
Mihail Olărescu, a Cimișlia járás tanácsának vezetője és Tamás Sándor háromszéki tanácselnök
Fotó: Facebook/Tamás Sándor
Együttműködési megállapodást kötött Kovászna megye és a Moldova köztársaságbeli Cimișlia járás, a dokumentumot pénteken Sepsiszentgyörgyön a megyei tanácsülés végén írta alá a két önkormányzati elnök.
2022. szeptember 09., 21:032022. szeptember 09., 21:03
A kapcsolatfelvétel még 2017-ben megtörtént, a koronavírus-járvány miatt azonban most sikerült hivatalossá tenni, idézte fel Tamás Sándor Kovászna Megye Tanácsának elnöke. Sajtótájékoztatón kifejtette, a moldvai járással kötött partnerség a megye minden lakója számára előnyös lehet. Az oktatási és kulturális csereprogramok mellett a gazdasági kapcsolatokat is fontosnak tartják a mezőgazdasági termelésben jeleskedő, bortermű vidékként ismert moldvai járással.
Mihail Olărescu, a Cimișlia járás tanácsának elnöke rámutatott, a Romániában is példaértékű Kovászna megyei hulladékgazdálkodási rendszer működtetésével szeretnének megismerkedni, a gyerekvédelmi rendszerről is tanulnának, és az uniós pályázatok megírásában is szívesen fogadják a háromszékiek tanácsait. A pénteki tanácsülésen lenyűgözte az egyetértés, hogy mindenki egyhangúlag szavaz, mondta Olărescu. Újságírói kérdésre kifejtette, az orosz-ukrán háború kitörése nagyon aggasztotta őket, most valamelyest megszokták a gondolatát, de mindenekfelett békét szeretnének. „Kisinyótól 30-40 percnyi távolságra van az orosz hadsereg, 90 százalékban függünk az orosz földgáztól, termékeinket az embargó előtt Oroszországba exportáltuk. A háború kimenetele nem rajtunk múlik, nekünk az a feladatunk, hogy segítsük a lakosságot, erősnek kell lennünk” – mondta a moldovai járás elnöke.
Sorin Grindeanu csütörtökön kijelentette, hogy a Szociáldemokrata Pártnak (PSD) jelenleg nincs elegendő szavazata egy kisebbségi kormány beiktatásához.
A konstancai ügyészség vette át a Costinești-nél, a hullámtörő betonelemektől mintegy 15 méterre talált drón ügyét – jelentette be csütörtökön a védelmi minisztérium.
Nem indul el idén nyáron a gyergyószentmiklósi Virág negyed déli részének felújítása. A közbeszerzésen induló egyik cég óvást nyújtott be. A folyamat hónapokig eltarthat, de a garázsok helyén kialakult veszélyes területek nem várhatnak.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 5,5 százalékról 6,1 százalékra emelte az idei év végére vonatkozó inflációs előrejelzését, 2027 végére pedig a korábbi 2,9 százalék helyett 3,4 százalékos inflációval számol – közölte csütörtökön Mugur Isărescu.
Riasztást rendeltek el csütörtökön reggel az egyik costinești-i strandon, miután a turisták egy drón maradványait fedezték fel a tenger vizében, nagyon közel a parthoz. A hatóságok most intézkednek.
A Nuclearelectrica csütörtök reggel megkezdte a csernavodai atomerőmű 2-es reaktorának ellenőrzött leállítását.
Szabadlábon védekezhet az a sofőr, aki kedd este Brassó belvárosában a járdára hajtva három turistát gázolt el – közölte a brassói ügyészség.
A hadsereg radarrendszere csütörtökön 1 óra 27 perckor drónokat észlelt az ukrán–román folyami határ közelében, az ukrajnai Izmajil térségében. A román légierő két F-16-os vadászgépe felszállt a Borcea 86-os légibázisról – közölte a védelmi minisztérium.
Van elég tartalék az országos villamosenergia-rendszerben a csernavodai atomerőmű 2-es reaktorának leállása után kieső áram pótlására – tájékoztatott szerda este az energiaügyi minisztérium.
Románia túljutott az inflációs csúcson, és az éves infláció ősszel 5,5 százalék körüli szintre, év végére akár 5 százalék közelébe is csökkenhet, ha az új kormány nem hoz árfelhajtó intézkedéseket – nyilatkozta Adrian Negrescu gazdasági tanácsadó.
szóljon hozzá!