Hirdetés
Hirdetés

Mivel nőttek a bérek az építőiparban, ezért a téli útkarbantartás is többe kerül

Idén áprilisban már javában zajlott a Speciális Általános Iskola korszerűsítése és bővítése •  Fotó: Kovászna Megyei Tanács Facebook-oldala

Idén áprilisban már javában zajlott a Speciális Általános Iskola korszerűsítése és bővítése

Fotó: Kovászna Megyei Tanács Facebook-oldala

Nyolc napirendi pontban döntöttek Kovászna Megye Tanácsának önkorrmányzati képviselői hétfőn. Az ülésen javarészt költségvetés-módosításokat hagytak jóvá, többek között Sepsiszentgyörgy speciális iskolájának korszerűsítése, a megyei kórház fejlesztése, valamint a megyei utak téli karbantartása tekintetében.

Farkas Orsolya

2023. november 27., 19:272023. november 27., 19:27

Online térben gyűltek össze a megyei tanácsosok hétfőn délelőtt, hogy az ülés során öt előre betervezett, valamint három új napirendi pontban hozzanak döntést. Az összesen 31 tagból álló testületből 25-en jelentkeztek be a videokonferenciára.

Hirdetés

Ösztönzik az oktatást

Az ülés egyik legfontosabb pontja a sepsiszentgyörgyi Speciális Általános Iskola javításáról, bővítéséről és korszerűsítéséről szólt. Az európai uniós támogatottságú beruházás kivitelezésének korábban nekifogtak, a véglegesítés az év végéig történhet meg a remények szerint.

A műszaki terv kidolgozásakor, 2021-ben már eleve az építőanyagok időközben megemelkedett áraival dolgoztak, akkor a beruházás előrelátott összértéke megközelítette a 23 millió lejt, a korábbi érték kétszeresét.

Az önkormányzati képviselő-testület az újabb költségvetés-módosítás jóváhagyásáról szavazott, így a projekt jelenlegi összértéke meghaladja a 28 millió lejt. Ebből

új emeletet, külön épületet húznak fel, hogy az előkészítő osztálytól egészen a nyolcadikig minden sajátos nevelési igényű gyermek megkaphassa a megfelelő minőségű oktatást és bánásmódot.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

A biztonságnak és egészségnek ára van

Kovászna Megye Tanácsa két hónappal ezelőtt kötött szerződést a Kovászna Út és Híd Rt-vel, amelyben megállapodtak az idei téli időszak megyei utakon történő munkálatokról, illetve az elvégzéshez szükséges anyagiakról. Az október 31-i, 93-as számú sürgősségi kormányrendelet azonban megváltoztatta a minimálbérek összegét többek között az építőiparban is, így a bruttó minimálbér – pótlékok és prémiumok nélkül – 4582 lejre nőtt. Ehhez igazodva a megyei önkormányzat alárendeltségébe tartozó részvénytársaság a szerződésbe foglalt összeg módosítását kérte a tanácstól. Így

az eredeti majdnem 65 ezer lejről 75 ezer lejre ugrott az egyhavi költség, amelynek fejében a téli folyamán a cég biztosítja az utak rendszeres takarítását, karbantartását.

A hétfői tanácsülés egy másik napirendi pontjában a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Kórház körüli munkálatokról esett szó. Ennek során a sürgősségi betegfelvételi egység bővítésére és a mentők bekötőútjának kialakítására vonatkozó gazdasági mutatók módosítását hagyták jóvá a tanácsosok. A beruházás során, amelynek eddigi értéke meghaladja a 7 millió lejt,

a sürgősségi egységet új, modern épületbe költöztetik, és azt kifejezetten sürgősségi ellátásra alakítják ki, különválasztva a gyerekek ellátását a felnőttekétől.

Ezen felül a mentőautók ki-bejárását is hatékonyabbá teszik, hiszen az épület előtt akár 6-8 mentőautó is megállhat majd egyszerre, a hozzáférési útvonalakat pedig akadálymentesítik.

A költségmódosítási határozat elfogadásának sürgősségét a támogatási kérelemnek a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség által megszabott szoros leadási határideje indokolta.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. december 12., péntek

Két leprás megbetegedést igazoltak Kolozsváron – a miniszter nyugalomra int

Újabb leprás megbetegedést igazoltak Kolozsváron – nyilatkozta pénteken az Agerpresnek a Kolozs Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője. Dr. Corina Criste elmondta, hogy a fertőzött személy kezelésre szorul, de a kilétét nem részletezte.

Két leprás megbetegedést igazoltak Kolozsváron – a miniszter nyugalomra int
Hirdetés
2025. december 12., péntek

Romániában is kimutatták a „szuperinfluenzát”

Romániában is kimutatták a H3N2 influenzavariáns több országban terjedő K alvariánsát – közölte pénteken az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).

Romániában is kimutatták a „szuperinfluenzát”
2025. december 12., péntek

Adománygyűjtő akció a Hammnál

A Hamm hosszú ideje aktív támogatója több közösségi és karitatív kezdeményezésnek. Többek között a Fuss Neki eseménysorozatnak, a véradóknak, az egyetemistáknak, valamint korábban a kórházi dolgozóknak is kedvezményeket biztosított.

Adománygyűjtő akció a Hammnál
Adománygyűjtő akció a Hammnál
2025. december 12., péntek

Adománygyűjtő akció a Hammnál

2025. december 12., péntek

Megkönnyebbüléssel fogadták, hogy a vártnál jóval kisebb teherrel zárulhat a Szejke-ügy

Megkönnyebbüléssel fogadta a városvezetés a bíróság végleges döntését a Szejke-ügyben: Szakács-Paál István szerint a korábban emlegetett többmilliós teher helyett végül kezelhető nagyságrendű kárt szenvedett Székelyudvarhely.

Megkönnyebbüléssel fogadták, hogy a vártnál jóval kisebb teherrel zárulhat a Szejke-ügy
Hirdetés
2025. december 12., péntek

Majdnem 5500 lej volt a romániai nettó átlagbér

Októberben 5492 lej volt a nettó átlagbér Romániában, 4,3 százalékkal nagyobb, mint 2024 októberében – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Majdnem 5500 lej volt a romániai nettó átlagbér
2025. december 12., péntek

Több mint 60 százalékkal nőtt a villanyáram ára egy év alatt

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint a villamos energia, a hőenergia ára, valamint a vasúti szállítás díja nőtt a legnagyobb mértékben az elmúlt egy évben.

Több mint 60 százalékkal nőtt a villanyáram ára egy év alatt
2025. december 12., péntek

Pályáznak a vasút felett átívelő híd felépítésére Csíkszeredában

Hosszas előkészítés után hamarosan benyújtják a pályázatot a csíkszeredai vasút felett átívelő gyalogos és kerékpáros híd felépítésére. Ehhez naprakésszé tették a költségvetését 10 millió lejjel emelve a projekt korábban becsült értékét.

Pályáznak a vasút felett átívelő híd felépítésére Csíkszeredában
Hirdetés
2025. december 12., péntek

Majdnem tíz százalékos volt az infláció novemberben

Novemberben 9,8 százalékon stagnált az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Majdnem tíz százalékos volt az infláció novemberben
2025. december 12., péntek

A PPC Energie anyanyelveden beszél az energiáról

Olyan áramszolgáltatót keresel, akivel nemcsak a számlákról, hanem a hatékonyságról és a kényelmet növelő szolgáltatásokról is anyanyelveden tudsz konzultálni?

A PPC Energie anyanyelveden beszél az energiáról
2025. december 12., péntek

Rengett a föld péntek hajnalban

A Richter-skála szerint 3,9-es erősségű földrengés történt pénteken 3 óra 54 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Rengett a föld péntek hajnalban
Rengett a föld péntek hajnalban
2025. december 12., péntek

Rengett a föld péntek hajnalban

Hirdetés