
A Malomkert panzióba vasárnap déltől várják a vendégeket, érdeklődőket
Fotó: Malomkert/Facebook
A tavalyi első nekifutás sikere után szeptember 15-én, vasárnap ismét molnártalálkozót szerveznek Felsőcsernátonban. Ez alkalommal is a lisztőrlés mestereit ünnepelik, az ehhez a régi mesterséghez kötődő hagyományokat ápolják az Ikavár alatti Malomkert panzióban.
2024. szeptember 14., 10:312024. szeptember 14., 10:31
A második molnártalálkozóra vasárnap délben várják a vendégeket, köztük az ugyancsak felsőcsernátoni Bíró-malom képviselőit – a hegedűn is kiválóan játszó zalánpataki múzeumalapító, Préda Barna kíséretében.
Természetesen más molnárcsaládok is tiszteletüket teszik, amelyek tagjai – az érdeklődő közönséggel egyetemben – 14 órától Ozsváth Gábor Malmok, molnárok, őrletők Csernátonban című előadását hallgathatják meg. És van miről mesélnie, hiszen Csernátonban hajdanán 34 vízimalom működött, ebből huszonöt a falun kívül épült, mintegy sortanyás települést képezve.
Fotó: Malomkert/Facebook
14.30-ra van időzítve a molnárlegény-avatás, utána búzaösszeöntés és -őrlés következik, majd Bocskor István, a csíkszentmártoni Bocskor pékség vezetője értekezik a régi és a jelenkori malmokról. A jeles pékmester azonban nemcsak beszél, hanem a péklángos-sütést is bemutatja.
Fotó: Malomkert/Facebook
A különféle gyermekprogramokkal (gyurmázás, kukoricamorzsolás, véka-mázsa mérőjáték, halászat, mesekuckó, egérfuttatás) és felnőtteket célzó vetélkedőkkel (Toldi-próba, zsákemelés stb.) színesített molnártalálkozót a 19 órakor kezdődő táncház zárja.
A Malomkert panziót a Holnap Egyesület működteti a Hagyományokon Alapuló Vidéki Szociális Vállalkozások Hálózata nevű, európai uniós támogatásban részesülő program keretében, szociális vállalkozásként. Célja a munkahelyteremtés, a helyi értékek megmentése, továbbadása; jelenleg is négy hátrányos helyzetű személy áll az alkalmazásában.
Újabb elsőfokú (sárga jelzésű) riasztásokat adott ki csütörtökön az ország több régiójában várható viharok miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A védelmi minisztérium csütörtökön közölte, hogy radarrendszere légi célpontokat észlelt 10:08-kor az ukrán légtérben, a román-ukrán határ közelében.
Az útkarbantartási munkálatok részeként felújítják a parkolókat a Testvériség-sugárúton Csíkszeredában.
Súlyos baleset történt csütörtök délben Csíkszeredában, a zsögödi üzemanyagtöltő-állomásnál.
Spontán sztrájkba léptek csütörtök reggel a Romarm tagvállalatának, a brassói Carfil gyárnak az alkalmazottai a fizetésük elmaradása miatt.
Öt, Ukrajna felől érkező drón sértette meg Moldova légterét szerda éjszaka, egy további drónt pedig lezuhanva találtak Chișinău közelében.
Nem szabad a határidő miatt elhamarkodottan elfogadni a közalkalmazotti bértörvényt Kelemen Hunor szerint. Az RMDSZ elnöke úgy véli, a jelenlegi tervezet több ágazat problémáira sem ad megfelelő választ.
Brassóban fogtak el a rendőrök egy 20 éves román állampolgárt, akit Németországban elkövetett súlyos, szervezett vagy fegyveres rablással, illetve annak kísérletével gyanúsítanak. Európai elfogatóparancs volt érvényben ellene.
80 éves korában elhunyt Tim Curry színészlegenda, a Rocky Horror Picture Show és az It sztárja, aki közel 250 filmben szerepelt pályafutása során.
szóljon hozzá!