
Idén több mint 261 millió lejből gazdálkodik Sepsiszentgyörgy
Fotó: Pinti Attila
Főleg szociális ügyek szerepeltek a sepsiszentgyörgyi képviselő-testület csütörtöki – idei első – ülésén. A tanácsosok többek között arról döntöttek, kik maradhatnak a szociális lakásokban, illetve kiknek utalnak ki újabbakat, hol dolgozhatják le a szociális segély kedvezményezettjei a kötelező közmunkát. Ugyanakkor a megyeszékhely költségvetését is elfogadták.
2023. január 26., 19:532023. január 26., 19:53
Az önkormányzat idénre tervezett bevétele 261 295 930 lej. Ebből működtetésre 129 289 360 lejt, fejlesztésre pedig 132 006 570 lejt szánnak.
Egy másik tanácshatározat arról rendelkezik, hogy a szociális igazgatósághoz tartozó Oltmező utcai tömbházakban a szociális lakások jelenlegi 103 bérlője közül 96 személynek meghosszabbítják a szerződését, annak a hét személynek pedig, aki ezt hiányos iratcsomóval igényelte, nem. Öt személy vagy család a számlák befizetésével van hátralékban, őket
Tanácshatározattal hagyták jóvá azt is, hogy pontozás alapján kinek van elsőbbsége a most szociális lakást igénylők közül: a 30 kérelmezőből 16-nak hagyták jóvá a kérését, és főleg olyanokat utasítottak el, akik hiányos iratokkal jelentkeztek, vagy kiderült róluk, hogy – akár évekkel korábban – már túladtak lakáscélú ingatlanokon.
Ugyanakkor év elején kötelező módon akciótervet kell bemutatni a városvezetésnek arról, hol és miféleképpen közmunkáznak a szociális segélyre jogosultak, illetve a családok munkaképes felnőtt tagjai. Ebben nincs változás a korábbiakhoz képest, az érintettek havi kilenc órában zöldövezeteken füvet nyírnak, összeszedik a hulladékot a város szegénynegyedében (az Őrkőn), illetve az ipari övezetben, a játszótereken, a szociális lakások környékét tartják tisztán, esetleg havat takarítanak, járdákat sepernek, mindezt a köztisztasági vállalat kötelékében és felügyeletével.
Az már egyáltalán nem meglepő, hogy az önkormányzat fenntartásában működő idősotthonban is emelkednek a befizetendő tarifák, így a teljes függőségben lévő idősek havi ellátása 3488, a részben függők ellátása pedig 3344 lejbe kerül, míg az öregek átmeneti befogadása (a respiro szolgáltatás keretében) napi 110 lejbe kerül, a nappali foglalkoztatásért pedig 30 lejt kell fizetni.
A tömbházszigetelési programra jelenleg zajlik a közbeszerzés a leendő kivitelezők kiválasztására. A nyertesekkel való szerződéskötések után – várhatóan tavasz közepéig – négy utcában (Kriza János, Szabadság, Gödri Ferenc, Gróf Mikó Imre) már elkezdődnek a hőszigetelési munkálatok.
„A polgármesteri hivatal 2022 szeptemberében felszólította a szolgáltatókat, hogy az érvényben lévő 2008/161-es tanácshatározat értelmében távolítsák el a régi vezetékeket és az antennákat az említett helyszínekről. Mivel nem érkezett visszajelzés, ezek hulladéknak minősülnek, amelyekre a szolgáltatók nem tartanak igényt.
Amennyiben egy szolgáltató a későbbiekben bármilyen huzalt vagy adóvevőt szeretne beszerelni a tömbházba, előbb tervet kell készíttetnie arról és engedélyeztetnie kell az önkormányzat városrendezési igazgatóságán. Az intézkedésekkel semmiképp nem veszélyeztethetik a hőszigetelési tervbe foglalt előírásokat, a kivitelezést vagy a munkálatok ütemtervét. Az engedélyben feltüntetett megoldási javaslatokat az érintett lakóbizottságnak is el kell fogadnia” – áll a városháza közleményében.
Ilie Bolojan kormányfő kijelentette, hogy a következő hónapokban „több tízezer” álláshelyet szüntetnek meg a központi és helyi közigazgatásban, hozzátéve, az állami vállalatok reformja prioritás, de „nem túl könnyű feladat”.
A választott tantárgy írásbeli vizsgájával folytatódik szerdán a próbaérettségi.
A húsvét nemcsak a kereszténység legszentebb ünnepe, hanem a hagyományok megélésének kiemelt eseménye is. Most itt a lehetőség, hogy megmutasd, te hogyan ünnepled.
Kovásznán hétfőn óta zajlik, és szombatig tart az 1990 óta minden évben megrendezett Csoma-napok 36. kiadása, amely lényegében a csütörtökön kezdődő tudományos ülésszakra épül rá. A szervező egyesület elnökével, Ferencz Évával beszélgettünk.
A Maros megyei Havad községhez tartozó Gegesen egy 42 éves férfi kedden délután többször is megkéselte feleségét, aki belehalt a sérüléseibe.
Több tízezer levélszavazat vált érvénytelenné korábban apró hibák miatt, ezért fokozott figyelmet kérnek a szavazólapok helyes kitöltésére azoktól, akik részt vesznek a magyarországi választáson.
A Kis- és Középvállalkozások Szövetségének (IMM România) elnöke, Florin Jianu kedden Zilahon a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács összehívását sürgette az üzemanyagár-korlátozó intézkedések kidolgozására.
Hiába csökken az Európai Unióban a halálos közúti balesetek száma, Románia továbbra is a legveszélyesebb országok között szerepel: az adatok szerint jóval az uniós átlag felett van a halálos balesetek aránya.
A halasztás oka, hogy a Gazdasági és Szociális Tanács (CES) elnapolta a üzemanyagpiaci válsághelyzet kihirdetéséről szóló sürgősségi rendelet véleményezését – tájékoztatott a kormány sajtóirodája.
Csíkszeredában tartották a XXXVII. Hevesy György Kárpát-medencei kémiaverseny romániai döntőjét a hétvégén. A megmérettetésen résztvevő 300 diákból a döntőben 26-an vettek részt.
szóljon hozzá!