, hol dolgozhatják le a szociális segély kedvezményezettjei a kötelező közmunkát. Ugyanakkor a megyeszékhely költségvetését is elfogadták.
2023. január 26., 19:532023. január 26., 19:53
Az önkormányzat idénre tervezett bevétele 261 295 930 lej. Ebből működtetésre 129 289 360 lejt, fejlesztésre pedig 132 006 570 lejt szánnak.
Egy másik tanácshatározat arról rendelkezik, hogy a szociális igazgatósághoz tartozó Oltmező utcai tömbházakban a szociális lakások jelenlegi 103 bérlője közül 96 személynek meghosszabbítják a szerződését, annak a hét személynek pedig, aki ezt hiányos iratcsomóval igényelte, nem. Öt személy vagy család a számlák befizetésével van hátralékban, őket
Tanácshatározattal hagyták jóvá azt is, hogy pontozás alapján kinek van elsőbbsége a most szociális lakást igénylők közül: a 30 kérelmezőből 16-nak hagyták jóvá a kérését, és főleg olyanokat utasítottak el, akik hiányos iratokkal jelentkeztek, vagy kiderült róluk, hogy – akár évekkel korábban – már túladtak lakáscélú ingatlanokon.
Ugyanakkor év elején kötelező módon akciótervet kell bemutatni a városvezetésnek arról, hol és miféleképpen közmunkáznak a szociális segélyre jogosultak, illetve a családok munkaképes felnőtt tagjai. Ebben nincs változás a korábbiakhoz képest, az érintettek havi kilenc órában zöldövezeteken füvet nyírnak, összeszedik a hulladékot a város szegénynegyedében (az Őrkőn), illetve az ipari övezetben, a játszótereken, a szociális lakások környékét tartják tisztán, esetleg havat takarítanak, járdákat sepernek, mindezt a köztisztasági vállalat kötelékében és felügyeletével.
Az már egyáltalán nem meglepő, hogy az önkormányzat fenntartásában működő idősotthonban is emelkednek a befizetendő tarifák, így a teljes függőségben lévő idősek havi ellátása 3488, a részben függők ellátása pedig 3344 lejbe kerül, míg az öregek átmeneti befogadása (a respiro szolgáltatás keretében) napi 110 lejbe kerül, a nappali foglalkoztatásért pedig 30 lejt kell fizetni.
A tömbházszigetelési programra jelenleg zajlik a közbeszerzés a leendő kivitelezők kiválasztására. A nyertesekkel való szerződéskötések után – várhatóan tavasz közepéig – négy utcában (Kriza János, Szabadság, Gödri Ferenc, Gróf Mikó Imre) már elkezdődnek a hőszigetelési munkálatok.
„A polgármesteri hivatal 2022 szeptemberében felszólította a szolgáltatókat, hogy az érvényben lévő 2008/161-es tanácshatározat értelmében távolítsák el a régi vezetékeket és az antennákat az említett helyszínekről. Mivel nem érkezett visszajelzés, ezek hulladéknak minősülnek, amelyekre a szolgáltatók nem tartanak igényt.
Amennyiben egy szolgáltató a későbbiekben bármilyen huzalt vagy adóvevőt szeretne beszerelni a tömbházba, előbb tervet kell készíttetnie arról és engedélyeztetnie kell az önkormányzat városrendezési igazgatóságán. Az intézkedésekkel semmiképp nem veszélyeztethetik a hőszigetelési tervbe foglalt előírásokat, a kivitelezést vagy a munkálatok ütemtervét. Az engedélyben feltüntetett megoldási javaslatokat az érintett lakóbizottságnak is el kell fogadnia” – áll a városháza közleményében.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!