
Idén több mint 261 millió lejből gazdálkodik Sepsiszentgyörgy
Fotó: Pinti Attila
Főleg szociális ügyek szerepeltek a sepsiszentgyörgyi képviselő-testület csütörtöki – idei első – ülésén. A tanácsosok többek között arról döntöttek, kik maradhatnak a szociális lakásokban, illetve kiknek utalnak ki újabbakat, hol dolgozhatják le a szociális segély kedvezményezettjei a kötelező közmunkát. Ugyanakkor a megyeszékhely költségvetését is elfogadták.
2023. január 26., 19:532023. január 26., 19:53
Az önkormányzat idénre tervezett bevétele 261 295 930 lej. Ebből működtetésre 129 289 360 lejt, fejlesztésre pedig 132 006 570 lejt szánnak.
Egy másik tanácshatározat arról rendelkezik, hogy a szociális igazgatósághoz tartozó Oltmező utcai tömbházakban a szociális lakások jelenlegi 103 bérlője közül 96 személynek meghosszabbítják a szerződését, annak a hét személynek pedig, aki ezt hiányos iratcsomóval igényelte, nem. Öt személy vagy család a számlák befizetésével van hátralékban, őket
Tanácshatározattal hagyták jóvá azt is, hogy pontozás alapján kinek van elsőbbsége a most szociális lakást igénylők közül: a 30 kérelmezőből 16-nak hagyták jóvá a kérését, és főleg olyanokat utasítottak el, akik hiányos iratokkal jelentkeztek, vagy kiderült róluk, hogy – akár évekkel korábban – már túladtak lakáscélú ingatlanokon.
Ugyanakkor év elején kötelező módon akciótervet kell bemutatni a városvezetésnek arról, hol és miféleképpen közmunkáznak a szociális segélyre jogosultak, illetve a családok munkaképes felnőtt tagjai. Ebben nincs változás a korábbiakhoz képest, az érintettek havi kilenc órában zöldövezeteken füvet nyírnak, összeszedik a hulladékot a város szegénynegyedében (az Őrkőn), illetve az ipari övezetben, a játszótereken, a szociális lakások környékét tartják tisztán, esetleg havat takarítanak, járdákat sepernek, mindezt a köztisztasági vállalat kötelékében és felügyeletével.
Az már egyáltalán nem meglepő, hogy az önkormányzat fenntartásában működő idősotthonban is emelkednek a befizetendő tarifák, így a teljes függőségben lévő idősek havi ellátása 3488, a részben függők ellátása pedig 3344 lejbe kerül, míg az öregek átmeneti befogadása (a respiro szolgáltatás keretében) napi 110 lejbe kerül, a nappali foglalkoztatásért pedig 30 lejt kell fizetni.
A tömbházszigetelési programra jelenleg zajlik a közbeszerzés a leendő kivitelezők kiválasztására. A nyertesekkel való szerződéskötések után – várhatóan tavasz közepéig – négy utcában (Kriza János, Szabadság, Gödri Ferenc, Gróf Mikó Imre) már elkezdődnek a hőszigetelési munkálatok.
„A polgármesteri hivatal 2022 szeptemberében felszólította a szolgáltatókat, hogy az érvényben lévő 2008/161-es tanácshatározat értelmében távolítsák el a régi vezetékeket és az antennákat az említett helyszínekről. Mivel nem érkezett visszajelzés, ezek hulladéknak minősülnek, amelyekre a szolgáltatók nem tartanak igényt.
Amennyiben egy szolgáltató a későbbiekben bármilyen huzalt vagy adóvevőt szeretne beszerelni a tömbházba, előbb tervet kell készíttetnie arról és engedélyeztetnie kell az önkormányzat városrendezési igazgatóságán. Az intézkedésekkel semmiképp nem veszélyeztethetik a hőszigetelési tervbe foglalt előírásokat, a kivitelezést vagy a munkálatok ütemtervét. Az engedélyben feltüntetett megoldási javaslatokat az érintett lakóbizottságnak is el kell fogadnia” – áll a városháza közleményében.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
szóljon hozzá!